medyauzmani.com
Yörük’ün dönüşü Antalya yaylasından başladı – Haber Ajans

Yörük’ün dönüşü Antalya yaylasından başladı

Nisan ayının başında yeşil otlakların bulunduğu Torosların tepelerine çıkan Bedeviler, sıcak havalardan etkilenmemek, hayvan verimini artırmak, tereyağı ve peynir yapmak için hazırlıklara başladı. soğuk hava ile dönüşleri için. Eskiden kamyon ve diğer araçlarla at ve develerle yürüyüşler yapılırken, binlerce keçi ve koyun, çobanların gözetiminde günlerce süren bir yolculukla köylerine dönüyor.

Kış hazırlıklarımızı tamamladık.

Göçebe bir Bedevi olan 60 yaşındaki Ayesha Kochkun, hayvancılık mesleğinin babasından miras kaldığını söyledi. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte yüksek yerlerde sıcaklığın daha da düştüğüne değinen Koçkon, “Mayıs ayında Çingene’nin Manavgat ilçesinden Akseki tepelerine hayvanlarımızı otlatmak için gidiyoruz. Havalar artık çok daha serin. Göç etmek.Hayvancılık zor bir iştir.Bir lokma Canlı.” Hayvancılık yapmaya çalışıyoruz. Babam da sığır yetiştiricisiydi. Evlendiğimden beri eşimle birlikte hayvancılıkla da uğraşıyorum. Zor bir meslek bu işler çok zor ama geçimimizi sağlamak zorundayız. Yapacak başka bir şeyimiz yok.”

“Üniversite mezunuyum, hayvan besliyorum”

Manavgat ilçesinin dağlık kesimlerindeki kırsal bir bölge olan Gebes köyünde yaşayan Mehmet Coşkun, Aksiki, Alacapul yakınlarındaki Kaklıktaş’ta yaz aylarında ailesiyle birlikte büyükbaş hayvancılık ve hayvancılıkla uğraştığını söyledi. soğuk hava ile yayladan.

Coşkun, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde okuduğunu ve iş bulamadığı için yaz aylarında ailesiyle birlikte hayvancılıkla uğraştığını anlatan Coşkun, “Kaklıktaş’ta hayvanlarımızı otlatmak için yaylaya gidiyoruz. Yaz aylarında Akseki’de Alacabel yakınlarındaki mevkii.Buradan ekim ayının sonunda köyümüze geri dönüyoruz.Kışın hayvanlarımız 7 ay kendi yerimizde, yazın ise yaklaşık 5 gün yaylada kalıyoruz. Bu yıl havalar güzel gittiği için yaklaşık 6 ay yaylada kaldık.Artık başlıyor Havalar soğuk.Hazırlıklarımızı tamamladık ve yeniden kışa başlamak için köyümüze dönüyoruz.”

52 yaşındaki Bedevi göçebe Hasan Koçkun, hayvancılık mesleğinin atalarından miras kaldığını ve doğduğu günden beri hayvan yetiştirdiğini söyledi. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte göç ettiklerini ve Akseki’de 1800 metre yükseklikteki Yarbuz Kaklıktaş’ın kamplarına yerleştiklerini anlatan Koçkon, havaların soğumasıyla birlikte göç etmeye başladıklarını belirterek, “Türkiye’de Kaklıktaş yaylalarına gidiyoruz. mayıs ayı akseki’nin alacabel ilçesi artık göç zamanıdır valizlerimizi tırlara yükledik köyümüze döndük 7 ay sonra yine geleceğiz inşaallah eskiden hayvanlarımızı kamyonlarla Mortice mahalline gönderirdik Axeke’de oradan da yürüyerek köyümüze. Geçen yıl çıkan orman yangınları nedeniyle yürüyerek yürümemize izin verilmedi. Bu yıl hayvanlarımızı kamyonlarla köyümüze götüreceğiz. zordur” dedi.

“Süt ürünleri kanalizasyondan kaldırıldı”

Bedeviler yazın keçi sütünden yaptıkları tereyağı, peynir ve yoğurdu kışın yemek için doğal buzdolabı olarak bilinen lağımlardan alıp arabalarında taşıyorlardı. Yörükler, teknolojik gelişmeye bağlı olarak at veya deve üzerinde değil, arabalarla göç ederler. Kamyonet, kamyon, traktör, araba gibi çeşitli araçlarla yiyecek, giyecek, yatak ve yorganlarını taşıyan yorkların ana geçim kaynağı olan keçiler, çobanlar tarafından otlatılarak alınmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın