medyauzmani.com
Yıllar önce Türkiye’den yağmalanarak Amerika’ya götürülen 9 parçadan oluşan 6 eser ait oldukları yere iade edildi. – Haber Ajans

Yıllar önce Türkiye’den yağmalanarak Amerika’ya götürülen 9 parçadan oluşan 6 eser ait oldukları yere iade edildi.

Yıllar önce Türkiye’nin antik kentlerinden yağmalanan ve Amerika’ya taşınan 9 parçadan oluşan altı antika, Amerika ve Türkiye’nin ortak çalışmasıyla yıllar sonra ait oldukları yere iade edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çalışmalarla ilgili olarak, “Kültür ve Turizm Bakanı olarak yarım asırlık bir sürecin en azından bir bölümünün tamamlanmasına tanık olmaktan ve desteklemekten ve bunların katkısını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. ülkemizin kültürel mirasına değer katacaktır.”

Manhattan Bölge Savcılığı, ABD İç Güvenlik ve İstihbarat Birimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Antalya ve Burdur Müze Müdürlükleri, New York Kent Kültür ve Tanıtım ve Tanıtma Genel Müdürlüğü, yıllar önce Türkiye’nin antik kentleri yağmalanmış ve bir heykelin parçaları iade edilmişti.Lucius Verus, Attis Heykeli, Apollon Heykeli, Sepya tipi, Düver Terracotta levha ve 4 sütunlu tabut kaçakçılığı yapıldı. Türkiye’ye, Türkiye’ye. . Antalya Müze Müdürlüğü’nde düzenlenen törenin ardından 9 parçadan oluşan 6 eser takdim edildi. Roma İmparatoru Lucius Verus’un insan boyutundaki bronz heykeli ve Antalya Perge Antik Kenti’ne ait dört parçalı dikey lahit, boyutlarıyla en çok ilgiyi çeken iki eser oldu. Verus Heykeli, günümüze ulaşan nadir bronz insan boyutlu heykellerden biridir.

“İade edilen her işin seyri farklıdır.”

Eser lansman toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yıllar önce yurtlarından ayrılan eserleri, ‘önemli çabalar’ ve ‘ilke’ çerçevesinde ait oldukları yere iade etmek için bugün toplandık. Ancak aralarındaki ortak payda, ait oldukları topraklardan koparılmış olmaları ve bakanlığımızın yarım asırdır onları takip etmesidir. 1967 yılında Amerika’da açılan sergide yer alan Türk menşeili ancak nereye ait oldukları bilinmiyor. Bu eserlerin yerini tespit etmeye çalışan Gil İnan Hedja, bir bronz heykel daha keşfini gerçekleştirdi Söz konusu heykeli Amerika Birleşik Devletleri’nde gördüğü örneklerle karşılaştırdığında, kökeninin Burdur ilimiz sınırları içinde bulunan Bupun antik kenti olduğunu anlamış ve daha sonra galerideki heykelleri, bölgede bulduğu kaidelerdeki yazıtlarla eşleştirdi. Bu eser tüm dünyada tanınmaktadır. Ancak tüm bu çabalar, eserleri ülkemize geri döndürmek için yeterli değildir.”

“Çok titiz bir çalışma yürüttük ve yüzlerce sayfa cilt oluşturduk”

Bakan Ersoy konuşmasına şöyle devam etti:

Ancak bu net veriler Türkiye’nin sonuç alması için yeterli değil. Çünkü o zaman gerekli uluslararası işbirliğine ulaşamadık. MS 1. ve 2. yüzyıllara ait olan ve İmparator Lucius Verus’u betimleyen heykel, sanatsal özellikleri açısından oldukça etkileyici bir eserdir. Yıllar içinde olumsuz dönüşlere rağmen bubon dosyalarını yeniden açmaya karar verdiğimiz zaman; Manhattan Bölge Savcılığı’nın ABD İç Güvenlik ve İstihbarat (HSI) ile işbirliği içinde bir soruşturma yürüttüğünü öğrendik. Bir yılı aşkın bir süredir tüm enerjimizi bu konuya odakladık. Jale İnan ve Özgen Acar’ın araştırmaları sonucunda zamanında elde edilen verilerden, köylülerle yapılan görüşmelerden, eski ve orijinal fotoğraflardan ve kolluk arşivlerinden belgelerden yararlandık. Profesör. Dr. Ertekin Doxanlte’nin hazırladığı dosya ile bilimsel argümanlarımızı güçlendirdik. Çok titiz çalıştık ve yüzlerce sayfa klasör oluşturduk. Kaide üzerinde bırakılan ayak izlerini kaidenin ayak uzunluğu ile karşılaştırmamız istendi. Kaçakçılık departmanımızla yakın işbirliği içinde çalışan Burdur Müzesi uzmanları ölçümleri güncellemiş ve çalışmaları fotoğraflarla belgelemiştir. Kaide ayak ölçüsü ile aldığımız alan ölçüsünün aynı olduğunu teyit ettik. Bu haberden sonra eserin ait olduğu topraklara geri dönmesini engelleyecek hiçbir şey kalmamıştı.”

Lahitin restore edilmesi için gereken çalışmalara hızla başlayacağız” dedi.

Almanya’daki Kassel Müzesi’nde de Berg kökenli dikey bir lahdin bulunduğunu öğrendiklerini ve bakanlığın 1970’lerdeki girişimlerinin sonuç vermediğini kaydeden Ersoy, “Eserin Berg’e ait olduğunu bilimsel olarak kanıtlamak yeterli değildi. Beklenen firari sanıldığını kanıtlamamız işe döndük Lahit dönüşünde kaçakçılıkla mücadele dairesi ve Antalya Müzesi yönetimi dosyamıza temel oluşturmak için ortak bir çalışma yaptı. Bu konuda hem yaş hem de yerleşim yeri açısından bilgi sahibi olabilecek kişilere başvurduk Bilimsel olarak Bu çalışmaların Manhattan ekibinin bulgularıyla örtüşmesi üzerine Ramazan Özgan’dan raporlar aldık, işbirliği sürecimizde önemli bir aşamayı geçtik. Ulaşım kolaylığı için parçalara ayrılmış olabilecek bu tabut artık ait olduğu arazide Taş lahdin restorasyonu için gerekli çalışmalara hızla başlayacağız. Balıkesir, Afyonkarahisar ve Burdur menşeli bu eserler, yaşanan acıların ardından tamamlanan incelemeler çerçevesinde ülkemize iade edildi. Bilgi ve belgeler Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. Kültür ve Turizm Bakanı olarak yarım asırlık bir sürecin en azından bir bölümünün tamamlanmasına tanık olmaktan ve bu varlıkların ülkemizin kültürel mirasına katkılarını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Albay Matthew Bogdanos, HSI Özel Ajanı Robert Manson ve Savcılık Uzmanları Apsara Ayer ve Daniel Healy’ye bu operasyonu titizlikle koordine ettikleri için özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Bakan Ersoy konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Araştırmalarının sonuçlarını yayımladıkları için Antalya ve Burdur Müzeleri yetkilileri Özgen Akar’a, bilimsel desteklerinden her zaman yararlandığımız saygın akademisyenlerimize, emeklerinden dolayı Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ederiz. New York Kültür ve Tanıtım Danışmanı’na sonsuz destek, imzaladığımız ikili anlaşmada daha yakın paydaş olduğumuz ABD’nin Ankara Büyükelçisi Geoffrey Flick ve ekibine, Kaçakçılıkla Mücadele Departmanına, Manhattan Avukatı’na içtenlikle teşekkür ediyorum. General’e ve HSI yetkililerine tarihe saygıları ve duyarlılıkları için teşekkür ederiz.”

“9 Önemli Hazine Ülkelerine Döndü”

ABD Bölge Savcısı Albay Matthew Bogdanos, eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Aslında biz burada bir etüt çalışması olarak bulunuyoruz. Size işin nasıl yapıldığını gösterdik. Birlikte çalışın dediğimde gerçekten çok iyiyim. Birbirimizle çalışmak demek Bütün becerilerimiz telefonun ucunda Dostlukla, kararlılıkla ve hassasiyetle işlerin nasıl yapılabileceğini gösterdik 9 Önemli Hazineler yuvaya döndü Kültür varlıkları ait oldukları yere döndü Bununla gurur duyuyoruz Yarın ve önümüzdeki günlerde de bu işi yürütmeye devam edeceğiz Elimizden gelenin en iyisini yapacağız Kaçakçıların peşine düşerek masaya yumruğumuzu vururuz. Bu yağmalamayı durdurmalıyız. “Bu eylemler olağanüstü” dedi.

“Amerika ve Türkiye birlikte çok iyi bir iş çıkardı”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Etkileyici bir kültürel mirasınız var. Bu işletmelerin geri gönderilmesinden dolayı çok gururluyuz. Daha önce 16 işletmenin İstanbul’a dönüşünü kutlamıştık. Şimdi burada daha büyük işletmelerin dönüşünü kutluyoruz. Burada olmak bir zevk. Teşekkürler. Bu ülkenin vatandaşları ve Amerika’daki herkes burada yapılanları kutlamalı mı.Kültür varlıkları dediğimizde buranın insanlarına ait varlıklardan bahsediyoruz Amerika ve Türkiye birlikte çok güzel bir iş çıkarmışız bu işleri bir imza ile taçlandırdık bu imzayla çok daha güçlüyüz burada bu son iş olmayacak hırsızların peşindeyiz bu iş birliği yapmaktan çok mutlu olurum inşallah daha fazla örnekle birlikte.”

Konuşmaların ardından iki ülke arasında eser teslimi için imza töreni düzenlendi. Ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, heyet ile birlikte müzeyi kısa bir turla gezerek, Antalya’dan Amerika’ya kaçırılan ve ardından geri dönen Tird Herakles’in heykeli hakkında bilgi verdi.

bir iş lansman toplantısına; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya AKP milletvekilleri Kemal Çelik ve Mustafa Köse, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Bölge Kültür ve Turizm Müdürü Kandimir Zoroğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın