medyauzmani.com
Yeni şehirden eski Diyarbakır şehrine bisiklet turu – Haber Ajans

Yeni şehirden eski Diyarbakır şehrine bisiklet turu

Diyarbakır’da düzenlenen “Yeni Kentten Eski Kente” bisiklet turu etkinliğinde yüzlerce kişi motosiklete bindi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik, Elazığ Caddesi’ndeki Büyükşehir Belediye Binası yanında başladı.

Etkinlik öncesi konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmed Mesbah Demirkan, bisikletlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı tarafından etkinlik için gençlere dağıtılmak üzere gönderildiğini belirtti. Tarihin kimliği ve karakteri şekillendirdiğini kaydeden Demirkan, “Etkinliğe ‘yeni şehirden eski şehre’ güzel bir isim verdiler” dedi.

Demircan, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ve ekibine şehirde yapılan çalışmalardan ve festivale katkılarından dolayı teşekkür etti.

Diyarbakır Valisi Su, etkinliğin Tire bölgesinde yapıldığını belirterek, mahallenin şehrin en tarihi değerlerine sahip mahallesi olduğunu belirtti. Vali Su, tarihi surlar içinde 18 büyük eserin restorasyon ve restorasyonunu tamamladıklarını açıkladı: İçinde camilerimiz, kiliselerimiz, hamamlarımız, saraylarımız ve tekkelerimiz var. Halihazırda 347 kentsel mimari model sarayın onarımını sürdürüyoruz. Şehir surlarının içinde. Umarım onu ​​da bitirdiğimizde ortaya etkileyici bir dizi eser çıkar.”

Tire Kültür Yolu Festivali’nin yarın Kültür ve Turizm Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başlayacağını hatırlatan Su, festival öncesi bölgeyi ziyaret etmek için etkinlik kurduklarını söyledi.

Vaazların ardından protokol üyeleri ve katılımcılar bisikletleriyle tarihi surlar boyunca pedal çevirerek Kurşunlu Camii’nin önüne çıktılar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın