https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yeni bir dil paradigması, ChatGPT’yi daha insana benzer hale getiriyor: GPT-4 - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Yeni bir dil paradigması, ChatGPT’yi daha insana benzer hale getiriyor: GPT-4

Yeni bir dil paradigması, ChatGPT’yi daha insana benzer hale getiriyor: GPT-4

Yapay zeka son dönemin en öne çıkan teknolojilerinden biridir. Bu teknolojinin en popüler ürünlerinden biri de ChatGPT’dir. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama daha şimdiden birçok alanda büyük değişikliklere sebep oldu. Üstelik ChatGPT alanı da önümüzdeki günlerde daha da genişleyecek gibi görünüyor. Çünkü ChatGPT’yi geliştiren teknoloji şirketi Open AI, geçtiğimiz günlerde uygulamayı daha “akıllı ve insancıl” hale getiren “GPT-4” adlı bir dil modelini tanıttı.

ChatGPT, GPT-4 ile eskisinden daha gelişmiş yeteneklere sahiptir. AI chatbot’un yeni dil modeli sayesinde daha doğru cevaplar verdiği ve daha güvenilir hale geldiği aktarılıyor. Ancak, ChatGPT artık görsel girdileri de algılayabilir ve birkaç soruyu doğrudan yanıtlamak yerine, kullanıcıyı ilgili konu hakkında bilgi edinmeye “yönlendirebilir”. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan ChatGPT, eskiden GPT-3.5 adlı bir dil modeli kullanıyordu.

Bu dil modeli, yapay zeka alanındaki en gelişmiş teknolojilerden biri olarak kabul edilse de birçok dezavantajı vardır. Bazen yanlış cevaplar verebilir. Ayrıca kullanılan diğer dil modelleri gibi şiddet içeren veya zararlı metinler üretme potansiyeline de sahiptir.

Open AI kısa süre önce GPT-4 adlı yeni bir dil modelinin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

GPT-4 ile ChatGPT’nin daha kullanışlı ve güvenli hale geldiğinden bahsediliyor. bir şirket, “Derin öğrenmeyi ölçeklendirme çabasındaki en son dönüm noktası olan GPT-4’ü oluşturduk. “ AI uygulaması “her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi” ve önceki sürümlere göre “zorlu sorunları daha hassas bir şekilde çözecek”.

Open AI açıklamasına göre, yeni dil modeliyle ChatGPT’nin yetkisiz içerik taleplerine yanıt verme olasılığı yüzde 82 azaldı.

Ayrıca şirket yetkilileri, uygulamanın daha doğru ve gerçek cevaplar verme olasılığının yüzde 40 arttığını belirtti. Öte yandan uygulama, yeni dil modeli sayesinde birçok yeni yetenek kazandı.

ChatGPT, GPT-4 sayesinde görsel girişleri de algılayabilir

Önceki sürümlerde, ChatGPT yalnızca metin yoluyla iletişim kurabiliyordu. Ancak GPT-4 dil modeli ile AI chatbot, resimlerdeki şekilleri ve metni algılayabilir. Bu yeniliğin yapay zeka teknolojisindeki gelişmelerin önünü açacağına inanılıyor.

GPT-4 ile ChatGPT’nin “insansı” hale geldiğinden bahsediliyor.

gpt-4

Açıklamaya göre ChatGPT artık çeşitli mesleki ve akademik alanlarda “insan düzeyinde” performans gösterebiliyor. Bu doğrultuda uygulamanın çeşitli testlerden geçtiği ve bu testlerde en yüksek puanı alan yüzde 10’a varan oranda kayıt yapmayı başardığı belirlendi.

ChatGPT “bir öğretmen gibi” hareket edebilir

gpt-4

Open AI tarafından paylaşılan görselde uygulamanın doğrudan bir matematik sorusuna cevap vermek yerine kullanıcıya konuyu öğrenmesi için çeşitli yönlendirmeler sağladığı görülüyor.

GPT-4 yalnızca ChatGPT Plus aboneleri tarafından kullanılabilir

gpt-4

ChatGPT Plus aboneliği aylık 20 ABD dolarıdır. Ayrıca Duolingo, Be My Eyes ve Khan Academy gibi uygulamaların da GPT-4 modeli ile entegre olacağı bildiriliyor. Öte yandan teknoloji devi Microsoft, Bing adlı arama motorundaki sohbet deneyiminin GPT-4 üzerine kurulduğunu duyurdu.

Kaynak: 1 2

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın