https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Windows 11 ile ilk kez tanışanların işini kolaylaştıracak 11 ipucu - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Windows 11 ile ilk kez tanışanların işini kolaylaştıracak 11 ipucu

Windows 11 ile ilk kez tanışanların işini kolaylaştıracak 11 ipucu

Windows 11 ile, merkezi bir görev çubuğu içeren hafif bir yeniden tasarım fark edeceksiniz. Temelde aynı görünen bu işletim sistemi hakkında kesinlikle bilmeniz gereken önemli yenilikler var. Bu kılavuzdaki 11 ipucuyla, Windows 11 deneyiminizi geliştirmek için en son özellikleri öğrenerek işletim sisteminizden en iyi şekilde yararlanacaksınız👇

#1 Görev çubuğunun konumunu değiştirin

Windows 11 ile farkedeceğiniz ilk şey, görev çubuğunun ve başlat menüsünün yeni konumudur. Burada Microsoft, bazı estetik ve kullanılabilirlik nedenlerinden sonra başlangıç ​​çubuğunu ve görev çubuğunu merkeze taşımaya karar verdi.

Birçok kullanıcı yeni düzeni beğenirken, siz orijinal siteyi tercih edebilirsiniz. Neyse ki Windows 11 ile gelen bu değişiklik geri alınabiliyor ve görev çubuğunu tekrar sola getirebiliyorsunuz.

Görev çubuğunun konumunu değiştirmek için:

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları’nı seçin.
 • Alternatif olarak, görev çubuğu ayarlarına erişmek için, ayarlar > kişiselleştirme > görev çubuğu Yolu da takip edebilirsiniz.
 • Açılır menüyü tıklayın ve Sol’u seçin. Windows 11 görev çubuğu sola taşınacaktır.

#2 Başlat menüsünü özelleştirin

Windows 11

Windows 10’da Başlat düğmesine bastığımızda sol taraftan Tüm Uygulamalar ve Ayarlar düğmesi gibi kısayollara kolayca erişebiliyoruz. Windows 11 ile bu kolaylık standart olarak sunulmamaktadır, ancak birkaç seçenek tıklanarak halledilebilir.

Bunun için ayarlar > kişiselleştirme > başlangıç > klasörler Adımları takip etmelisiniz. Burada, başlat menüsüne dosya gezgini ve diğer ortak klasörler ve ağ simgeleri gibi seçenekler de ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Oyun bilgisayarı satın alırken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken her şey

#3 Hızlı ayarlar panelini özelleştirin

Windows 11

Windows 11’de klasik Bildirim Merkezi’nin yerini iki ayrı pencere aldı. Bildirim merkezine ve takvime erişmek için saat ve tarih bölümüne tıklamanız gerekiyor. Öte yandan, ayarlar panelinde ağ, hoparlör ve pil simgelerinden birine tıklamanız gerekiyor.

Açılan bu panel, Wi-Fi, Ağ, Bluetooth ve Uçak Modu gibi diğer erişilebilir özelliklere kısayollar içerir. Bu ayarlar paneline daha fazla özellik eklemek için kalem simgesine (hızlı ayarı düzenle) tıklayın. Ardından, ekle düğmesini ve ardından eklenecek özelliği seçin. Panelden kaldırmak istediğiniz kısayol için öğenin sağ üst köşesindeki sabitlemeyi kaldırmanız gerekir.

#4 Widget ekranını düzenleyin

Windows 11

Windows 11’deki yeni görev çubuğu, varsayılan olarak widget’ı ve sohbeti (Microsoft Team) içerir. Hava durumunu kontrol etme, spor skorlarını kontrol etme, yakındaki trafiği izleme, Outlook takviminizi yönetme, yapılacaklar listenizdeki görevleri takip etme ve son dakika haberleri gibi birçok kullanışlı araç bu ekranda sizi bekliyor.

Microsoft News ile bu araçları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir, sayfa sırasını yeniden düzenleyebilir ve haber akışı tercihlerinizi özelleştirebilirsiniz. Ek olarak, mevcut Windows 11 beta geliştirmelerinde panoya Spotify ve Facebook Messenger gibi üçüncü taraf araçları eklenebilir. Ancak görev çubuğunda daha fazla alana sahip olmayı tercih ederseniz, bunu ayarlardan kapatabilirsiniz.

Widget sayfasını ve Microsoft Team’i (sohbet) gizlemek için:

 • Windows tuşu + I tuşlarıyla Ayarlar’ı açın.
 • Ardından Kişiselleştirme’yi seçin ve görev çubuğunu açın.
 • Görev Çubuğu Öğeleri altında, Araçlar ve Sohbet anahtarını Kapalı olarak ayarlayın.

#5 Listeyi başlatmak için uygulamaları yükleyin

Windows 11

Windows 11 ile Live Tiles tamamen kaldırıldı. Bunun yerine, kolay erişim için uygulamaları sabitleyebileceğimiz daha basit bir başlat menüsü bizi karşılıyor. Favori uygulamalarınızı Başlat menüsünün üst kısmındaki Sabitlenmiş uygulamalar bölümüne eklemek için:

 • Başlat düğmesine basın.
 • Sağ üstteki Tüm uygulamalar düğmesini tıklayın.
 • Açılan tüm uygulamalar listesinden istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve Başlat menüsüne sabitle’yi seçin.
 • Daha sonra Yüklü uygulamalar bölümünden uygulamayı istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.
 • Yüklü uygulamayı kaldırmak için sağ tıklayın ve Baştan kaldır’ı tıklayın.

Windows 11 ile gelen yeni özelliklerden biri de mobil işletim sistemlerinde olduğu gibi klasör oluşturma. Bunun için uygulamaları üst üste sürükleyerek klasörler oluşturabilirsiniz. Başlat menüsünde önerilen ve sabitlenmiş bölümün boyutunu da ayarlardan değiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Yavaş Steam indirmelerini düzeltmenize yardımcı olacak 10 öneri

#6 Birden çok masaüstünü daha kolay oluşturun ve yönetin

Windows 11

Windows 11, eski Görev Görünümü düğmesini görev çubuğunda yeniden tasarlanmış bir simgeyle değiştirerek birden çok masaüstü oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Herhangi bir masaüstünü görmek veya yeni bir tane oluşturmak için fareyi simgenin üzerine getirin. Bu masaüstleri daha sonra gerektiği gibi yeniden düzenlenebilir ve uygulamaları bir masaüstünden diğerine sürükleyebilirsiniz.

Her sanal masaüstü için farklı duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Masaüstünde sağ tıklayın, Kişiselleştir’i ve ardından Arka Plan’ı seçin ve her masaüstünde farklı bir resim seçin. Böylece hangi masaüstünü kullandığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Farklı masaüstleri için temalarda bir değişiklik olmadığını da belirtelim. Bir tema seçerseniz, bu tüm sanal masaüstleri için geçerlidir, ancak bir tema uyguladıktan sonra duvar kağıdını masaüstünüze göre değiştirebilirsiniz.

#7 Pencerelerinizi düzenlemenin yeni yollarını deneyin

Windows 11

Microsoft, Windows 7’den beri pencere yakalama özelliğiyle yeniden boyutlandırmayı kullanıma sunmuştur, ancak Windows 11’de Snap (uygun düzen) ile desteklenmektedir. Çalışan birçok uygulamanız varsa, kolay gezinme ve çalışma için ekrandaki pencereleri düzenlemek zor olabilir.

Windows 11’deki Snap özelliği aradığınız çözüm olabilir. İmlecinizi yakınlaştır/yeniden boyutlandır düğmesinin üzerine getirin ve açık pencerelerinizi düzenlemek için hızla bir düzen seçebilirsiniz. Pencereleri yeniden boyutlandırmanın başka bir yolu da fareyi kullanmaktır. Yeniden boyutlandırmak istediğiniz pencereyi tıklayıp yukarı sürüklediğinizde, Snap seçeneklerini göreceksiniz.

#8 Android uygulamalarını çalıştırın

Windows 11

Android uygulamalarını Windows 11 ile çalıştırabilme yeteneği tüm dünyayı şok etti. Android uygulamalarını çalıştırabilme özelliği Windows için Android sayesinde gelir ve uygulamaları gerçekten almak için Amazon AppStore’a ihtiyacınız vardır.

Amazon AppStore’u Microsoft Store’dan yüklemeli ve bir alt sistem kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Karmaşık görünse de kurulumdan sonra yapmanız gereken tek şey uygulamaya tıklayıp açmak. Üç adımlı kurulum sihirbazı sizi süreç boyunca yönlendirir ve yeniden başlatma gerektirir. Elbette bir Amazon hesabına da ihtiyacınız var. Ancak Android uygulama simgelerini standart bir Windows uygulaması gibi görev çubuğunda görmek güzel olurdu.

#9 Odaklanma seanslarıyla işlerinizi halledin

Windows 11

İş günü boyunca ortaya çıkan mesajlar ve görüntülü sohbetler ile dikkatinizin dağılması kolaydır. Windows 11’deki odaklanma oturumları, kesintisiz olarak derinlemesine odaklanma gerektiren görevler için zaman ayırmanızı teşvik eder. Bir odak oturumu başlatmanın üç farklı yolu vardır:

 • Medya merkezinden:
  • Görev çubuğunda Bildirim Merkezi’ni seçin.
  • Odaklanma seansınızın süresini seçin.
  • Oturumunuzu başlatmak için Odaklan’ı seçin.
 • ayarlardan
  • Başlat > Ayarlar > Sistem > Odak > Odaklanma Oturumlarını Başlat’ı seçin.
 • saat uygulamasından
  • Saat > Tüm Uygulamalar > Başlat’ı seçin.
  • Saat uygulamasında Odaklanma Oturumunu Başlat’ı seçin.

Odaklanma seansları, dikkatiniz dağılmadan en az 30 dakikalık çalışma süresi elde etmenin hızlı bir yolunu sunar. 45 dakikayı aşarsanız uygulama, seansınızın ortasında otomatik olarak beş dakikalık bir mola planlar.

İlginizi çekebilir:

FPS sorunlarından dalgalı grafiklere: PC oyun deneyiminizi geliştirmek için 9 ayar

#10 Pilinizi daha iyi yönetin

Windows 11

Windows 11, pil kullanım verilerinizi görselleştirmenize yardımcı olma konusunda önceki sürümlerden daha iyi bir iş çıkarıyor.

ayarlar > sistem > güç ve pil , ardından Pil Kullanımı sekmesini açın. Grafik, son birkaç gün veya saatte ne kadar enerji kullandığınızı gösterir. Tek bir uygulamanın güç kullanımını gösteren aşağıdaki uygulamaların listesini açın. Çok fazla güç tüketen bir program bulursanız, tıpkı iPhone’lar ve Android cihazların size izin verdiği gibi, arka plan kullanımını durdurabilir ve uygulamayı uyku moduna alabilirsiniz.

#11 Yeni klavye kısayollarını keşfedin

Windows 11

Windows 11’de öğrenmeye değer yeni klavye kısayolları var. İşte bazı yararlı Windows 11 klavye kısayolları:

 • widget paneli: Windows tuşu + W
 • Hızlı ayarlar bölümü için: Windows tuşu + A
 • Bir Snap’e erişmek için: Windows tuşu + Z
 • Döküm özelliği için: Windows tuşu + K
 • Bildirim Merkezi ve Takvim’e erişmek için: Windows tuşu + N

Bunun dışında, pano geçmişini görmenizi sağlayan Windows tuşu + V, ekran görüntüsü aracı Windows tuşu + Shift + S dahil olmak üzere Windows 11 için de birkaç yararlı Windows 10 kısayolu vardır.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın