medyauzmani.com
Van’da 250 vahşi hayvan tedavi edilerek doğaya bırakıldı – Haber Ajans

Van’da 250 vahşi hayvan tedavi edilerek doğaya bırakıldı

Van YYU Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 2022 yılında çeşitli nedenlerle yaralanan 250’den fazla vahşi hayvan tedavi edilerek doğaya iade edildi.

Van YYU Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi, bölgede çeşitli nedenlerle yerinden edilmiş veya yaralanmış çok sayıda yabani kanatlı ve memeliye ev sahipliği yapmaktadır. Tabiatı Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri, jandarma, polis, çeşitli kamu kurumları ve vatandaşlar, 2022 yılının farklı sezonlarında çok sayıda yaban hayvanını tedavi ve bakım için Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirdi. Bu yıl tedavi için getirilen 850’ye yakın vahşi hayvandan 250’si tedavi edilerek doğaya salındı.

“Bu yıl hasta sayımız arttı”

İHA Muhabirine konuşan Van YYU Yabani Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lukman Aslan, Van Gölü Havzası’ndaki vahşi hayvanlarla ilgili her türlü sorunla ilgilendiklerini belirtti. Daha önce az sayıda olan türlerin 2022’de geldiğine işaret eden Dr. Dr. Aslan, “Bunun nedeni kurumlar arası farkındalığın ve koordinasyonun artmasıdır. Bu yıl hasta sayımız arttı. Geçmişte kümes hayvanları genellikle gelirdi, ancak şimdi memeliler birden fazla kez ortaya çıkmaya başladı. Bu yıl bir ayı yavrusu yetiştirdik. Yuvasını terk eden ancak doğaya tutunamayan yavrular daha sık gelmeye başladı. Bu nedenle merkezimiz bahar aylarında genç hayvanlar için kreş olarak hizmet vermektedir. Bu kapsamda 2 tilki, 2 kurt ve 2 ayı yavrusu tedavi edildi. Memelilerin yanı sıra altın kartal, akbaba baykuşu gibi 20’ye yakın hayvanı tedavi ederek doğayla buluşturmuştur. Dağ keçileri bu yıl çok geldi.”

“Dört akbabanın dört türü de merkezimize getirildi ve tedavi edildi”

Bölgedeki meraların açılması ve güvenliğin artması nedeniyle bu yıl çok sayıda kartalın geldiğini kaydeden Aslan, “Akbabaların sık olmasının nedeni, meralarda leşin artması nedeniyle 4 türden 4’ünün akbaba olması. akbabaların merkezimize getirilip tedavi edildi.Bu yıl nesli tükenmekte olan hayvanların daha fazla geleceğine inanarak hazırlıklarımızı bu trendde yapıyoruz.Çünkü güvenlik ve yiyecek varsa bu canlı oraya yerleşecektir.

Aslan, bu yıl 850’ye yakın vahşi hayvanın yaralanma ve yuvadan düşme nedeniyle merkezlerine geldiğini belirterek, bu hayvanlardan 250’sini tedavi edip doğaya iade ettiklerini kaydetti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın