https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Vakit kaybetmeden izlemeniz gereken 9 Darren Aronofsky filmi - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Vakit kaybetmeden izlemeniz gereken 9 Darren Aronofsky filmi

Vakit kaybetmeden izlemeniz gereken 9 Darren Aronofsky filmi

Darren Aronofsky, 12 Şubat 1969 New York doğumlu yönetmen ve senarist. Harvard Üniversitesi’nde başta kabare oyunları olmak üzere birçok oyun yönetti ve burada sinema profesyoneli oldu. Tezi ve ikinci kısa filmi Supermarket Sweep MTV tarafından satın alındı ​​ve aynı yıl 1992’de gösterime girdi. Aronofsky, 1994 yılında yönetmen arkadaşları Scott Franklin ve Ari Handel ile birlikte Protozoa Pictures adlı yapım şirketini kurdu. Ayrıca Pi ve Requiem for a Dream gibi Darren Aronofsky başyapıtları da dahil olmak üzere birçok filmin yapımcılığını üstlenmiştir.

Aronofsky’nin yönetmen olarak ilk büyük filmi, Hubert Selby Jr.’ın aynı adlı romanından uyarlanan, başrollerini Jared Leto, Jennifer Connolly ve Ellen Burstyn’in paylaştığı bir drama olan Requiem for a Dream’di. Film, Fransız Ulusal Film Ödülü, César Ödülleri ve Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri dahil olmak üzere birçok film festivalinde ödüller kazandı. Ek olarak yapım, En İyi Film de dahil olmak üzere dört Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin üstlendiği yapımlar

Darren Aronofsky, Balina galasında

Darren Aronofsky, gerçeküstü, rahatsız edici ve psikolojik olarak etkili filmleriyle tanınan bir yönetmen. Pi ve Requiem for a Dream gibi kullandığı sinema tekniği açısından “zor” filmler üretmesiyle de tanınıyor. Genellikle Hollywood’un en cüretkar film yapımcılarından biri olarak anılan yönetmenin filmleri karanlık, yoğun ve iletmek istediği benzersiz bir mesaja sahip görünüyor.

Bazı filmleri, özellikle ilk filmleri; Filmografisinde tamamen geri planda kaldı ve hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından olumsuz karşılandı. Gençliğinden beri son derece yetenekli bir yönetmen olan Darren Aronofsky, sinema kariyerinde kendini geliştirmiş bir yönetmen.

Darren Aronofsky filmlerinde kendi kişiliğini yansıtır ama ilginç olan filmleri arasında çoğu zaman tematik bir ilişki olmamasıdır. Filmlerinde aynı anlatım tekniğini ve aynı diyalog türünü kullanmaktan özellikle kaçınır. Alışılmadık kamera açılarına hayranlık duyması dışında, filmlerinde teknolojiyi tutarlı bir şekilde kullanmaktan da yoksun. Bu nedenle yönetmenliği deneysel bir şekilde denemeye devam ediyor ve son zamanlarda tamamen farklı olay ve durumları konu alan, tamamen farklı iki film çekmesi seyirciyi şaşırtabilir.

Darren Aronofsky’nin çalışmaları, net bir vizyon sunması ve tutarlı tematik kaygılara sahip olmasıyla kendisini diğer çağdaş film yapımcılarından ayırıyor. Seyircisini derinden kutuplaştıran ve özgün yorumlara açık temalar seçen Aronofsky, filmlerinde izleyicisine alt metinler sunmaya büyük önem verir.

Bugün sizlere bu ünlü yönetmenin toplam 9 eserini kısa tanıtımlarla tanıtacağız. Dramdan aksiyona, psikolojik gerilimden korkuya pek çok türde eser vermiş olan Darren Aronofsky’nin filmografisi sizlerle…

İyi okumalar…

Bu makaleye de göz atmak isteyebilirsiniz: 2023 Oscar Adaylıkları Açıklandı: ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ 11 Oscar Adaylığı

1. Fal Kurabiyesi (1991) – IMDB: 5.2

Darren Aronofsky’nin ilk filmi olan bu kısa filmin yapımcılığını Judy Teora üstleniyor. Ünlü görüntü yönetmeni Usa Stoll ile çalışan Aronofsky’nin analog kamerayla çektiği filmler, sonraki yıllarda film yapım tarzını büyük ölçüde etkiledi.

Fal bağımlısı olan bir seyyar satıcı, fal kurabiyesi almadan satışını tamamlayamayacağını ve bugüne kadarki tüm başarısını fal kurabiyesine borçlu olduğunu anlar.

2. Nuh – Nuh: Büyük Tufan (2014) – IMDB: 5.8

Yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin üstlendiği bir diğer yapım olan Noah, 2014 yapımı aksiyon-drama filmi.Satürn Ödülleri ve Altın Küre’ye aday gösterilen filmin başrolünde Russell Crowe oturuyor. Filmin yardımcı kadrosunda Jennifer Connelly ve Anthony Hopkins gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Gişede yaklaşık 360 milyon dolar hasılat yapan yapım, 160 milyon dolarlık bütçesine rağmen İslam’a aykırı olduğu için bazı ülkelerde gösterilmedi.

Yükselen sel suları gezegeni yok ederken, Tanrı Nuh’u dünyadaki masum hayvanları kurtarmakla görevlendirdi. Adem ve Havva’nın günahlarının oğulları Cain ve Abel aracılığıyla nesiller boyunca aktarılması büyük yıkıma neden oldu. Ancak Diğer Kardeş Sith’in soyu sayesinde insanlık onu arındıracak liderler bulabildi. Nuh da onlardan biri. Bir kehanet aracılığıyla dünyanın yaklaşmakta olan sonuna tanık olan Noah, gördüklerini anlamak için büyükbabası Methuselah’ı bulmaya çalışır. İnsanlığın ve tüm canlıların kaderi Nuh’un elindedir.

3. Protozoa (1993) – IMDB: 6.3

Aronofsky’nin sinema tarzını etkileyen en önemli işlerinden biri olan Protozoa, dramatik bir kısa filmdir. Yönetmenlik kariyerinin önemli bir parçası olan bu film aynı zamanda Darren Aronofsky ve ortaklarının kurduğu ilk yapım şirketinin de adını taşıyor. Aronofsky, 2022’de geçen son filmi The Whale de dahil olmak üzere, Protozoa’nın ana tematik kaygılarını filmlerinin çoğuna taşıdı.

Bu kısa film, farklı bağımlılıklarla mücadele eden 3 arkadaşın hikayesini anlatıyor. Ot ve TV bağımlılığıyla mücadele eden Dave ve iki arkadaşı haftanın her günü; Bir grup zihinsel engelli öğrencinin eve gitmek için otobüse binmesini izlemek için buluşmaya başlarlar.

4. Anne! – O! (2017) – IMDB: 6.6.1 Güncelleme

Darren Aronofsky 5

Darren Aronofsky’nin son uzun metrajlı yapımlarından biri olan The Mother! 2017 yapımı bir korku-drama filmidir.En İyi Korku Filmi dalında Satürn Ödülü’ne aday gösterilen film, 30 milyon dolarlık bütçesine karşın yaklaşık 45 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Altın Aslan için yarıştığı Venedik Film Festivali’nde prömiyer yaptıktan sonra Oh Mom! Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris ve Michelle Pfeiffer’dan oluşan harika bir oyuncu kadrosuna sahiptir.

Yemyeşil, pastoral bir ormanın içindeki bir ovada, yakın zamanda yanarak yerle bir olan, ancak tamamen restore edilmiş tenha bir konak duruyor. Bir çift bu konağa çekilmeye karar verdi. Ünlü bir şair olan orta yaşlı karısı, şaheserini yaratma sürecindedir. Ancak gece geç saatlerde beklenmedik bir şekilde konaklarının kapısı çalınır ve onları gizemli bir ziyaretçi karşılar. Bu ziyaretçinin varlığı, şairin uyuşuk hayal gücünü heyecanlandırırdı.

5. Çeşme – Kaynak (2006) – IMDB: 7.2

Darren Aronofsky’nin gişede kazanamayan ender eserlerinden biri olan 2006 romantik-gizem draması The Fountain, 35 milyon dolarlık bütçesine rağmen gişede sadece 16 milyon dolar hasılat yaptı. Oyuncu kadrosu ve konusuyla övgü toplayan Hugh Jackman, Rachel Weisz ve Ellen Burstyn’den oluşan film, prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmış, Satürn ve Altın Ödül’e aday gösterilmişti. Küre Ödülleri. Filmde ayrıca Requiem for a Dream ve Pi’nin müziklerinin bestecisi Clint Mansell’in yapımcılığını üstlendiği müzikler de yer aldı.

Film, aşkları için ölümsüzlüğü arayan erkekler hakkında geçmişten, bugünden ve gelecekten üç hikayeden oluşuyor. Maya topraklarındaki bir fatih, esir kraliçesini kurtarmak için Hayat Ağacı’nı arar. Bir tıp araştırmacısı, ölmekte olan karısını kurtarmak için farklı ağaçlarda bir çare arar. Bir balonun içine gizlenmiş yaşlı bir ağaçla uzay yolcusu, bir nebulanın içine sarılmış ölmekte olan bir yıldıza doğru ilerliyor. Filmde bu üç hikaye kesişirken akıllarda tek bir soru kalacaktır. Başarılı olacaklar mı?

6. Pi (1998) – IMDB: 7.3

Pi, Sundance Film Festivali’nde Darren Aronofsky Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve Büyük Jüri Ödülü’ne aday gösterilen 1998 yapımı korku, gizem ve drama filmidir. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan bu işin yönetmen koltuğunda Sean Goulet oturuyor. 150.000 $’dan az ve toplamda 3 milyon $’ı aşan düşük bütçesine rağmen, Pi sık sık dini ve sporla ilgili göndermelerde bulunur.

Max, evinde varoluşla ilgili her şeyi anlamanın anahtarı sayılabilecek bir süper bilgisayar kuran dahi bir matematikçidir. Ancak kenardaki bir dini tarikattan ve güçlü bir Wall Street firmasından temsilciler, Max’in sırrını duyunca onu avlamaya başlarlar.

7. Balina – Balina (2022) – IMDB: 7.8.1 güncellemesi

Darren Aronofsky 4

3 Akademi Ödülü ve 4 BAFTA Ödülü’ne aday gösterilen Balina, Darren Aronofsky’nin 2022’deki son uzun metrajlı draması. 3 milyon dolarlık düşük bütçesine rağmen 30 milyon doları aşan hasılat yapan film hala sinemalarda. Venedik Film Festivali’nden ödüllerle ayrılan bu yapımda başrolleri Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau, Ty Simpkins ve Samantha Morton oynuyor.

Yerleşik, obez bir öğretmen, uzun süredir görmediği ve psikolojik sorunlar yaşayan kızıyla bağ kurmaya çalışır.

8. Gladyatör – Şampiyon (2008) – IMDB: 7.9

Darren Aronofsky 3

Gladyatör, Darren Aronofsky tarafından yönetilen 2008 yapımı bir psikolojik drama filmidir. Prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve bu festivalde Altın Aslan’ı kazanan film, iki Oscar’a aday gösterildi ve ayrıca En İyi Özgün Şarkı dalında Altın Küre kazandı. 25’ten fazla profesyonel güreşçiyi kadrosuna katan güreşçi, 45 milyon dolara yakın gişe performansıyla adından söz ettirdi.

Sahne adı “The Ram” olan ve herkes tarafından bilinen Ruben Ramzynski, 1980’lerde ün kazanmış bir güreşçidir. Yıllar sonra Robin, bilinen bir rakibinden 20 yıllık bir rövanşı kabul ettikten sonra mali açıdan rahatlar. Ancak işler beklendiği gibi gitmez. Yeni bir hayata uyum sağlamaya çalışan Robin, emekliliği kaldırabilecek mi yoksa her şeyi riske atıp en iyi yaptığı şeye mi geri dönecek?

9. Kara Kuğu – Kara Kuğu (2010) – IMDB: 8.0

Darren Aronofsky 2

Kara Kuğu, Darren Aronofsky’nin yönettiği ve Natalie Portman’ın oynadığı 2010 psikolojik gerilim filmi. Natalie Portman’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran film, 5 dalda Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca Altın Küre Ödülleri’nde dört ödül kazanan film, 13 milyon dolarlık bütçesine rağmen yaklaşık 330 milyon dolar hasılat elde etti.

Nina Sayers, New York Balesi’nde dansçıdır. Kendini sanatına adamıştır ama kendine güveni yoktur. Aynı zamanda gençliğinde balerin olan ve hamile kalınca dans etmeyi bırakan otoriter annesiyle birlikte yaşamakta ve çeşitli baskılara maruz kalmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde Nina, Sanat Yönetmeni Thomas Leroy’un yeni Kuğu Gölü balesi için seçmelere katılır ve Lily dışında herkesi geride bırakır. Bu derin rekabet, Nina’nın başarılı olmak için olmadığı bir kişiliğe bürünmesine yol açacaktır.

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın