https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Üstün yetenekli çocukları nasıl tanımlarsınız? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Üstün yetenekli çocukları nasıl tanımlarsınız?

Üstün yetenekli çocukları nasıl tanımlarsınız?

Zeka insan hayatında çok önemli bir faktördür. Bu nedenle zeka çocukluk döneminde üzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Ancak “üstün zekalı” statüsü ve yetenekli olma durumu da oldukça tartışmalı bir konudur. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda. Günümüzde pek çok nörolog ve nöropsikolog, yalnızca belirli bir IQ puanına sahip çocukların üstün zekalı olarak kabul edilebileceğini savunuyor. Ancak farklı disiplinlerden pek çok eğitimci ve akademisyen, üstün zekalılık kavramının farklı alanlarda beceri ve yetenek sergileyen çocukları da kapsayacak şekilde kullanılması gerektiğine inanmaktadır. Peki bu hediye veya yetenek tam olarak nedir? Üstün yetenekli çocuklar nasıl belirlenir, üstün zekalılığın belirtileri nelerdir? Gelin bilim bu önemli konuda ne diyor birlikte bakalım…

Yetenek kavramı nedir?

Üstün zekalılık kavramı genel olarak bir kişinin bazı bilişsel etkinliklerde yaşıtlarından daha başarılı olmasını ifade eder. Ancak oldukça tartışmalı bir kavramdır. Hele üstün yetenekli çocuklar söz konusu olduğunda bilim dünyasında ortak payda yoktur. Bununla birlikte, çoğunlukla, IQ testi yaptıran ve 97’nin üzerinde puan alan çocuklar üstün yetenekli olarak kabul edilir.

Peki, üstün zekalı çocuklar akranlarından hangi yönlerden farklıdır?

Bu soruyu cevaplamak için üstün zekalı çocuklara daha yakından bakmak faydalı olacaktır. Brezilya’da yaşayan Theo Costa Ribeiro, milyonlarca yetenekli çocuktan biri. Theo ilk sözlerini henüz 6 aylıkken söyledi. Bir yaşından biraz sonra mantıklı cümleler kurmaya başladı ve anaokuluna gönderildi. Üstün yetenekli bir çocuk olan Theo, daha 3 yaşına gelmeden okuma yazma öğrendi. Theo’nun sıradan bir çocuk olmadığını anlayan öğretmenleri, küçük çocuğun anne babasına oğullarına zeka testi yaptırmalarını tavsiye etti. Test sonuçları Ribeiro ailesini şaşkına çevirdi. Çıkan sonuca göre Theo’nun zekası yetenek seviyesinin üzerindeydi.

Theo’yu yaşıtlarından ayıran bir diğer özellik de entelektüel ve duygusal seviyesinin yüksek olmasıdır. Theo sadece 5 yaşındayken, 15 yaşındaki bir çocuğun entelektüel seviyesinde hareket ediyordu. Bu nedenle ailesi Theo’yu “bazen dinozorlarla oynamayı seven, bazen çizgi film izlemek isteyen 5 yaşındaki bir çocuk, bazen de felsefi tartışmalar yapmayı seven bir genç” olarak tanımlıyor.

Brezilya’daki bir diğer yetenekli çocuk ise 8 yaşındaki Nicole Peixoto.

üstün akıl

Tıpkı Theo gibi, Nicole de ilk kelimesini 6 aylıkken söyledi. Küçük yaşlardan itibaren en çok kağıt kalemle oynamayı severdi. İlerleyen yıllarda Nicole kendi kendine piyano çalmayı öğrendi ve seviyesinin çok üzerinde matematiksel hesaplamalar yapmaya başladı…

Günümüzde birçok aile, çocuklarının erken yaşlardan itibaren olgun tavırlar sergilediklerine ve bu nedenle üstün yetenekli olabileceklerine inanmaktadır.

Ancak bu fikrin bilim dünyasında bir benzeri yoktur. Bir çocuğun üstün yetenekli sayılabilmesi için, çocuğun zihinsel yeteneğini ölçmeyi amaçlayan zeka testi de dahil olmak üzere bir dizi testten geçmesi ve sonucun belli bir seviyenin üzerinde olması gerekir. Elbette bu ölçümlerin alanında uzman nörolog, psikolog ve eğitimcilerin gözetiminde alınması gerekmektedir.

Yetenek belirtileri nelerdir?

Bir çocuğun üstün yetenekli olarak kabul edilmesi için bir dizi testten geçmesi ve belirli bir puanın üzerinde puan alması gerekse de, çocukların yetenekli olduğunu gösteren bazı işaretler vardır:

  • yoğun merak
  • Yaşının ötesinde kelime dağarcığı
  • Yüksek entelektüel yetenek
  • öğrenme kolaylığı
  • Liderlik ve özgüven
  • istikrar
  • güzel anı
  • yaratıcılık
  • Yeni fikirlere uyum sağlama kolaylığı
  • Gözlem ve analiz yeteneği

Bazı bilim adamları, bir kişinin üstün yetenekli olarak kabul edilebilmesi için belirli duygusal ve sosyal özelliklere sahip olması gerektiğini belirtmektedir.

üstün akıl

Uzmanlar, yetenekli insanların genellikle yüksek düzeyde empatiye sahip olduklarını ve ayrıca diğerlerinden daha duyarlı olduklarını söylüyorlar. Ayrıca, güçlü bir adalet duygusu, yüksek gözlem yeteneği ve ayrıntıları fark etme kolaylığı, yüksek zekanın belirtileri olabilir.

Bilim adamlarına göre üstün zekalı olabilecek çocukların ilgili testlerle tespit edilmesi gerekiyor.

üstün akıl

Aksi halde bu çocuklar küçük yaşlardan itibaren okula olan ilgilerini kaybedebilir ve bu çocuklarda çeşitli davranış sorunları gözlemlenebilir. Çünkü çocuklara doğru eğitim verilmiyor. Dedi sinirbilimci Dr. Fabiano de Abreu, “Y” konuluRuhsal bir motivasyona sahip olmadıkları için okulda iyi notlar alamayan çok fazla yetenekli çocuk var. Bazen, tekrarlayan öğretim yöntemleri veya sınıf yapısı bu çocukları rahatsız eder ve yeteneklerini geliştiremez hale getirir.İfadeler kullanır.

Öte yandan birçok ülkede üstün zekalı çocukları resmi olarak sınıflandıran bir uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle üstün yetenekli çocuklar genellikle öğretmenleri, aileleri veya arkadaşları tarafından fark edilir. Buna göre dünya genelindeki üstün yetenekli çocuk sayısının resmi rakamların çok üzerinde olduğuna inanılıyor.

Bazı uzmanlar yeteneği iki gruba ayırır

üstün akıl

Birinci grupta okulda başarılı olan ve bilimsel verileri öğrenebilenler var. Bazı uzmanlara göre bu kişiler “akademik grubu” oluşturuyor. Diğer gruptakiler “yaratıcı üretken” olarak adlandırılır. Yani yeteneğin göstergesi sadece akademik başarı değildir. Yetenek, sanat ve spor gibi akademik olmayan alanlarda da görülebilir.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın