medyauzmani.com
Türkiye’de ilk kez beslenme uzmanları bu kez yürüdü – Haber Ajans

Türkiye’de ilk kez beslenme uzmanları bu kez yürüdü

Sivas’ta görev yapan diyetisyenler, “14 Kasım Diyabet Günü” kapsamında farkındalık yaratmak için yürüdü.

Tarihi Sivas Tren Garı’ndan başlayıp Sivas Atatürk Parkı ve Kongre Müzesi ile son bulan Sivas Valisi Dr. Protokol üyesi ve beslenme uzmanları olarak Yılmaz Şimşek’in eşi Segdem Şimşek ile Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in eşi İlkay Bilgen hazır bulundu. Ellerinde pankartlar ve balonlarla yürüyen yaklaşık 200 kişi, “Diyabetten haberiniz var mı” diyerek şeker hastalığına dikkat çekti.

“Avrupa’da 1. Sıradayız”

Mitingde konuşan beslenme uzmanı Sühaila Subaşı Okkar, Türkiye’nin obezite prevalansında Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirterek, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü tüm dünyada kutlanıyor. Hastalık kutlanıyor mu?” sorusunu herkesten duyar gibiyim. Bundan tam 100 yıl önce şeker hastaları için hayati bir anlamı olan insülin hormonu keşfedildiğinden beri 14 Kasım bu keşfi yapan bilim insanı Frederick Banting’in doğduğu gündür.Bu nedenle tüm dünya 14 Kasım’ı kutluyor. Dünya Diyabet Günü olarak bugün sizlerle bu güzel yürüyüşü farkındalık yaratmak adına düzenledik. Bugün her 10 kişiden biri diyabet hastası ve bu insanların yarısı şeker hastası olduğunun farkında bile değil. Maalesef hızla ilerliyoruz. Türk toplumunda kronik hastalıklara neden olan obezite alanında, hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme yönüyle Türkiye obezite prevalansında Avrupa’da birinci sırada yer alıyor.Obezitenin artmasıyla birlikte tüm kronik hastalıklara kapı aralıyoruz. Diyabet obezite ile gelişen kronik bir hastalıktır kısacası diyabet Kan şekeri dengesinin bozulması ile gelişir. Diyabette genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler de hafife alınamayacak kadar fazladır. Diyet yani yetersiz beslenme ve hareketsizlik başlıca çevresel faktörlerdir.

Konuşmaların ardından Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in eşi Cegedem Şimşek ile Sivas Belediye Başkanı’nın eşi Hilmi Bilgin İlkay Bilgin’e şeker testi yapıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın