medyauzmani.com
Türkiye’de 8 numara, ilk kez Bursa’da görüldü – Haber Ajans

Türkiye’de 8 numara, ilk kez Bursa’da görüldü

Türkiye’de sekizinci kez görülen çalıkuşu ilk olarak Bursa’da görüldü. Böylece Bursa’da sergilenen kuş türü sayısı 331’e yükseldi.

Yaban hayatı fotoğrafçısı Albert Twedisch tarafından Karakapı Menkul Kıymetler Borsası’nın yüksek ormanında çekilen çalıkuşu kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılar arasında heyecan yarattı.

Kuşun bir gün önce fotoğrafını çeken Tüydeş, “Türkiye’de ender görülen kuş türlerinden biri. Kasım ayından itibaren kış boyunca tesadüfen görülebiliyor. 4 gram ağırlığındaki bu kuşun yaşam alanı ağırlıklı olarak Karadeniz’de bulunuyor. kuzeybatı Avrupa’da, İngiltere ve çevre bölgelerde ve doğu Çin’de. İzledikleri ülkelerin dışında da sürprizler yaratabilirler.”

Türkiye’de bulunma olasılığına odaklanan bu türün ilk belgelenmiş kaydı 2011 yılında Samsun’dan geldi. Sonraki yıllarda Samsun ve İstanbul’da farklı kış aylarında çekilen Özgür Ekincioğlu, Karadeniz’deki koruda görüldü. geçen hafta istanbul teknik üniversitesi kampüsü. Bu kayıtla Bursa, Samsun ve İstanbul’dan sonra Türkiye’de kuşun görüldüğü illere eklendi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın