medyauzmani.com
Tıp öğrencilerinden vatandaşlara çağrı: Bana bir şey olmaz demeyin – Haber Ajans

Tıp öğrencilerinden vatandaşlara çağrı: Bana bir şey olmaz demeyin

Trakya Tıp Öğrencileri Birliği Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışmaları Şubesi yönetici ve yardımcıları tarafından Edirne’de Meme ve Prostat Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Halk Sağlığı Etüt Şube Müdürü, vatandaşları bu konuda vatandaşları bilgilendirmeye ve “Bana bir şey olmaz demeyin” kurullarında yazılı sağlık muayenesi yaptırmaya çağırdı. Erken teşhis hayat kurtarır” diyerek hastalık farkındalık ayı kanser. Saraçlar Caddesi’nde büfe açan genç doktor adayları, konuyla ilgili hazırlanan broşürleri vatandaşlara dağıtarak farkındalık çağrısında bulundu.

Trakya Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Halk Sağlığı Çalışmaları Şube Müdürü ve yardımcıları Yapılan saha çalışmasında vatandaşlara meme ve prostat kanseri hakkında bilgi verilerek, erken teşhisin önemi vurgulandı.

“Herkes çok pozitif”

Trakya Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Halk Sağlığı Görev Gücü Müdürü Elida Zengin, vatandaşları meme ve prostat kanseri konusunda bilgilendirmek için saha etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı, Kasım ayı Prostat ayıdır. Kanser Farkındalık Ayı.Bu amaçla broşürler hazırlıyoruz, önlükler de giyiyoruz.” “Giyinip sahadakilere bilgi vermek istedik. Herkes çok pozitif, kendimi nasıl test edebilirim gibi sorular soruyor, bilgilendirme broşürlerimizi alıyorlar.”

Erken teşhisin önemini anlatıyoruz

Tarlaya gittiklerini ve okuldaki öğretmenlerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda hazırladıkları broşürler hakkında vatandaşları bilgilendirdiklerini söyleyen Trakya Üniversitesi Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışmaları Şube Müdürü Doğa Erdal, “Biz Erken teşhisin önemini anlatıyoruz.O yaştan sonra yapılması gereken testleri anlatıyoruz Evde de kendi kendine muayene yapabiliriz.” Bir şey fark edebileceklerini söylüyoruz. Sağlıkla ilgili kurumlara ve hekimlere gidiş oranını artırmayı hedefliyoruz. Günümüzde prostat kanseri prevalansı çok yüksek ve insanların bu soruna yönelik farkındalıkları düşük ve bunu artırmayı hedefliyoruz.”

Genç doktor adaylarına böyle bir farkındalık etkinliği düzenledikleri için teşekkür eden Gül Eser Taşçı, hastaneye gitmekten korkanların hastaneye gitmelerini ve rutin kontrollerini yaptırmalarını tavsiye etti.

Sağlığa çok önem verdiklerini söyleyen vatandaşlardan Halil Barakchi, bilinçli bir insan olarak her fırsatta kan bağışı yaparak sağlığına dikkat ettiğini belirtti.

Erken teşhisin hayat kurtardığını söyleyen vatandaşlardan Mehtab Şildoğan, hastaneye zamanında gitmenin ve gerekli kontrolleri yaptırmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın