https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
TikTok’un ev temizliği dalgası akademisyenleri endişelendiriyor – Haber Ajans

TikTok’un ev temizliği dalgası akademisyenleri endişelendiriyor

Sosyal medyada yeni bir akım olmadan gün geçmiyor. Özellikle TikTok’ta trendler çok hızlı yayılıyor ve milyonların gözü önünde. Şu sıralar çok kirli evleri temizleme trendi TikTok kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Bu tür şovlar bazen televizyonda yayınlanıyor ancak TikTok’un hızlı yapısı ve kolay izlenen videoları özellikle bu trendleri ön plana çıkarıyor.

“Temizlik etkileyicisi” anlamına gelen “cleanfluencer” ifadesi, sosyal medyada çöp evlerini temizleyen kişiler için kullanılmaktadır. Bu “temiz etkileyiciler” arasında Finn Auri Kananen de var. Gelin detayları birlikte inceleyelim 👇

Sosyal medyada “Aurikatariina” adını kullanan Auri, mümkün olan en kirli evleri aramak için dünyayı dolaşıyor.

Auri evi temizlemeyi çok sever, pisliği çok sevdiğini söyleyebiliriz. Şu anda sosyal medya fenomeninin TikTok’ta 9 milyon, Youtube’da 2 milyon takipçisi bulunuyor.

Auri, pembe plastik eldivenleriyle görebileceğiniz en kirli evi temizliyor

temizlik

Bu evler temizlenirken Uri Kaninen buranın nasıl olduğundan bahsetti. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak, durumun asla umutsuz olmadığını söylüyor: “İnsanlar genellikle bu şekilde akıl sağlığı sorunları yaşıyor veya başka bir trajediyle karşı karşıya kalıyor” diye açıklıyor.

Sosyal medyada temizlik videoları paylaşanların sayısı her geçen gün artıyor.

temizlik

Daha önce televizyonlarda temizlik programları yayınlanıyordu. Bu popüler video konusu şu anda sosyal medyayı sallıyor. Özellikle en popüler sosyal medya platformu olan TikTok’ta temizlik videolarının sayısı her geçen gün artıyor. Şu anda 2 milyon takipçisi olan Abby, trendin bir katılımcısı. 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuk annesi kadın, “Video izliyordum ve izlediğimin evde çalışmak olduğunu düşündüm. Sonra ev işi yaparken kendimi kaydetmeye başladım” dedi.

Fenomenoloji, bu işin nasıl mesleğe dönüşebileceğini anlatıyor.

Hatta ünlü temizlik markalarının ürünlerine ulaşması ve kullanması için kendisine sponsor olduğunu söylüyor. Abby, bir işten 720 ila 1.200 dolar kazandığını ekliyor.

Bunun cinsiyetçilikle bir ilgisi var mı?

The Sociological Review’den iki akademisyen geçen Mart ayında konuyla ilgili bir makale yayınladı. Akademisyenler, temizlik yapanların genellikle genç ve evli kadınlar olduğunu ve bunun kadınların ev işçisi olarak kullanılmasına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre bu videolarda temizlik hâlâ kadın işi olarak gösteriliyor.

Ortak yazar Dr. Emma Casey, “Erkeklerin ödevlerini yaptığını nadiren görüyoruz. Bazen arka planda bir adam olduğunu hissediyoruz ama sonra onun katılımı şakaya dönüşüyor” Özetlemek gerekirse, temizlik videoları son zamanlarda sosyal medyada çok popüler hale geldi. Ancak bu uzmanlara göre şu anda Emma cinsiyet rollerine vurgu yapıyor.

İlginizi çekebilir:

Temiz bir ev isteyenler için: Hemen bırakmanız gereken 9 temizlik alışkanlığı

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın