medyauzmani.com
Sobacıların kış işi – Haber Ajans

Sobacıların kış işi

Bitlis’in Tatvan bölgesinde kışların sert geçmesi nedeniyle ocaklarda kış mesaileri başladı.

Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biri olan Bitlis’te kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar için bir küresel ısınma dalgası başladı. Kış öncesi hazırlıklarını yapan vatandaşlar sobacıların yolunu tuttu. Doğal gazın yaygınlaşması ve soba kullanımının azalmasıyla birlikte kentte soba satışları da azaldı. Yörede sobacılık yapan 76 yaşındaki Alaeddin Gök, sobacılığın teknolojinin gelişmesiyle unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer aldığını söyledi.

“Doğal gaz arttı, sobaya talep azaldı”

Şimdilerde sadece kırsal kesimde yaşayan vatandaşların soba tercih ettiğini söyleyen Güçlü, “Biz yıllardır sobayla uğraşıyoruz. Ama günümüzde doğalgaz arttı sobaya rağbet azaldı. Soba fabrikaları kapandı. Bir sobanın fiyatı 8-9 arasında değişiyor. Bin TL.İnsanlar bu konuda da fiyattan vazgeçtiler ve ne yapacaklarını bilmiyorlar.Bizim için de zor.Satış olmazsa işimiz daha da zorlaşıyor.Allah ülkemizi korusun.Umarım havalar soğuduğu için vatandaşların soba ihtiyacı var.Doğal gaz olmadığı için herkesin evinde doğalgaz bile kullanılamıyor.Zorunluluktan hasta ve yaşlılar evlerine soba kuruyor. onları ısıtın.Sobalar pahalı olduğu için insanlara zor geliyor.Sac ve demir fiyatlarında artış var.Tabii artışa bağlı olarak soba fiyatları değişiyor.Bazılarının almaya gücü var ve Allah muvaffak etsin, çünkü pahalıya mal oluyor.”

“Sobacılık mesleği yok oluyor”

Sobacılık gün geçtikçe yok oluyor, “60 yıldır vergi mükellefiyim. Şimdi büyüyünce çocuklarım devam ediyor. Sobacılık yok oluyor. Asıl mesleğim bakırcılıktı ama ne yazık ki ortadan kalktı. Çünkü ben sobacılık yok oldu.” Teneke ağırlığını 900 TL’ye aldım Bir kapta ne kadar teneke alabilirim? Tüp, nişasta, pamuk bunlar hep masraf. “İnsanlara bir tenekeyi 20 TL’ye alabileceğimi söylediğimde çok pahalı diyorlar. dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın