https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sinema dünyasının önemli isimlerinden biri olan Köksal İngor kimdir? – Haber Ajans

Sinema dünyasının önemli isimlerinden biri olan Köksal İngor kimdir?

Sinema ve televizyon dünyasının en sevilen isimlerinden biri olan oyuncu ve seslendirme sanatçısı Köksal İngör, 77 yaşında hayatını kaybetti. Kariyerinin başlarında özellikle tiyatro çalışmalarına ağırlık veren Ingor, rol aldığı pek çok oyunla tiyatro seyircisinin yakından tanıdığı bir isim haline geldi. İlerleyen dönemde film ve dizilerde seyirci karşısına çıkan İngor, geniş bir izleyici kitlesinin beğenisini kazandı. Özellikle “Leila El Mecnun” dizisindeki “Beyazsakal Didi” rolüyle milyonların sevgilisi oldu. Aynı dizide rol aldığı Cengiz Bozkurt, Angur’un ölüm haberini sosyal medyadan duyurdu. İşte başarılı sanatçı Köksal İngör’ün hayatından manşetler…

Köksal İngur, 1946 yılında Kars’ta doğdu.

Henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu Çocuk Saati programında kısa radyo oyunlarında yer alarak oyunculuk kariyerine ilk adımını attı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 1969 yılında mezun oldu.

Bu yıllarda TRT’de çeşitli programlarda yer almaya devam eden sanatçı aynı dönemde dublaj çalışmalarına da başlamıştır.

Başarılı bir sanatçı olarak kariyeri boyunca Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Tiyatrosu, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi birçok özel tiyatroda sahneye çıktı.

Ayrıca Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi’nin verdiği yapımlarda yer aldı. Köksal İngor, farklı tiyatro topluluklarında sayısız kez seyirci karşısına çıktı.

Seslendirme sanatının usta isimlerinden biri olarak karşımıza çıkan İngor, “Susam Sokağı” adlı programda Bodo karakterine hayat vermiştir.

engur kökü

İlerleyen yıllarda Robert De Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman, Robin Williams gibi dünyaca ünlü isimlerin seslendirmesini yaptı.

Uzun yıllar tiyatro ve dublaj yapan Köksal İngur, kariyeri boyunca birçok film ve dizide de rol aldı.

engur kökü

Zerda, Sağır Oda, Beş Kardeş, Liptan Kalbe gibi dizilerde başarılı oyunculuklar sergiledi. Ayrıca oyunculuk kariyeri boyunca Vizontele, Güneşinoğulları, Celal Tan gibi önemli filmlerde rol almıştır ve ailesinin hikayesi çok acıklıdır, korkarım ki.

Köksal İngor en çok Leyla İl Mecnun dizisindeki Ak Sakallı Dede karakteri ile tanınmaktadır.

engur kökü

Ak Sakallı Dede rolüyle milyonların sevgilisi haline gelen Engür, kariyerinin ilerleyen dönemlerinde önemli bir ün kazandı.

Öğretmen bu sabah (27 Mart) vefat etmiştir.

engur kökü

Leyle İl Mecnun dizisindeki rol arkadaşı Cengiz Bozkurt, Engür’ün vefatını sosyal medyadan duyurdu. Bozkurt, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.Ağabeyimiz Köksal İngör’ü böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle kaybettik. Cenazesini yarın açıklayacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm hayranlarına başsağlığı diliyorum.Cümleler kullanın.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın