https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Silikon Vadisi iflası - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Silikon Vadisi iflası

Silikon Vadisi iflası

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Silicon Valley Bank geçtiğimiz günlerde iflas etti. 1983 yılından bu yana faaliyet gösteren ve teknoloji sektöründeki yeni girişimlere kredi sağlamasıyla tanınan Silicon Valley Bank’ın ardından kripto para odaklı New York merkezli Signature Bank piyasa düzenleyicileri tarafından kapatıldı. 2008 küresel mali krizinden bu yana görülen en büyük iflaslardan biri olarak kaydedilen Silikon Vadisi iflası, “Yeni bir mali kriz mi başlıyor?” bütün dünyada. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Bir Silikon Vadisi bankası, müşterilerinin hesaplarından birkaç saat içinde milyarlarca dolar çekmesinin ardından geçen Cuma günü iflas etti.

1983 yılında kurulan banka, teknoloji endüstrisi için bankacılık hizmetlerinde uzmanlaşmış ve yeni kurulan şirketlere sıklıkla kredi sağlamıştır. Ayrıca Silicon Valley Bank, startup’lara ilk halka arzlarda da yardımcı oluyor. Son 10 yılda katlanarak büyüdüğü söylenen bankanın İngiltere, Danimarka, Çin, Almanya, Hindistan, İsrail ve İsveç gibi ülkelerde de iştirakleri bulunuyor.

Ancak 8.500’den fazla çalışanı bulunan bankanın operasyonlarının çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmuştur. Öte yandan, Silikon Vadisi bankasının toplam varlıklarının değeri geçen yıl Aralık ayı itibarıyla 209 milyar dolardı. Ayrıca bankanın 175,4 milyar dolarlık mevduatı vardı.

Silikon Vadisi iflası, 2008’den bu yana ABD’deki en önemli banka iflası olarak kayıtlara geçti.

Öyle ki bu iflas, ülke tarihindeki en büyük ikinci bankacılık başarısızlığı olarak nitelendirildi. Peki, ABD’nin hacim olarak en büyük 16. bankası olan Silikon Vadisi bankasının iflas sebebi nedir?

Bir Silikon Vadisi bankası nasıl iflas etti?

Silikon Vadisi Bankası

ABD Merkez Bankası’nın geçen yıl enflasyonla mücadele etmek için uyguladığı agresif faiz artırım politikasının Silikon Vadisi Bankası’nın iflasına neden olan faktörlerden biri olduğu aktarılıyor. Merkez bankasının faiz artırımı, Silikon Vadisi bankasının yararlandığı teknoloji hisselerindeki artış hızını borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden olarak durdurdu.

Ancak “yüksek faiz”, bankanın son dönemde “sıfıra yakın faizle” aldığı tahvillerin değer kaybetmesine neden oldu. Bu gelişmelerin ardından Silikon Vadisi bankası bazı menkul kıymetleri zararına satacağını ve ayrıca 2,25 milyar dolarlık yeni hisse satışı yapacağını açıkladı. Ancak bu kararlar bankayı iflastan kurtarmadı.

ABD Hazinesi, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu mudilerin tamamen korunacağını açıkladı

Akredite olan üç kurum tarafından yayınlanan ortak bildiride:Amerikan bankacılık sistemi, büyük ölçüde bankacılık sektörünü koruyan kriz sonrası reformlar sayesinde dirençli ve sağlam bir temel üzerinde duruyor. Bu reformlarla birlikte bugün attığımız adımlar, mudilerin birikimlerinin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm adımları atacağımızın bir göstergesidir.“erkek.

Ayrıca açıklamada, Vergi mükellefleri faturayı ödemeyecek.Silikon Vadisi banka mevduat sahiplerinin bankada kalan tüm fonlarını çekebilecekleri doğrulandı.

Silicon Valley Bank’ın iflasından birkaç gün sonra New York’ta kripto para birimine odaklanan Signature Bank kapandı.

Silikon Vadisi Bankası

New York Mali Hizmetler Departmanından yapılan açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından mudileri korumak amacıyla Signature Bank’a kayyum atandığı açıklandı. 8 Mart itibarıyla bankanın 89,17 milyar dolar mevduatı ve 31 Aralık 2022 itibarıyla 110,36 milyar dolar varlığı bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bankaların art arda gelen başarısızlıkları, “Yeni bir küresel mali kriz mi başladı?” sorusunu akla getirdi.

Silikon Vadisi Bankası

ABD’de 2008’den bu yana yaşanan en şiddetli mali kriz olarak yorumlanan gelişmeler, tüm dünyada bankacılık ve finans sektörlerini alarma geçirdi. Özellikle Silikon Vadisi bankasının faaliyet gösterdiği ülkelerdeki birçok sektör temsilcisi, iflasın küresel bir krize yol açabileceğinden endişe ediyor.

Örneğin, Birleşik Krallık’taki 250 teknoloji şirketinin lideri, Maliye Bakanı Jeremy Hunt’a bir mektup yazarak konuyla ilgilenmesini istedi. Buna ek olarak girişimciler, hükümet müdahalesi olmaksızın iflasın dünya çapında birçok şirketi devirebileceği konusunda uyarıyorlar.

Kaynak: 1 2

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın