https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Seçimler ertelenecek mi? Talked Backstage nedir? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Seçimler ertelenecek mi? Talked Backstage nedir?

Seçimler ertelenecek mi? Talked Backstage nedir?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 10 ilde binlerce hemşehrimizi öldürdü. Binlerce insanımız yaralandı ve depremden etkilenen şehirlerimiz adeta yerle bir oldu! Türkiye genelinde büyük bir yıkıma ve üzüntüye neden olan felaketin ardından, yanıtlanmayı bekleyen pek çok soru ortaya çıktı. Bunlardan biri de seçimlerin yapılıp yapılmayacağı veya ne zaman yapılacağı. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Cumhurbaşkanı Bülent Arınç’ın “derhal seçim”i ertelemesi, seçim tartışmasını başka bir boyuta taşıdı. Peki, iktidar ve muhalefet seçim tarihi ve seçimler hakkında ne diyor, perde arkasında neler konuşuluyor? Gelin detaylara birlikte bakalım…

Kahramanmaraş depreminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen 10 ilde olağanüstü hal ilan etti.

Erdoğan’ın olağanüstü hal ilan etme kararının daha önce 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak etti. Ancak Bülent Arınç’ın seçimlerin derhal ertelenmesi çağrısı seçim tartışmasını başka bir boyuta taşıdı.

Arınç, seçim tarihiyle ilgili yaptığı açıklamada, seçimlerin 2024’teki yerel seçimlerle birlikte Kasım 2023’e ertelenebileceğini ya da mecliste varılacak uzlaşma sonunda yeni seçim tarihinin belirlenebileceğini belirtti.

Arınç patlaması kamuoyunda “seçimin ertelenmesine zemin hazırlanıyor” tepkisini uyandırdı. Peki Kahramanmaraş depreminden sonra seçimler planlandığı gibi mi yapılacak yoksa ertelenecek mi? Arka planda neler konuşuluyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin perde arkasında seçimlerin ertelenmesine yönelik herhangi bir çalışmanın olmaması dikkat çekiyor.

Bazı AKP yetkilileri şunları söyledi:Bir yola girdik artık geri dönüş yok. 14 Mayıs seçim tarihi olarak açıklandı. Şu anda aynı yerdeyiz ve gündemimizde seçimlerin ertelenmesi söz konusu değil.” ifadeler kullandığı söyleniyor. Ancak parti içinde seçimlerin ertelenme ihtimalinin olup olmadığı da tartışılıyor. Öte yandan bazı parti liderleri, seçimlerin ertelenmesinin ancak muhalefetle uzlaşma yoluyla mümkün olduğuna inanıyor.

Ancak bazı parti çalışanları, Erdoğan’ın bugüne kadar sandıktan meşruiyetini kaldıran bir karara imza atmayacağına ve dolayısıyla seçimlere gölge düşürebileceğine inanıyor. AKP yöneticileri de Arınç’ın seçimleri ertelemesi konusunda temkinli. Bazı AKP çalışanları, Arınç’ın görüşlerinin kişisel olduğunu ve uzun süredir parti ile yakın ilişkisi olmadığını söylüyor.

İktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), muhalefetin “seçimden kaçıyor” algısı yaratmasından endişe ediyor.

oy

Seçimlerin ertelenip ertelenmemesi açısından MHP’nin konumu büyük önem taşıyor. Bazı parti yetkilileri, bu konunun AKP ile henüz görüşülmediğini ve bu tür kararlar alınmadan sürecin değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ancak partinin perde arkasında, seçimlerin ertelenmesi halinde muhalefetin “seçimden korkmak için depremi bahane ettiği” algısı yaratabileceğine dair korkular olduğu söyleniyor. Ayrıca bazı partililer, seçimlerin ertelenmesinin “devletin zaafı” olarak görülebileceğine inanıyor, bu nedenle seçim tarihi belirlenmeden önce tüm olasılıkların hesaplanması gerekiyor.

CHP’ye göre seçim ertelenemez

oy

Bazı CHP yöneticileri, Anayasa’nın 78. maddesinde seçimlerin ancak savaş nedeniyle ertelenebileceğine dair bir hüküm olduğunu belirtiyor. Öte yandan, böyle bir ortamda seçime gitmekten korkan iktidarın YSK aracılığıyla seçimi ertelemeye çalışabileceği perde arkasından CHP’ye söylendi. Böyle bir kararın hukuki değil siyasi olacağı ve seçimlere gölge düşüreceği dikkat çekmektedir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, o gün sosyal medyadan yaptığı paylaşımla seçimlerin ertelenmesi fikrine sert tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “seçimden korkmayın” çağrısında bulundu. Öte yandan bir parti yetkilisi şunları söyledi:Bu ülkede olağanüstü hal olduğunda 81 ilde seçim yapılabiliyor. 10 ilde OHAL var diye seçim yapılmayacak diye bir şey yok. Türkiye bunu halledebilir.Sözleriyle partinin bu konudaki tutumunu ifade ediyor.

Uluslararası Kızıl Haç Yılı partisi, seçimlerin planlandığı gibi yapılmasını bekliyor.

oy

Partinin “Seçim Yüksek Kurumu” tarafından seçim tarihini erteleme kararının çok “zorlayıcı” bir karar olacağı dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oybirliği olmadan seçimin ertelenmesi kararı alınamayacağı belirtiliyor.

Uluslararası Kızılhaç Yılı partisinden bazı isimler, seçimlerin 14 Mayıs’a kadar yapılabileceğini söyledi. “Seçimlerin zamanında ya da 14 Mayıs’ta yapılması milletin çıkarınadır. Türkiye bu süreci ancak yeni bir milli irade ile aşabilir.İfadeler kullanır.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın