https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Şap hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Şap hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Şap hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde 8 farklı işletmedeki inek ve sığırlarda ortaya çıkan “şap hastalığı” tüm ülkede büyük paniğe neden oldu. Ülke genelinde kapatılan hayvan pazarlarının yanı sıra hastalığın görüldüğü kurumlarda da çeşitli önlemler alınarak hayvanların taşınması ve taşınması yasaklandı. Ayrıca ülke genelinde veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve tekniker izinleri Tarım ve Orman Dairesi Başkanlığı kararıyla iptal edildi. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen hastalık yayılmaya devam ediyor. Şap hastalığı son zamanlarda Zonguldak’ta ortaya çıktı. Merkeze bağlı Ereğli, Alaplı, Kozlu ve Gökçepe ilçelerinde ve farklı köylerde ahır ve ağıllardaki sığır, koyun, keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi. Bu gelişme üzerine kentteki 215 köy izole edildi. Peki, Türkiye’de yeni bir salgın endişesi oluşturan şap hastalığına ve belirtilerine birlikte bakalım.

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk şap hastalığı vakasının tespit edildiğini duyurdu.

İlk aşamada hastalık tespit edilen 8 firma kapatıldı. Ancak hastalık farklı bir şehirde görüldüğü için işlemler genişletildi. Buna göre ülke genelindeki hayvan pazarları bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı.

Hayvanların mezbahalar dışında herhangi bir yere nakledilmesi, taşınması ve taşınması da yasaktı. Öte yandan, bakanlığın talimatıyla veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknikerlerinin izinleri iptal edildi. Ancak tüm bu önlemlere rağmen ülkede şap hastalığı salgını devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Denizli, Siirt, Kars ve Elazığ gibi kentlerde görülen hastalık, son olarak Zonguldak’ta da ortaya çıktı.

Zonguldak’ta 215 köy şap hastalığı nedeniyle karantinaya alındı

Ereğli, Alaplı, Kozlu ve Gökçebey köyleri ile merkezdeki ahır ve ahırlarda tutulan hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi. Buna göre şehrin 215 köyü izole edildi. Peki ülkede paniğe neden olan ve hızla yayılan şap hastalığı nedir?

Şap hastalığı, evcil veya yabani tüm diplopoz hayvanlarda görülebilen akut viral bir enfeksiyondur.

Hastalığın bulaşma oranı çok yüksektir. Bu nedenle duyarlı hayvanların bulunduğu topluluklarda kolayca yayılabilir. Picornaviridae familyasının Aphtovirus alt grubunda yer alan şap virüsünün aynı isimli hastalığa neden olduğu bildirilmektedir. Hastalığa virüsün O, A, C, SAT-1, SAT-2, SAT-3 ve ASIA 1 olmak üzere yedi farklı antijenik serotipi neden olabilir. Tarım ve Orman Bakanlığı, SAT-2 serotipinin, bulunamayan, daha önce Türkiye’de ülkemizdeki vakalarda tespit edilmiştir.

Şap hastalığından ölüm oranı çok düşük

Yani hastalık, bulaştığı hayvanların büyük çoğunluğu için ölümcül değildir. Ancak özellikle yavru köpeklerde veya kronik sağlık sorunları olan hayvanlarda ölümcül olabilir. Hastalıktan ölüm oranı yüksek olmamakla birlikte yüksek bulaşma hızı ve bulaşma hızı nedeniyle ortaya çıktığı hayvan popülasyonlarında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bununla birlikte, etkilenen hayvanlarda sıklıkla et, süt ve emek kaybı meydana gelir.

Şap hastalığı nasıl bulaşır?

ayak ve ağız hastalığı

Hastalık taşıyıcı hayvanlardan veya çeşitli kaynaklardan bulaşır. Fareler, kuşlar veya diğer kümes hayvanları hastalığı büyük sürülere yayabilir. Öte yandan sürüdeki hasta hayvanların idrar, tükürük veya dışkıları da hastalığın diğer hayvanlara bulaşmasına neden olabilir. Son olarak, hayvanların dezenfekte edilmemiş bileşikler kullanılarak taşınmasının da hastalığın hem bulaşmasında hem de yayılmasında etkili olduğu bildirilmektedir.

Şap hastalığının belirtileri nelerdir?

ayak ve ağız hastalığı

Sığırlarda şap hastalığının ilk klinik belirtileri arasında ateş, iştahsızlık, depresyon ve süt veriminde azalma yer alır. Sonraki süreçte yoğun bir tükürük akışı başlar ve dil ve diş etlerinde alveol adı verilen kesecikler belirir. Ayrıca hasta hayvanın vücudunun farklı yerlerinde farklı yaralar oluşur.

Genç ineklerde hastalık daha hafiftir. Koyunlarda en yaygın semptom uzun süreli topallıktır. Ancak genç sığırların ağızlarında hastalığın neden olduğu lezyonlar sığırlara göre daha küçük ve kısadır.

Nasıl tedavi edilir?

ayak ve ağız hastalığı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, hastalığı kontrol altına almak için 3 temel strateji uygulanıyor. Bakanlık bu stratejileri “kesim, karantina ve aşılama” olarak sıraladı. Daha fazla hastalığı kontrol altına almak için aşılama dışında iki strateji kullanılıyor. Hastalığın birincil tedavisi aşılamadır. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı, hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışmalarının başladığını duyurdu.

Hastalık insanlara bulaşabilir mi?

ayak ve ağız hastalığı

Ne yazık ki, bu sorunun cevabı evet. Enfekte hayvanlarla temas veya enfekte et veya süt ürünleri yemek de insanlarda şap hastalığına neden olabilir. Ancak bazı uzmanlar, hastalığın insanlara “nadiren” bulaştığını söylüyor.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın