medyauzmani.com
Samsun Ladikte Çatlak ve Tuzak Tatbikatı – Haber Ajans

Samsun Ladikte Çatlak ve Tuzak Tatbikatı

1943 depreminde 2 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği Samsun’un Ladik ilçesinde Türkiye genelinde aynı anda gerçekleştirilen “Tutun” tatbikatı geniş katılımla gerçekleştirildi.

Ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilen tatbikat kapsamında saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına “hayati uyarı notu” gönderildi. Samsun Vali Yardımcısı Dr. Zulkiev Dağlı, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler saat 18.57’de çöp tuzağı kurdu. Ladec İlçe Valiliği önünde düzenlenen tatbikata polis, jandarma, sağlık, itfaiye, arama kurtarma ve insani yardım ekipleri katıldı.

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan Vali Dagley, “Bugün itibariyle 86 milyon sakinimizin tamamı bu tatbikata katılıyor. Bu konuda farkındalık yaratmak, hizmet vermek ve farkındalık yaratmak adına tüm çalışanlarımızla birlikte bir ‘Hold Down’ faaliyeti gerçekleştirdik. Ladik bu konuda çok önemli bir bölge. 1943 yılında Ladik’te 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremde Ladik bölgesinden 2 bin 300 vatandaşımızı kaybettik ve Bu anlamda Samsun İlçesi genelinde bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz AFAD’a destek olmak için gönüllüler oluşturuyoruz 337 belediye başkanımıza bu eğitimi verdik 2.300 öğretmenimiz için bu eğitime başladık Yine 300 Din Görevlimize Bu Eğitimi Veriyoruz Bir Araştırma Olarak Çok Yeni Daire Görevlilerimiz İçin Bu Eğitime Başladık Afet ve Acil Durum Yönetimi Destek Gönüllüleri ve Afetlerde Arama Kurtarma Eğitim Uzmanları Yetiştirme çalışmalarımıza devam edeceğiz ve Acil Durum Yönetimi, bunları topluluğumuzun tüm kesimlerine dağıtarak.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın