medyauzmani.com
“S” eversin- “S” evmezsin! – Haber Ajans

“S” eversin- “S” evmezsin!

Bugün Türkçe’de “S” harfinden türeyen kelimeler üzerinde biraz durmak istedim.

“S” harfiyle başlayan kelimeler olduğu kadar sevmeyenler de var.

Kafanız çok karışmasın, ne yazacağınızı dert etmeyin! Sizlerle örneklerle paylaşacağım yazımın bütünlüğü içerisinde.

“Silah” kelimesini sevenler olduğu gibi sevmeyenler de var. Bir kere denilince insanın kalbine soğuk bir duş etkisi yapar ve akla ölümü getirir.

Bu nedenle dünyada barış içinde yaşamak isteyenler “silah” kelimesinin adını bile duymak istemiyorlar.

Tam tersine aşıklara rastladık. Silah yoluyla ekonomik gelir elde etmek isteyenler kadar savunmada da kullanıldığını düşündüğümüzde umursayanlar var.

“Su” kelimesi her canlı tarafından sevilir. Çünkü su denilince akla hayat gelir. Susuz bir hayat düşünülemez olduğu için sevilmemesi pek olası değildir.

“Saç” kelimesinden bahsetmişken, daha çok kafadaki bir peçe gibidir. İnsanların veya hayvanların başlarındaki “saç” farklı renklerde gelir.

Saçını boyamayı sevenler ve sevmeyenler var. Bu sebeple saçlarının rengini istedikleri renge çevirebilirler.

Bazıları saçlarının doğal rengiyle yaşamayı tercih ederken, bazıları gri saçlarını siyaha boyamayı tercih ediyor.

Açılan saçlar ne kadar siyaha boyanırsa boyansın bir süre sonra doğal rengine döner ve yavaş yavaş beyazlar çıkmaya başladığı için burada görünüm farklı olabilir.

“S” harfi ile başlayan kelimeleri çoğaltabiliriz. Örneğin ‘sinema’ denilince sevenler kadar sevmeyenler de karşımıza çıkıyor.

Günümüzde sinema denilince dizi filmleri sinema kültürümüzün önüne geçmiş gibi görünse de sinema kültürünü bilenler onu yaşatmaya çalışıyor.

“Sirk” kelimesine baktığımızda tehlikeli de olsa sevenlerin olduğu gibi tehlikesinden dolayı sevmeyenlerin de olduğunu görüyoruz.

İnsanlar sirk oyunlarını izlemekten keyif alırken, tehlikelerini görmezden gelenleri anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

“Sepet” koluna takıyoruz ve çeşitli ürünleri tutmak için kullanıyoruz. Günümüzde sepet yerine çuval veya bez torba kullanılırken, geçmişte köyden getirilen yumurtalar sepetlerde taşınırdı.

Öte yandan sepet yapmak başlı başına bir kültür olayıdır, göz, ağız, dudak hareketlerini kısacası yüz hatlarını ve özellikle örgü örmeye çalışan ustanın parmak hünerlerini gözlemlerken, özellikle bunu yaparken. . Reid’den ustanın işini iyi yapmak istediğini ve buna önem verdiğini açıkça belirtiyor.

“Eyer”, özellikle hayvanlar üzerinde yük taşımak için kullanılır. Hayvanlara eyer konulduğunda sırt ağrısı yaptığına ve dengeyi sağladığına inanılır.

Taşıyabileceği kadar yük olmadığında, hayvan ağır yükü kaldıramayacağını anladığında ön ayaklarını açık ve dik tutarak yürümek istemez. Buna “eşeklerin inatçılığı” da denir.

Sessizdir, konuşamaz ama ön ayaklarını dik tutarak sessizliğini açıklamaya çalışır.

“Akıl”sız “sevgi” ve “sebep”siz “saygı” ve “s”siz olmaz! …

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın