medyauzmani.com
Rusya’nın çekilmesiyle Herson’da kutlamalar devam ediyor – Haber Ajans

Rusya’nın çekilmesiyle Herson’da kutlamalar devam ediyor

Rus güçlerinin 11 Kasım’da tamamen çekildiğini duyurduğu Ukrayna’nın Herson kentinde halk 3 gün boyunca sokaklarda kutlama yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın 11 Kasım’da Ukrayna’nın Herson kentinden Rus güçlerinin tamamen çekildiğini açıklamasının ardından kentte bir zafer havası hakimdi. Yaklaşık 9 ay önce Rus güçleri tarafından işgal edilen kentte Ukrayna bayrakları taşıyan insanlar sloganlar atarak, şarkılar söyleyerek ve yürüyüşler yaparak toplandı. Kutlamalara Olena ve Sergey Yahemchuk adlı evli bir çift de katılarak, şehirlerini işgalden kurtarmaktan mutlu olduklarını belirttiler. Herson’un Rus güçlerinin işgali nedeniyle hayalet şehre dönüştüğünü ancak içtenlikle Ukrayna ordusunun gelmesini beklediklerini söyleyen Yahemçuk çifti, “Artık hayata dönmeliyiz. Ruslar gelince, herkes korktu kimse evinden çıkmadı doğal olarak merhaba dememizi istediler ama çok kaba davrandılar sözde referandum yapıldığında rus askerleri sokakta insanları yakalayıp imzalamalarını istedi kağıtlar. Herson vatandaşı referandumda oy kullanmadı. Ruslar, referandumda oy kullanmak için Rusya’dan birçok kişiyi getirdi. Silahlı birine oy vermeyi reddedeceğini nasıl söylersin? ifadesini kullandılar.

Patlamalar duyuldu

Rus kuvvetlerinin çekilmesinin ardından 3 gün boyunca şenlikler yapıldığı için kentte hala patlama sesleri duyuluyor. Altyapı tesisleri, binalar, yollar ve köprülerin ağır hasar gördüğü veya kullanılamaz hale geldiği Herson’da Ukraynalılar da su, elektrik ve ısınma sorunları yaşıyor. Pek çok insan, telefonlarını şarj etmek ve Starlink aracılığıyla çevrimiçi olmak için şehir merkezine gitmek zorunda.

Zelensky, Rusların çekildiği Herson’da

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky dün Rusya’nın çekildiği Herson kentini ziyaret ederek bölge halkına destek mesajları verdi. Kent meydanındaki idari binanın önüne Ukrayna bayrağının çekilmesinin ardından Ukrayna milli marşı söylendi. Askerlere seslenen Zelenskiy, buraya gelen gazetecilerin askerler gibi riskler aldıklarını belirterek, “Herson bölgesindeki durum hala çok tehlikeli” dedi. Zelensky, “İnsanları desteklemek ve Herson halkı hakkında konuşmak için burada olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Sadece konuşmuyormuşuz gibi görünmeliyiz, aslında geri dönüyoruz ve bayrağımızı dalgalandırıyoruz.” Zelenskiy, “Bütün ülkelerde barış ve barış için hazırız” diyerek NATO ve müttefiklerine teşekkürlerini iletti.

Rusya’nın çekilme kararının ardından Cuma günü kente gelen Ukraynalı askerler, halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın