medyauzmani.com
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Doğu Asya Zirvesi’nin ortak açıklaması, ABD ve ortaklarının Ukrayna konusundaki tutumu nedeniyle reddedildi” – Haber Ajans

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Doğu Asya Zirvesi’nin ortak açıklaması, ABD ve ortaklarının Ukrayna konusundaki tutumu nedeniyle reddedildi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Kamboçya’da düzenlenen ASEAN zirvesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Doğu Asya Zirvesi’nin ortak açıklaması, ABD ve ortaklarının Ukrayna’ya yönelik tutumu nedeniyle reddedildi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de düzenlenen ASEAN Zirvesi’ne katıldı. Üye ülke liderlerinin Ukrayna’daki krize ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu 17. Doğu Asya Zirvesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, Doğu Asya Zirvesi’nden sonra ortak bir açıklama yayınlanmadığını söyledi. ABD, NATO ve müttefiklerinin Asya-Pasifik politikalarını eleştiren Lavrov, “17. Doğu Asya Zirvesi sona erdi. Zirvedeki tartışma, bu bölgedeki uzun vadeli operasyonlara ilişkin analizimizi doğruladı. Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin yanı sıra NATO (NATO) şimdi bölgenin “kontrolünü” deniyor.Son zamanlarda, hiçbir şekilde kimseye açık olmayan formüllerin sunulduğu Hint-Pasifik stratejileri kavramı tanıtıldı. ASEAN çevresinde oluşturulan genel yapılarla rekabet halinde, Çin ve Rusya’nın Asya-Pasifik bölgesinde çıkarlarının sınırlandırılması vurgulanarak bu bölgenin militarizasyonu önerilmektedir.Bu herkes tarafından anlaşılmaktadır. Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya’nın aktif olarak yer aldığı AUKUS (ABD, Avustralya ve İngiltere) askeri bloğu”, Batılıların Tayvan krizini tırmandırmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

“NATO, Asya-Pasifik bölgesinde öncü rol oynamak istiyor”

NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki politikalarına da değinen Lavrov, “NATO artık bunun salt savunma amaçlı bir ittifak olduğunu söylemiyor. NATO SSCB ve Varşova Paktı iken bu bir savunma bloğuydu. O zamandan beri kendi hatlarını getirdiler. Bu yaz Madrid zirvesinde Avrupa-Atlantik ve Asya-Pasifik bölgesi için küresel sorumluluklarını ve bölünmez güvenliğini ilan ettiler. – Güney Çin Denizi’ne savunma hattı denir.

Ortak kağıt kabul edilmez.

Zirvenin gündeminin Ukrayna krizi olduğunu ve bu tartışmada ABD ve müttefiklerinin kendilerine kabul edilemez önerilerde bulunduğunu kaydeden Lavrov, “Bugün ortak bir karar alınmadı, çünkü ABD ve ortakları asla diretmedikleri konusunda ısrar ettiler. Ukrayna ve çevresindeki bölgelerdeki durumla ilgili görüşleri kabul edin. Bu nedenle zirveye başkanlık eden Kamboçya’nın yapacağı açıklamada işbirliğinin geleceğine ilişkin konulara değinilecek.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın