medyauzmani.com
Rizeliler ne olursa olsun kuzenlerini bırakamazlar. – Haber Ajans

Rizeliler ne olursa olsun kuzenlerini bırakamazlar.

Rize’de yemek pişirmek veya ısınmak için vazgeçilmez olan sobalar, kışın da olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte yurt dışından da sipariş aldıklarını kaydeden aşçı ustalar, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söylüyor. Yıllardır aşçılık yapan ustalar aşçı talebinden memnun olsalar da mesleği devredebilecekleri gençlerin azlığından derin endişe duyuyorlar.

“Bütan talebi her zamankinden daha fazla.”

Sektörün en genç ustalarından biri olduğunu ve 25 yıldır yemek pişirme konusunda uzman olduğunu vurgulayan Salih Afcı, “Ocağa olan talep artık eskisinden fazla. 20 yıl önce bizde 7-8 çeşit vardı. sobalar vardı ama artık 65-70 çeşit sobamız var.Pişirme aletleri eskiden her evin temel ihtiyacıydı.Fakat artık eskiye oranla göz alıcı olmasıyla beraber birçok soba çeşidi de ortaya çıktı. Rize sobası gibi ama il dışından ve dışından talepler de arttı.Sektör hızla büyüyor ama aşağıdan çırak gelmediği için usta yetiştirilemiyor.Biz son nesiliz ustamız yok. 35 yaşının altında. Öğrenmek ya da kontrolü ele almak isteyen genç erkek yok.”

“Sanatla uğraşan aç kalmaz.”

Gençlerin aşçılık mesleğine talep göstermediğini anlatan Avcı, “Her sektörde olduğu gibi gençler de bu mesleğe talep bekliyor ama talep yok. Şimdi bu meslekte büro işleri gençler için daha karlı. sektör.”

Maliyetler arttıkça soba fiyatları da arttı” dedi.

Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle soba fiyatlarının arttığını ifade eden baş aşçı Ergün Kazmaz, “Salgın döneminde köye gidenler köyde kaldığı için bu yıl geçen yıla göre satışlar arttı. Bu nedenle aşçıya rağbet artıyor. Geçen yıl 1.000 TL’ye sattığım aşçıyı “Maliyetlerimiz arttığı için 4 bin TL’ye satıyorum. Maliyetler arttığı için soba fiyatları da yükseldi.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın