medyauzmani.com
Polonya, Gazprom’un Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattındaki hissesine el koydu – Haber Ajans

Polonya, Gazprom’un Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattındaki hissesine el koydu

Polonya, Rus enerji şirketi Gazprom’un Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattındaki hisselerine el koydu. Polonya İç Güvenlik Teşkilatı’nın tavsiyesi üzerine hisselere el konulurken, yönetime kayyum atandı.

Polonya, Rus enerji şirketi Gazprom’un hisselerine el koydu. Polonya Teknoloji ve Kalkınma Bakanı Waldemar Buda, Rus doğal gazını Avrupa’ya taşıyan Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattının Polonya kısmında faaliyet gösteren EuRoPol Gaz’da Gazprom’un hisselerine el koyduklarını açıkladı. Bakan Buda, Polonya İç Güvenlik Teşkilatı’nın talebi üzerine hisselere el koyma kararı aldıklarını belirterek, şirketin kayyumu olarak Radoslaw Kwasnicki’yi atadıklarını söyledi. Bakan Boda, “Yönetimdeki değişiklik, EuroPol Gaz’ın gaz taşımacılığına ilişkin kritik altyapısının güvenliğinin sağlanması ve şirketin karar alma sürecinde olası aksamaların önlenmesi de dahil olmak üzere şirketin sorunsuz çalışması için gerekliydi” dedi.

“Anayasa el koymamıza izin vermiyor”

Rusya’nın Ukrayna’da saldırganlıkla karşı karşıya olduğu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in faaliyetlerinin Avrupa’daki durumu istikrarsızlaştırmayı amaçladığı bir dönemde, Gazprom’un EuRoPol Gaz’daki hissesine el koyma kararının Polonya’nın ekonomik ve enerji güvenliğini iyileştirdiğini iddia etti. Bakan Duda, “Rus saldırganlığının etkilerine karşı koymak, Rus sermayesini ve Rus nüfuzunu ortadan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Anayasa kamulaştırmaya izin vermiyor. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı ile geçici bir yönetim atadık” dedi. İşler ve Yönetim.”

Rus doğal gazını Avrupa’ya taşıyan Polonya’daki Yamal-Europe boru hattının sahibi EuRoPol Gaz’ın hisselerinin %48’i Rus enerji şirketi Gazprom’a, %48’i Polonya devletine ait PGNiG’ye ve yine %4’ü Polonyalı PKN Orlen petrol şirketine aitti. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının ardından Polonya hükümeti Gazprom’u yaptırım uygulanacak şirketler listesine aldı. Söz konusu kararın ardından Rusya da EuRopol Gaz’a yaptırım uygulama kararı almış ve Mayıs ayında Yamal-Avrupa boru hattının Polonya kısmının kullanılmayacağını açıklamıştır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın