medyauzmani.com
Nazimiya Tunceli’den Kanada’ya organik bal – Haber Ajans

Nazimiya Tunceli’den Kanada’ya organik bal

Tunceli’nin Nazi bölgesinde uzun yıllardır arıcılıkla uğraşan Erdoğan Bulut (40), ürettiği organik balı yerel pazarın yanı sıra Kanada’da da satışa sunuyor. Bulut, balının hiçbir katkı maddesi içermediği için çok beğenildiğini söyledi.

Tunceli’nin Nazım ilçesine bağlı Ayranlı köyünde ikamet eden ve 2.300 metre yükseklikteki Tahkim Yaylası’nda uzun yıllardır arıcılık yapan Erdoğan Bulut, 3 yıl önce Ticaret Bakanlığı’ndan Güneş adıyla patent aldı. ürettiği organik bal için. Zengin bitki örtüsüne sahip yaylada organik arıcı olan Bulut, “Bu meslek baba ve ata mesleğidir. Yaklaşık 350 kovanımız var. Sulu meyveler, kekik gibi çok zengin bitkilerin olduğu bir coğrafyada arı yetiştiriyoruz, karabiber otu, devedikeni ve horoz otu Hayır Balımızın içinde katkı maddesi vardır.Bu nedenle kaliteli bir kara kovan elde ederiz, süzülür ve durulanır.Balın yanı sıra polen de üretiyoruz.Hem bal hem de polen yoğun talep görmektedir. ”

Ürettikleri balı düzenli olarak Sağlık Bakanlığı onaylı bir laboratuvara analiz için gönderdiklerini belirten Bulut, “Burada antibiyotik, NIS, naftalin ve kalıntı testleri yapılıyor. Bu analizlerde bizim bünyemizde katkı maddesi olmadığını kanıtlıyoruz. Tatlım. Tamamen organik arıcıyız.” Bitkiler açısından zengin bir coğrafyaya sahibiz, dolayısıyla arılara fazladan malzeme vermeye gerek yok.”

Üretilen balın genellikle iç piyasaya verildiğini kaydeden Bulut, “Balımıza yurt dışından da talep var. Bu yıl ilk kez Kanada’ya gönderdik ve balımız çok beğenildi. Diğer Avrupa ülkelerinden de talep var. Ancak şu anda bu talebi karşılayamıyoruz, önümüzdeki yıllarda organik bal üretimimizi artırarak bu taleplere cevap vermeyi planlıyoruz.”

Bulut, tüketicilerin balın üzerine yapıştırdıkları etiketteki QR kodu telefonları ile okumaları halinde bal ile ilgili bilgilere YouTube üzerinden ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın