medyauzmani.com
Mimar Kamal El Din Cadisi “Eleman Arıyoruz” – Haber Ajans

Mimar Kamal El Din Cadisi “Eleman Arıyoruz”

Gelinlik ve abiye giyim dükkânlarının ağırlıkta olduğu Mimar Kamal El Din Caddesi’ndeki hemen her dükkânın vitrininde “Eleman Aranıyor” ibaresini görebilirsiniz. Personel açığını kapatmak için İstihdam Mesleki Eğitim Programı (İMEP) ile terzilik kursları düzenleniyor ve çıraklar bile günlük 90 lira kazanıyor ama sektöre talep olmadığı için talep karşılanamıyor.

Gelinlik ve abiyenin başkenti İzmir, tekstil sektöründeki eleman açığını kapatmaya çalışıyor. Tesisatçılara, kesicilere, el işçilerine ve montajcılara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu işleri yapabilen kişilerin ortalama yaşı en az 35’tir. Mimar Kamal El Din Caddesi’nde hemen her dükkanın vitrininde “Makine Aranıyor” ve “Monty Maker Aranıyor” yazıları görülüyor. İzmir Terziler ve Şekerciler Odası Başkanı Mustafa Seyf, IMEP ile terzilik kursları düzenlediklerini ancak kurslara genellikle yabancı uyrukluların katıldığını belirtti. Kursa Türk kursiyerlerin ilgi göstermesini hedeflediklerini belirten Başkan Güven, tekstil sektöründe eleman ihtiyacının en üst düzeyde olduğunu ve Konak Kaymakamlığı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi bu açığı kapatmak için çalıştıklarını söyledi. Müdürlük. Eğitim, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İzmir Terziler ve Şekerciler Odası. Öte yandan İzmir’deki gelinlik ve abiye mağazası sahipleri de eleman ihtiyacının çok fazla olduğuna değinerek, “Geldiğiniz sürece size çalışmayı öğreteceğiz” dedi.

Stajyerlere ödeme yapılır

İzmir Terziler ve Şekerciler Odası Başkanı Mustafa Güven, “Tekstil piyasasındaki tamirci, el işçiliği gibi mesleklerde aradaki farkın çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanlarımızı iş yerlerinde düzenlediğimiz kurslarda yetiştiririz. Ancak kurslara talep istediğimiz düzeyde değil. Özellikle yabancı uyruklu arkadaşlarımız ilgi gösteriyor. Devam eden döngümüzde sadece bir Türk kursiyerimiz var. Kursa katılanlara da günlük 90 lira veriyoruz. Bu kursları da yaygınlaştırmayı planlıyoruz.

“Genç bulmakta zorlanıyoruz”

Yeni neslin genellikle ofis işleri için gerekli olduğuna dikkat çeken Başkan Safe, “Gençleri bu sektörde çalışmaya ikna etmeye çalışıyoruz. Tekstil sektöründe Türkiye dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Bu nedenle istihdam açığını kapatmamız gerekiyor. Bu işi öğrenen kişiler iş bulmakta zorluk çekmezler. Yeter ki bize gelip işi öğrensinler. Birçok firma bizi arayıp tamirci ve montajcıya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu açığı kapatmazsak eleman bulma sorunu zirveye çıkacak. Genç nesil sektöre dahil değil. Genellikle 30 yaş üstü kişiler firmalara başvurur. 20’li yaşlarında erkek bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

“Piyasada ciddi makine sıkıntısı var”

Dikiş Makinesi Öğretmeni Semra Yıldız kursla ilgili şunları söyledi: “Kursiyerlere önce dikiş makinelerini öğretiyoruz. Teorik eğitimin ardından uygulamaya geçiyoruz. Çeşitli alıştırmalar yaparak bir parçadan diğerine geçişi belli bir hassasiyetle öğretiyoruz. Teknikleri. Bluz, pijama takımı gibi ürünleri dikmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyoruz. Piyasada ciddi makine sıkıntısı var. Kurs bittiğinde çıraklarımız artık bir firmada çalışabilir hale geldi.”

Bir Türk stajyer

Kursun ilk haftasını geride bıraktık kursun tek Türk kursiyeri Umut Kortaranlar.31 yaşındayım ve hep giyim firmalarında satış bölümünde çalıştım.Bir firmada çalıştıktan sonra kendi atölyemi açıyorum. mekanik ve oldukça iş deneyimi.

Suriyeli öğretmen dikiş eğitiminde

Kursta özellikle Suriye’den gelen yabancı kursiyerler eğitim alıyor. Bunlar arasında Fransızca, Fizik ve Felsefe öğretmenleri var ama göç ettikleri İzmir’de tekstil sektöründe çalışmaya çalışıyorlar. Suriye’de felsefe öğretmeni olan Türkiye Ramazan, “Suriye’de okudum ama burada bu işi öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendikten sonra dikiş dikmek istiyorum” derken Sarah Khalifa, “Mesleğim yoktu. İstiyorum” dedi. işi öğrenmek ve iş bulmak için bu kursa gelmek.” .

Bu meslekte işsizlik yoktur.

Gelinlik firmasının sahibi ve aynı zamanda kesimci olan Gil Yesamigit Erkan, “Bizim sektörde kesici, makine, el işçisi ve montajcıya ihtiyaç var. O yüzden işler yolunda gitmiyor. Ben kesimciyim, eşim tamirci. .Artık el işçisine ihtiyacımız var.Eşim el işçisi tarafına başka bir tamirci bulursa dışarıda başka işlerde çalıştırabilir ama şimdilik sadece makine işi yapacak vakti var.Çevredeki diğer esnafların da çok ihtiyacı var. Bizim mesleğimiz nedense hafife alınıyor.Herkes masa başı iş istiyor.Bu meslekte işsizlik yok.Biz ticaret öğrenmek isteyenlere iş öğretiyoruz.Gençler özellikle açığız.Çünkü yaş altı çalışan yok 35. İzmir’de birçok firma eleman arıyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın