medyauzmani.com
Mersin’de limon ağaçlarının kesilmesi tepki çekti – Haber Ajans

Mersin’de limon ağaçlarının kesilmesi tepki çekti

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde 15 dönümlük araziye dikilen 600’e yakın limon ağacının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kesilmesi, başta belediye başkanı olmak üzere ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Bozön ilçesinde 15 dönümlük şahıs arazisinde limon ağaçlarının kesilmesine tepki göstererek sorumluların bulunup cezalandırılmasını istedi. Bölgeye giderek ağaçların kesildiği arazide incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Trahan, “Çok değerli bir arazi ve yanında ormanlık alan var. Mezitli’nin değeri arttıkça daha çok kar odaklı yapılanmalara vesile oluyor.” Bu değerli topraklara saldırılar.”

Ziyarete Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, Mzitli Başkanlar Birliği Başkanı Bülent Bali, Bozun Mahallesi Muhtarı Veli Göknur, belediye meclis üyeleri ve mahalle sakinlerinin de katıldığı ziyarette, bir gecede yüzlerce limon ağacının kesildiğini gördüklerinden pişmanlık duyduklarını ifade ettiler. Başkan Trahan, “Ege Denizi’ndeki ağaç katliamını anlamak için Türkiye’de, Akdeniz’de ve Mzitli’de değeri her geçen gün artan ormanların nasıl birilerinin eline geçtiğini bilmek gerekiyor. bu noktaya mı geldin?” dedi. “Ona sahip çıkmak zorundasın.”

Mezitli halkının doğayı ve ağacı seven bir grup olduğunu vurgulayan Başkan Tarhan, “Göreve geldiği zaman Mezitli’ye değer katarız dedik. kiralamayı hedefleyenlerin gözü bu yönde maalesef bunu test ettik daha çok kırsalda görmüyoruz ama maalesef merkeze yakın bölgelerde denize bakan alanlarda bu tarz saldırılarla karşılaşıyoruz . “

En küçüğü beş yaşında olan limonlarla kesilen limon ağaçlarının yürekleri sızlattığını söyleyen Başkan Trahan, “Haberi alır almaz vatandaşlarımıza geçmiş olsun demek için geldik. Ama veda etmek yetmez. .Suçlular mutlaka bulunmalıdır.Yemin’in bir kısmı kesilmiştir.” Hazineye ait olan arazinin yanında çam ağaçları ve limon bahçesi yapılmıştır. Diğer tarafta çam ağaçları var ama bir kısmı yok olmuş. limon.burada devletin payı 85 milyon.bir şekilde ağaçlar kesilip limon ekilmiş.vatandaş nasıl kendi toprağına sahip çıkmaya çalışıyorsa, devlet de kendi toprağına sahip çıkmalıdır.buraların el konmasını önlemek lazım etkisiyle.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın