medyauzmani.com
Kuşadası geleceğin arama kurtarma köpeklerini ağırladı – Haber Ajans

Kuşadası geleceğin arama kurtarma köpeklerini ağırladı

Kuşadası, arama kurtarma köpeklerinin belirlenmesinde ilk aşama olan Uluslararası Standart Köpek Köpek Testi’ne ev sahipliği yaptı. Teste katılan farklı ırklardan özel eğitimli 50 köpek, arama kurtarma köpeği olma becerilerini sergiledi. Köpekler sahipleriyle olan uyumu ve güzelliği ile dikkatleri üzerine çekti.

Uluslararası Köpek Federasyonu (FCI), Köpek Irkları ve Kinesiyoloji Federasyonu (KIF) ve Köpek Eğitmenleri Derneği (KÖPED) tarafından düzenlenen ‘İtaat, Refakat ve Sosyal Köpek Sınavı’, Yalçın Berber Sports’un tesislerinde gerçekleştirildi. Davutlar bölgesi. Kuşadası Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen sınava Türkiye’nin farklı illerinden 50 köpek katıldı. Uluslararası Standart Köpek Refakatçi Testi (BH), Genç Köpek Sosyalleşme Sınavı (YKS) ve Yetişkin Köpek Sosyalleşme Sınavı (SKS) olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilen testte, piste çıkan köpekler, sahipleriyle uyum içinde verilen komutlardır. Daha sonra köpeklerin sahiplerinin verdiği komutlara uyup uymadıklarına bakılarak uzman hakimler tarafından puan verildi. Yaklaşık 6 saat süren sınavda, köpeklerin kalabalık ortamlardaki davranışlarına bakılarak saldırganlık düzeyleri ölçüldü. KIF Yönetim Kurulu Üyesi ve KÖPED Başkanı Göktan Eker, KÖPED Sorumlusu İzmir Oktay Gülsaçan ve KÖPED Sorumlusu Aydın Turgay Demir’in katıldığı sınavda KIF’in kayıt ve yarış değerlendirme çalışması da yapıldı. Sınav sonunda, yüksek dereceli köpek sahipleri, arama kurtarma köpeği olma yolunda ilk aşamayı geçmeleri için uzman hakemlerden ödüller ve sertifika aldı.

“Sevgili dostlarımızı sosyal hayata kazandırıyoruz”

KIF Yönetim Kurulu Üyesi ve KÖPED Başkanı Göktan Eker, bu tür organizasyonların iyi dostları sosyal hayata yeniden kazandırmak için önemli olduğunu belirterek, “Irkları ne olursa olsun köpeklerin test edilmelerinin nedeni, köpeklerin kendileriyle uyum içinde yaşayabildiklerini belgelemektir. Diğer mahalleler Bilinçli eğitim aldıktan sonra toplumdaki şeyler Sokak köpeklerini bu kategoriden ayıramayız İnsanların sevmediği, tekmelediği ve incittiği sokak köpekleri arasında köpek arama kurtarma testinden geçen arkadaşlarımız var Sokak köpeklerine karşı olumsuz tutumlarımız köpekler bir gün hayatımızı kurtarma ihtimali olan köpekleri kovabilirler. yasak ırklar için de aynı şey söylenebilir. bir köpeği ırkından dolayı yasaklamak doğru değildir. köpeklerin mizacı ve karakteri önemlidir. onları ırksal olarak yasaklayan ve istismar edenlere ceza verilmesi, sokak köpekleri veya yasaklanmış ırklar sorunu asla bitmeyecektir. Bana göre merkezi politika ve yerel yönetimlerle azami işbirliği doğru bir karardır.”

“Olaylar özel bir bağ oluşturur”

Dört buçuk aylık köpeği Yogi ile YKS sınavına girmek için Yalova’dan gelen Yusuf Çiçek, köpeklerin sahipleriyle yaptıkları etkinliklerin, köpek sahibi ile arasındaki bağı güçlendirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Köpeğe bakmak, önüne mama koyup evini koruması için beklemek değildir. Köpeklerin sahipleriyle yaptıkları aktiviteler aralarındaki bağı güçlendirmede çok etkilidir. İşten zamanım olduğu sürece, Yogi köpeğimle etkinliklere katılmaya özen gösteriyorum.”

Teşekkürler Başkan Junil

Sınavların ardından KÖPED Başkanı Göktan Eker, KÖPED Danışmanı Aydın Turgay Demir ve KIF Hakemi Talih Sarı Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kuruma katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın