medyauzmani.com
Küresel Bedevi oyunlarında “Dijital Deneyim Müzesi”ne büyük ilgi – Haber Ajans

Küresel Bedevi oyunlarında “Dijital Deneyim Müzesi”ne büyük ilgi

Dünya Etnik Sporlar Federasyonu’nun Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi işbirliğiyle dördüncü kez İznik Borsası’nda düzenlediği “Dünya Göçebe Oyunları”nda “Kök Hücre Dijital Deneyimi” Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Farklı ülkeleri temsil eden binlerce sporcunun katılımıyla düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları’nın bu yıl dördüncüsü İznik’te yapılıyor. Geleneksel spor ve kültür etkinliklerinin düzenlendiği organizasyonda, 102 ülkeden 3 bini aşkın sporcu ve binlerce sporsever İznik’te buluşuyor, farklı kültürlerin izlerini taşıyan görsel şölenler ve yarışmalı yarışmalar yapılıyor.

Kök Hücre Dijital Deneyim Müzesi ziyaretçilerle buluşuyor

Göçebe kültürü yaşatmak ve ata sporlarını günümüze taşımak amacıyla ilki 2014 yılında Kırgızistan’da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildi. Organizasyonda KTO Karatay Üniversitesi işbirliği ile; Dünya Etnik Sporlar Federasyonu tarafından yeniden canlandırılan önemli bir müze de ziyaretçilerle buluşuyor. Bu etkinlikte gelenekselin dijitalle buluştuğu ve farklı bir dilde anlatıldığı “Kök Hücre Dijital Deneyimi” müzesi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Müzede geleneksel sporlar dijital olarak yorumlanarak ziyaretçilerin deneyimlemesini sağlıyor.

Müzeye ilk gün yoğun ilgi

29 Eylül’de açılan oyunların ilk gününde “Dijital Kök Hücre Deneyimi Müzesi” büyük ilgi gördü. Binlerce ziyaretçi, bir yandan okçuluk ve yağlı güreş gibi sporların dijital deneyimini, diğer yandan elmas güreşi, mangala ve cüce deve gibi geleneksel oyunların deneyimini yaşadı. Türk kültüründe insanların akşam yemeklerinde buluştuğu bir yer değil, birliktelik ve aşk kavramlarını bünyesinde barındıran “masa” dijital ekranda ziyaretçilere sunulmaktadır. İlk gün yoğun ilgi gören, geleneksel oyun ve kültürün farklı disiplin ve yöntemlerle dijital olarak işlendiği müze, 02 Ekim 2022 tarihine kadar 12.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Dev organizasyona KTO Karatay Üniversitesi de katıldı

Okçuluktan masa sanatlarına, yağlı güreşten çocuk oyunlarına, zeka turnuvalarından yarışmalı spor müsabakalarına kadar pek çok sıra dışı etkinliğe ev sahipliği yapan Dijital Deneyim Müzesi, binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

KTO Karatay Üniversitesi’nin de yer aldığı ve 102 ülkeden 3 bini aşkın sporcu ve binlerce sporseverin katıldığı organizasyon, geleneksel spor dallarında dünyada tek olma özelliğini taşıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın