medyauzmani.com
Kuduz farklı hayvanlarda da görülebilir. – Haber Ajans

Kuduz farklı hayvanlarda da görülebilir.

Son dönemde görülen kuduz vakaları konusunda uyarıda bulunan Veteriner Hekim Mehmet Kislinler, “Vahşi doğadaki tüm hayvanlarda görülebiliyor ve kedi, köpek, sığır başta olmak üzere bilinen tüm çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlarda kuduza bağlı sorun yaşama riskimiz var. , onunla bağlantılı olabilecek koyun ve keçiler.”

Eskişehir’de yaşayan Veteriner Hekim Mehmet Kızlılar, Türkiye’de kuduzun genellikle vahşi yaşamdan kaynaklandığını belirtti. Sadece köpeklerin değil, kedi, inek, koyun, keçi gibi kuduzla ilişkilendirilen hayvanlara da dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Kızıler, “Türkiye’de kuduz hastalığı genellikle yabani kaynaklıdır. Tilkilerde görülen kuduz hastalığıdır. ve vahşi doğada kurtlar, yayılmaya devam eden bir hastalıktır.Kent yakınlarında köpek, çiftlik hayvanları gibi hayvanları ısırarak.Tarım, Orman Bakanlığı, belediyeler ve ücretsiz veteriner kliniklerinin yoğun aşı çalışmalarına rağmen kuduzdan korunmak kolay değildir. .Genellikle hayvan kuluçka evresini tamamladıktan sonra ağızda salya, saldırganlık ve tahriş gibi halka açık olmayan davranışlarla karakterize bir hastalık. Hayvanın yemek veya su yiyip içebilmesine bağlı olarak aşırı hassasiyet. Aslında hayvan su içmek isteyip istemediği için kin gösterir ama “su korkusu” olarak görülür. vahşi hayvanlar ve bilinen çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlarda kuduza bağlı sorunlardan muzdarip olma riski altındayız. Temas etmiş olabileceğiniz kediler, köpekler, sığırlar, koyunlar ve keçiler.

Kuduz, insanlara bulaşabilen önemli bir hastalıktır.

Isırılma, tırmalanma gibi durumlarda acilen hastanelere gidilerek kuduz aşısı yaptırılması gerektiğini vurgulayan Kislinler, kuduzun önemli bir hastalık olduğunu ve insanlara bulaşabileceğini vurguladı.Öncelikle söz konusu hayvanın kontrol edilmesi gerekiyor.Tarım yapar. bu.Hiçbir şekilde saldırıya uğramamak için komuta dışına çıkmamak gerekir.Isırma ve hatta sıyrık şeklinde bir durum varsa hastaneye gitmek çok önemlidir. Kuduz aşısı olun. Özellikle ısırma vakalarında aileden saklanma ihtimalinin altını çizerek, çocuklar üzerinde herhangi bir fiziksel etki olup olmadığını kontrol etmek de mümkün.

“Bu yılın sonunda, kesim, tanımlama, aşılama ve sisteme giriş yapmış olmalı.”

Şehir merkezinde kuduz enfeksiyonu durumunda yapılması gerekenlere değinen Kiselliner, şunları söyledi:

“Şehir merkezinde kuduz enfeksiyonu olması durumunda belirli bir kilometre içindeki tüm kedi ve köpekler toplanarak kuduz enfeksiyonu ortadan kaldırılmalıdır. Kişiler böyle bir şeyle karşılaşırsa, hayvanları kesilmemiş veya aşılanmamışsa onlar da dahil edilebilir. Hayır Eskiden zorunluydu ama artık yasa gereği insanların bu yıl sonuna kadar hayvanlarına otopsi, teşhis, aşı ve kayıt yaptırmaları gerekiyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın