https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Konu, okuyucu yorumları, özet: Simyacı’nın kitabının analizi - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Konu, okuyucu yorumları, özet: Simyacı’nın kitabının analizi

Konu, okuyucu yorumları, özet: Simyacı’nın kitabının analizi

Hepimiz uyurken rüya dolu bir yolculuğa çıkarız. Rüyalarımızda bazen farklı yerlerde, farklı insanlar görür ve farklı hedeflere ulaşmaya çalışırız. Rüyalar iyi ya da kötü, gözlerimizi açtığımızda gerçek olmadıklarını anlarız. Peki ya rüyamızda gördüğümüz şey gerçek olursa? Rüyanda gördüğün bir şey için her şeyi geride bırakıp soyut fikirlerin peşine düşer miydin?

Kitapta bahsedilen Santiago karakterinin yaptığı da tam olarak budur ve rüyasında gördüğü bir hazineyi aramaya karar verir. 1987 yılında Paulo Coelho tarafından yazılan alegorik eser tam iki haftada tamamlandı. Kitaptaki yolculuğun aslında kendi içimize bir yolculuk olduğunu anladığınızda eserin neden bu kadar hızlı yazıldığını anlayacaksınız.

Simyacı 188 sayfa uzunluğunda olup 26 dile çevrilmiş ve 42 ülkede yayınlanmıştır. Sekiz milyondan fazla okuyucunun hayatına dokunan bu yolculuğa çıkmaya hazırsanız, gelin birlikte kitaba göz atalım.

kimyasal tema

Kitabın ana karakteri Santiago, annesi ve babasıyla birlikte yaşayan Endülüslü bir gençtir. Babasının ve annesinin baskısı altında din eğitimi alan Santiago, rahip olmak istemediğine karar verdi. Santiago bir incir ağacının altında uyurken, rüyasında onu gizli hazineye çağıran küçük bir çocuk görür.

Bu hazine Mısır piramitlerinde bulunur ve Santiago Mısır’a gitmeye karar verir. Karakterimiz, ailesine yola çıkmak istediğini söyledikten sonra okuldan ayrılır ve piramitlere doğru koşar.

Karakter yolculuğunda ilerledikçe bilinçsizce içsel bir evrim yaşar. Ne de olsa gerçek hazine Santiago’yu bekliyor.

Kimyasal kısa özet

simyacı

Santiago rüyasında gördüğü hazineden çok etkilenir ve ailesine bu hazineyi arayacağını söyler. Karakterin babası ona biraz para verir ve çok şey almasını söyler. Santiago sürüsünü alır ve bir maceraya atılır.

Maceranın başında eski Salem Kralı ile tanışır. Olanları krala anlattıktan sonra, kral Santiago’nun sürüsünü satın almayı teklif etti. Santiago sürüyü krala satar ve kraldan iki büyülü taş alır. Taşlardan biri siyah diğeri beyazdır. Beyaz taşın “evet”, siyah taşın “hayır” anlamına geldiğini belirten Kral, karakterimize zor durumda kaldığında ikisini de kullanması gerektiğini söylüyor.

Kralın tavsiyesi üzerine Santiago yolda bir Arap ile karşılaşır ve ne yazık ki bu kişi bütün parasını çalmıştır. Beş parasız kaldıktan sonra bir kristal tüccarında çalışmaya başladı ve yaklaşık 6 ay orada kaldı.

Yeterince para biriktirdikten sonra yola çıkmaya karar verir ve yolda bir İngiliz ile karşılaşır. Bir simyacı aradığını söyleyen İngiliz, Santiago ile birlikte yola çıkar ve onu simyacıya götürür. Simyacı, Santiago’ya bazı tavsiyeler verir ve ona devam etmesini söyler. Daha sonra karakter, Fatima adında bir kızla tanışır ve ona aşık olur. Birçok zorlukla karşılaşsa da karakterimiz bir süre sonra rüyasında gördüğü yere ulaşıyor. Mutluluk gözyaşları içinde hazinenin gömülü olduğu yeri kazmaya başlar. Saatler sonra ter içinde kalan Santiago, gerçekten de gerçek hazinesine ulaştığını fark eder. Aniden gözlerini açan karakter, onun bir incir ağacının altında uyuduğunu ve bunun bir rüya olduğunu anlar. Etrafına baktığında rüyasında kazdığı toprakta hazine olduğunu görür. Bu kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayın.

Simyacı kitabının analizi (kitap ne anlatmaya çalışıyor?)

Kitapta vurgulanması gereken nokta hazinenin içimizde olduğudur. Herkesin bir hazinesi vardır ve bu hazineye ancak akıl ve sükunetle ulaşılabilir. İç sesinizi dinleyebilmek ve değişme cesaretini gösterebilmek gerçekten hazineye giden yoldur.

Santiago, yolculukta “evet” ve “hayır” kelimelerini kullanarak kendi kararlarını vermesi gerektiğini öğrendiğinde, karakter gelişimi burada başlar. Her zaman iç sesimizi dinleyerek evet ya da hayır demeyi öğrenmeliyiz.

Asıl hazine yolda karakter çalmak, 6 ay çalışmak, aşık olmak, simyacıdan bir sürü tavsiye almak ve İngiliz ile fikir alışverişinde bulunmaktır. Önemli olan yolun sonu değil, yol boyunca kendinize neler kattığınızdır.

Karakterimiz rüyasında bir yolculuğa çıkıp gerçek hazinenin bu olduğunu anlayarak karakter gelişimini tamamlar. Oldukça felsefi bir üslupla yazılmış olan kitabın dili sade ancak mecazları ağır.

Simyacı kitap incelemesi

“Kitap, yaratıcı ve harika bir hikayesi olan ilham verici bir kitap. Bu dünyada ortaya çıkan her yaşamın bir amacı olduğunu söylüyor. Amacımız onu bulmak ve ona ulaşmak için çalışmak.”

Tarafından gönderildi: @çalışan

“Bu şaheserden çok etkilendim. Kitabın bir insan vücuduna bürünüp bana öğütler verdiğini hissettim.”

Tarafından gönderildi: @çalışan

kitaptan alıntılar

“İnsanlar mutlu olduğunda her şey daha anlamlı olur.”

“Öyleyse neden kalbimi dinleyeyim? Çünkü onu susturmayı asla başaramayacaksın.”

“İnsanlar sevdikleri için sever. Aşkın gerekçesi yoktur.”

“Her zaman şimdiki anı yaşayabilseydin, mutlu bir insan olurdun.”

“Ben de herkes gibiyim. Dünyanın gerçeklerine olduğu gibi değil, olmasını istediğim gibi bakıyorum.”

Simyacı ne söylemek istiyor?

Kitapta vurgulanması gereken nokta hazinenin içimizde olduğudur. Herkesin bir hazinesi vardır ve bu hazineye ancak akıl ve sükunetle ulaşılabilir. İç sesinizi dinleyebilmek ve değişme cesaretini gösterebilmek gerçekten hazineye giden yoldur.

Simyacı kitabı için uygun yaş kaçtır?

Simyacının çalışmaları her yaştan insana hitap ediyor. Herkesin okuması gereken klasik eserlerden biridir.

Klasik simyacı dünyası?

Evet, Paulo Coelho’nun Simyacı en sevilen modern dünya klasiklerinden biridir.

İlginizi çekebilir:

Konu, Özet, Okuyucu Yorumları: Cesur Yeni Bir Dünya Kitap Analizi

Harper Lee’nin Pulitzer Ödüllü eseri: Bülbülü Öldürmek Kitap Analizi

Ray Bradbury’nin Distopya Klasiği: Fahrenheit 451 Kitap İncelemesi

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın