medyauzmani.com
KKTC Mersin Mandili Başkonsolosu: KKTC’nin bir an önce tanınmasını bekliyoruz – Haber Ajans

KKTC Mersin Mandili Başkonsolosu: KKTC’nin bir an önce tanınmasını bekliyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalehi Mendeli, “Uluslararası toplumun bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımasını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olarak Kıbrıs Türk halkının üzerindeki haksız tecridi kaldırmasını bekliyoruz. Erdoğan geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda vurgulamıştı. Mesele somut adımlar atmak.”

Mendele, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu, meşru ve meşru hukukun tercümanı olarak tüm dünyaya ifade etmiştir. Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın sarsılmaz iradesi ve iradesi. 15 Kasım 1983’te. Bana reklamı hatırlattı. Mendele, o gün KKTC ile birlikte adada Kıbrıs Türk halkının vazgeçilmez hakları içinde olduğunu vurgulayarak, “Rum-Rum ikilisinin yıllardır Kıbrıs Türk halkına uyguladıkları insanlık dışı tecrit politikalarına rağmen, halkımız önemini koruyor.” Çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü ve sosyal adalet ilkelerini benimseyerek bölgede bir barış, istikrar ve demokrasi merkezi olduğunu kanıtlamıştır.

Mendele, anavatan Türkiye ile adil ve kalıcı bir anlaşmaya varmak için 1968 yılından bu yana yaşanan tüm çözülme süreçlerinde yapıcı ve iyi niyetli bir tutum içinde olduklarını belirterek, 1963’te silah zoruyla gasp ettikleri ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adını verdiklerini söyledi.50 yılı aşkın süredir devam eden müzakereler, yönetim ve serveti Türkiye ile paylaşma konusundaki isteksizlikleri nedeniyle de başarısızlığa yol açtı.Kıbrıs tarafı, uluslararası toplum tarafından tanınan Egemenlik eşitliğinden ve ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin fiili ve etkin garantisinden vazgeçemeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

“KKTC’nin bir an önce tanınmasını bekliyoruz”

Mendele, ABD ve Avrupa Birliği’nin bugün Yunan-Yunan ikilisini şımartmaya devam ettiğini kaydetti.

“Sanki Fransızlar son zamanlarda Yunanlılara taarruz helikopteri satmışlar, ABD silah ambargosunu kaldırmış ve Kıbrıs Rum yönetimini devletlerarası askeri işbirliği programına dahil etmiş ve geçtiğimiz aylarda rahiplere silah eğitimi vermişler gibi, şimdi de silah ambargosunu kaldırdılar. Atış tatbikatı yapan Rum milletvekilleri, Türkiye’de binlerce kardeşimizi şehit eden PJ grubu Kürdistan teröristi.Örgüte verilen açık destek, Kıbrıs adasının ve bölgemizin istikrarını tehdit eden tek unsurun Kıbrıslı Rumlar olduğunun en açık örneğidir. Ancak uluslararası toplumun Yunan yönetiminin amansız politikasını desteklemesi Kıbrıs Türk halkına büyük bir haksızlıktır. Kuzey Kıbrıs’ın bir an önce ve Kıbrıs Türk halkının haksız tecridinin kaldırılması.

“Tarihi güne özel bir anlam kattı”

Mendele, KKTC’nin 39. yıl dönümünün kutlandığı bu günlerde ilk kez KKTC’nin anayasal adı altında Türk Devletleri Örgütü’ne gözlemci üye olarak kabul edilmesinin buna özel bir anlam kattığını da belirtti. Tarihi gün, vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne bu duygu ve düşüncelerle şükranlarımı sunuyor, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. özgürlük Fadel. Koçak, kurucu cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, gazilerimiz, Kıbrıs Türk Mücahidlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerine minnettar ve minnettarız.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın