medyauzmani.com
Kemik ve eklem hastalıkları için yağ dokusu kaynaklı kök hücrelerin tedavisi – Haber Ajans

Kemik ve eklem hastalıkları için yağ dokusu kaynaklı kök hücrelerin tedavisi

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Harun Kütahya ve Dr. Öğr. Üyesi Hamza Hakan Türk, kök hücre uygulamalarının uygulama kolaylığı ve hızı nedeniyle kas dokusu ve eklem hasarlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlandığını belirterek, kök hücrelerin çeşitli iyileştirici faktörlerle etkilerini gösterdiğini söyledi.

Tüm yaş gruplarında görülen kas-iskelet sistemi hastalıklarında birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin birçoğu sadece hastaların şikayetlerini belli bir süre gidermek için uygulanmaktadır. Bazı dokularda geri dönüşümsüz hasar oluşurken bazı dokularda geri dönüşümlü hasarlar oluşur. Kök hücre tedavileri, hasarlı dokuları iyileştirmek amacıyla son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Medicana Konya Özel Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktorları. Öğretim Üyesi Harun Kütahya ve Dr. Öğretim Üyesi Hamza Hakan Türk, kök hücre uygulamalarının kendi alanında kas dokusu ve eklem hasarlarının tedavisinde rutinler arasında yer almaya başladığını söyledi.

Dr. onayladı. Öğretim Üyesi Hamza Hakan Türk ve Dr. Öğretim Üyesi Aaron Kütahya, “Kök hücreler embriyonik ve yetişkin olmak üzere iki ana gruba ayrılır ve kök hücreler; yağ dokusu, kemik iliği, plasenta, amniyotik sıvı ve göbek kordonundan elde edilir. Mezenkimal kök hücreler genellikle elde edilir. Kemik iliği ve yağ dokusundan Kök hücre kaynağı olarak sıklıkla kemik iliği kullanılsa da maliyetli ve ağrılı aspirasyon gibi sakıncaları nedeniyle yağ dokusundan kök hücre kullanımı gündeme gelmiştir. kolay ve hızlı uygulanabilmeleri nedeniyle klinik pratikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

En sık karın, uyluk, kalça, yan taraflar, kollar ve boyundan elde edildiğini söyleyen Hamza Hakan Türk ve Harun Kütahya, “Yağ dokusu; yağ hücreleri, mezenkimal kök hücreler, endotel, bağışıklık sistemi ve sinir hücrelerini içerir. doku kılcal damarlardan zengindir, bunlar Bölge mezenkimal kök hücreler için iyi bir depodur. Elde edilmesi daha kolay olduğu için yağ dokusu mezenkimal kök hücre kaynağı olarak kullanılır ve yağ dokusunda gram başına kök hücre sayısı ve canlılığı fazladır. kemik iliğine yakındır. Morfoloji, immünofenotip, başarı oranı, koloni yoğunluğu ve farklılaşma kapasitesi bulunur. Kemik iliği, göbek kordonu kanı ve yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler için benzerdir. Yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler nakledildiğinde, yağ hücrelerine, çevre hücrelere, kemik hücrelerine, kondrositlere, kas hücrelerine ve kemiğe, eklem kıkırdağına, tendonlara, iskelet kaslarına ve yağ dokusuna dönüşebilir. Bu hücreler var. Karın bölgesini klinik uygulamalarımızda sıklıkla kullanıyoruz. Yağ dokusu aspirasyonu yapıldıktan sonra vaskülarize stromal kısım diyoruz; Periferik hücreler, fibroblastlar, primer hücreler, monositler, makrofajlar, kırmızı kan hücreleri, lökositler, hücre dışı matriks ve yağ dokusundan kaynaklanan kök hücrelerin karışımı elde edilir. Vasküler stromal kısmın hücre dışı matrisi birçok sitokin ve büyüme faktörü içerir.

“Kök hücre uygulamalarının etkili olabileceğini gösteren çalışmalar var.”

Kök hücre tedavisinin patolojisini anlatan Kütahya ve Türk, “Halk arasında osteoporoz olarak bilinen osteoporoz, eklem kıkırdağının dejenerasyonu ile ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır. Tedavide yağ dokusu kaynaklı kök hücrelerin kullanılmasındaki temel amaç” Kireçlenmenin amacı hasarlı kıkırdak dokusunun yenilenmesidir.Yağ dokusundan türetilen mezenkimal kök hücre uygulamasının osteoartrit durumunda kıkırdak yenilenmesini sağlama potansiyeline sahip olabileceğine inanılmaktadır.Yağ dokusundan türetilen stromal vasküler fraksiyonun Osteoartrit hastalarının klinik şikayetlerini azaltmada etkilidir.Menteşe her yaşta en sık görülebilen yaralanmalardan biridir.Cerrahi ve konservatif olarak tedavi edilebilir.Ancak bunların büyük çoğunluğunda erken dönemde tamir edilmeye çalışılır. cerrahi yöntemlere uygun yırtık türleri.Kan akışı zayıf bir doku olduğu için iyileşme sorunları yaşanabilir.stromal kök hücrelerin menisküs yaralanmasının iyileşmesinde aktif rol oynayabileceği bildirilmiştir.Bu umut verici sonuçlarla, kök hücre uygulamaları öneren çalışmalar var Yağ dokusu kaynaklı kök hücreler, menisküs yırtıklarının iyileşmesini veya onarım başarısını artırmak için etkili olabilir. Ayak bileği kıkırdağı lezyonlarında cerrahiye ek olarak yağ dokusu kaynaklı kök hücre uygulamalarının daha iyi sonuç verdiği bildirilmiştir. Femurun avasküler nekrozu sıklıkla genç erkeklerde görülür ve kalça eklemini oluşturan femurda kemik çürüklüğü olarak adlandırılır. Osteoartrit geliştikçe kalça ekleminde oluşur ve genellikle yapay bir eklemle tedavi edilmesi gerekir. Yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin uygulandığı cerrahi tedavilerin kemik çıkıntıları, kan damarı oluşumu ve kondrositler üzerinde olumlu etkisi olduğu ve kemik iyileşmesinde etkili olabileceği gösterilmiştir.

Türk ve Kütahya, “Yağ kaynaklı kök hücre kullanımı tendon ve bağ hastalıklarının tedavisinde de umut vaat ediyor. Aşil tendinopatilerinin tedavisinde yağ dokusu kaynaklı kök hücre kullanımının etkili olduğuna dair çalışmalar var. Bizler Bahsedilen uygulama alanlarıyla halihazırda tedaviler yapıyor.Klinik yağ dokusu kaynaklı kök hücre tedavisi uygulamalarının, yapılacak kanıt düzeyi yüksek ve uzun takipli çalışmalar sayesinde gelecekte daha yaygın ve yönlü hale gelebileceğine inanıyoruz. Dünya çapında.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın