medyauzmani.com
Kazıklı Voyvoda hakkında 11 ilginç gerçek – Haber Ajans

Kazıklı Voyvoda hakkında 11 ilginç gerçek

İnsanlık tarihi, fiilen yaşamış ya da sadece kurmaca eserlerde var olmuş birçok ünlü şahsiyetle doludur. Ancak çok az insan aslında yaşayan ve ölümsüz bir kurgusal karaktere ilham verir. Evet III. Vlad, Vlad Dracul veya daha iyi bilinen adıyla Voivode the Impaler’dan bahsediyoruz. 1431-1476 yılları arasında yaşamış olan Eflak Voyvodası, düşmanlarına karşı sert tavrı, onlara karşı beslediği nefret ve inanılmaz işkencelerle tarihe geçmiştir. Düşman askerlerini kazığa geçirerek öldürdüğü için Kazıklı Voyvoda lakaplıydı. Düşmanlarının kanını içtiği efsanesi nedeniyle tarihin en ünlü vampiri Dracula’ya ilham kaynağı olmuştur. İşte Kazıklı Voyvoda hakkında 11 ilginç gerçek.

1. Voyvoda Kazıklı’nın takma adı “Drakul” idi, Rumence’de ejderha anlamına geliyordu.

ikinci baba. Vlad, Ejderha Kardeşleri veya Ejderha Tarikatı olarak bilinen gizemli bir oluşuma aitti. Bu nedenle II. Vlad, Rumence’de ejderha anlamına gelen Dracul takma adıyla biliniyordu. Kısaca adı Dracul, III. Vlad, bu gizemli tarikattan miras kaldı.

2. Bugünkü Romanya’nın Eflak şehrinde doğdu.

Üçüncü. Vlad, Romanya’yı Transilvanya ve Moldova ile birlikte oluşturan üç bölgeden biri olan Eflak’ta doğdu. Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa arasında sıkışmış olan bölge, Kazıklı Voyvoda döneminde kanlı savaşların merkeziydi.

3. Çocukluk yıllarını Osmanlı İmparatorluğu’nda rehin olarak geçirdi.

İkinci Eflak hükümdarı. Vlad, 1442’de Osmanlı Devleti tarafından yenilip esir alındı. Bunun üzerine ikinci gelişme. Vlad ve 7 yaşındaki kardeşi Radu, imparatorluğun tutsağı oldu. İki kardeş 5 yıl Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşadılar. Ancak bazı tarihçiler, Vlad’ın “Osmanlı nefretinin” bu esaret döneminden kaldığını iddia ediyor.

4. Ailesi Eflak’ta güçlü aileler tarafından katledildi.

Ve böylece, iii. Vlad, Eflak döneminin en önemli varisi konumuna yükseldi. Ancak gücünü paylaşmak isteyen birçok rakibi vardı.

5. Bir akşam yemeği sırasında potansiyel rakipleri öldürün

Ziyafete rakip ailelerin birçok üyesini davet etti. Daha sonra ziyafet masasında neredeyse tüm potansiyel rakiplerini öldürdü.

Saltanatı sırasında Osmanlı Devleti’ne karşı önemli zaferler kazandı.

Voyvodalık STKD

1462’de Eflak tahtına çıktığında ülkesi Osmanlılarla savaş halindeydi. Üstelik Osmanlılar birçok yönden Eflak’tan çok daha güçlü bir konumdaydı. Ancak iii. Vlad, alternatif savaş yöntemleriyle büyük ordulara karşı zafer kazanmayı başardı. Düşman askerlerinin kuyu suları zehirlendi ve düşmanın ekinleri yakıldı. Ayrıca Osmanlı ordusuna sızmak ve askerleri yaralamak için hastalara para ödedi.

7. Takma adını en sevdiği işkence tekniğinden almıştır.

Voyvodalık STKD

Üçüncü. Vlad’ın işkencesi çok korkunçtu ama çeşitliydi. Derilerini yüzme, iç organlarını çıkarma, başlarını kesme ya da onları canlı canlı kaynar suya atma, hükümdarların en sevdiği işkence yöntemleri arasındaydı. Ama diğerlerinden daha çok sevdiği bir işkence şekli vardı: düşmanlarına yapılan işkence.

Bu höyüklerden bir “orman” yarattığı ve burada yemek yemekten keyif aldığı söylenir. Vlad’ın bu en sevdiği işkence, ona “Kazıklı Voyvoda” adını verdi ve kanlı ve korkunç eylemleriyle yükselen ünü Avrupa’ya yayıldı.

8. Yirmi bin Osmanlı askerinin toplu olarak katledilmesi emrini verdi.

Voyvodalık STKD

Haziran 1462’de Osmanlı ordusuna karşı önemli bir zafer kazanmıştı. Savaş bölgesini terk ettikten sonra, Targovishte şehrinde 20.000 mağlup Osmanlı askerini “çarpması” emredildi.

9. 1476’DA ÖLDÜRÜLDÜ OSMANLILAR

Voyvodalık STKD

Bazı tarihçilere göre vücudundan ayrılan başı, dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’a götürülmüştür. Vücudu parçalandı.

10. Romanya’da ulusal bir kahraman olarak görülüyor

Voyvodalık STKD

Evet, Kazıklı Voyvoda tarihteki en acımasız hükümdarlardan biriydi. Yine de Eflak tarihindeki en önemli hükümdarlardan biri olarak görünmektedir. Saltanatı sırasında Osmanlı Devleti’ne karşı kazandığı zaferler nedeniyle Romanya’nın milli kahramanları arasında onurlandırıldı.

11. Tarihin en ünlü vampiri Dracula’ya ilham kaynağı oldu.

Voyvodalık STKD

Bugün pek çok insan, İrlandalı yazar Bram Stoker tarafından yaratılan Dracula karakterinin “kan dökülmesinin” Kazıklı Voyvoda’nın özelliği olduğuna inanıyor.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın