medyauzmani.com
Kahramanmaraşlı üreticilere nohut tohumu desteği – Haber Ajans

Kahramanmaraşlı üreticilere nohut tohumu desteği

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde “Tarımsal Arazi Kullanımını Etkinleştirme Projesi” kapsamında üreticilere 50 ton sertifikalı nohut tohumu temin edildi.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle hibe destekli tohumların yüzde 50’si üreticilere teslim edildi.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kayapınar, törende üreticilere hastalıklara dayanıklı ve yüksek verimli tohumluk sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Kayapınar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çorak tarım arazilerinde üretimi artırmak ve sürekliliği sağlamak için hayata geçirdiği “Tarımsal Arazi Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında birçok ürünü çiftçilere dağıtmaya devam ettiğini anlatarak, “Geçen yıl çiftçilere mercimek tohumu dağıtmıştık. %100 hibeli üreticiler.

Bu yıl da aynı proje kapsamında üreticilerimize 7 buçuk ton mercimek dağıttık. Bölgemizdeki çorak arazileri değerlendirmek için 3.500 ila 4.000 dönüm arazide 50 ton nohut tohumunu uygulama için üreticilerimize veriyoruz. Bölgemizdeki çiftçilere başarılar diliyorum.”

Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emeroğlu da Bostan bölgesi ile Türkiye’nin dördüncü büyük ovasına sahip olduklarına değindi.

Amiroğlu, bölgede uygulanan tarım ölçeğini artırmak amacıyla hayata geçirilen projeye gösterilen ilginin yoğun olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki hasat döneminde bölgemizde hem nohut hem de mercimek üretmeyi temenni ediyoruz. Uygulanan ürünleri artırmak istiyoruz.” kurak topraklarımızda Bölge tarımı için tatminkar bir durumdur.

Bu hem vatandaşlarımıza hem de üreticilerimize katkı sağlayacaktır. Üreticilerimize bol ve bereketli bir hasat diliyorum.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın