medyauzmani.com
İncirin raf ömrü soğan kabuğu ile uzar – Haber Ajans

İncirin raf ömrü soğan kabuğu ile uzar

Hitit Üniversitesi uzmanlık alanı olan “Makine ve İmalat Teknolojileri” kapsamında yeni bir projeye imza atıyor.

Çalışma ile soğan kabuğundan üretilecek kaplama malzemeleri ile yaş ve kuru incirlerin raf ömrü uzatılacak.

Hitet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yönetmen Bülent Kabak ve Dr. Gamze Nur Müjdeci’nin araştırmacı olduğu “İncir Muhafazaya Yenilikçi Bir Yaklaşım: Pullulan İçeren Yenilebilir Kuersetin Kaplama” projesi TÜBİTAK’tan destek aldı.

Proje kapsamında stratejik öneme sahip quercetin ve pullulan’ın yerli üretimi planlanıyor.

Son yaşanan pandemi döneminde de COVID-19 tedavisinde önemi vurgulanan projenin kuersetin, ülkemizdeki önemli atıklardan biri olan mor soğan kabuğu kullanılarak üretilecek.

Biyoteknoloji laboratuvarının ilk çıkışı

Hitit Üniversitesi’nin “Makine ve İmalat Teknolojileri” uzmanlık alanı kapsamında kurulan “Biyoteknoloji Laboratuvarı”nın ilk üretimi olan projede pullulan ve quercetin içerikli kaplama malzemesi üretilecek.

Üretilecek kaplama malzemesi ile yaş ve kuru incirlerin raf ömrünün uzatılması ve kuru incirde gıda güvenliği açısından önemli bir tehdit oluşturan mikotoksin oluşumunun engellenmesi amaçlanıyor.

Üniversite ve sanayi işbirliği ile hayata geçirilecektir.

Dünyada incir ihracatında birinci sırada yer alan ülkemizin prestijini korumak ve ekonomik kayıpları azaltmak için yenilikçi bir çözüm sunan projede Dr. Emrah Görmez araştırmacıdır.

Çorum’un önemli bir meyve sebze depolama işletmesi olan ve Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Saraylım Tarım’ın desteğiyle hayata geçirilecek proje kapsamında soğan kabuğu atıkları kullanılarak şirketin katma değeri artırılacak. Proje kapsamında iki doktora öğrencisi desteklenecektir.

Proje Koordinatörü, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Bülent Kabak, tamamen doğal boya malzemelerini yerli üretimle üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Soğan kabuğu artıklarıyla tamamlanacak projenin gıda, sağlık ve ekonomi başta olmak üzere birçok alana katma değer sağlayacağına işaret ederek, üniversitemizin uzmanlık alanı kapsamında yeni projeler üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın