medyauzmani.com
İlber Ortaylı ile Yalova’da Kültür Sanat Sezonu Açıldı – Haber Ajans

İlber Ortaylı ile Yalova’da Kültür Sanat Sezonu Açıldı

Yalova Belediyesi 2022-2023 Gelenekten Geleceğe Kültür Sanat Mevsimi İbrahim Motivrica, Prof. Dr. Elber Ortayle konferansı ile açıldı.

Yalova Belediyesi, “Gelenekten Geleceğe İbrahim Mutfrika Kültür Sanat Mevsimi” adı altında bu dönemde düzenlenecek etkinliklere tarihçi, akademisyen ve yazar Prof.Dr. Dr. Elber Ortaille ile yaptı. Raif Dinshuk Kültür Merkezi salonunda Prof. Dr. Elber Ortayle katılımcılara Türklerin tarihini anlattı. Binlerce Yalovalının katıldığı konferansa katılamayanlar, salonun dışına kurulan ekranlardan programı izledi. Konferansa girmek isteyenler saatler öncesinden salonun önüne gelmişlerdi. Kültür merkezinin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Totok, yeni kültür sanat sezonunun umut verici geçmesini diledi. Hedeflerinin gelenekten geleceğe köprü kurmak olduğunu belirten Totok, sezona Türkiye’nin ilk matbaasının kurucusu İbrahim Mutferica’nın adını verirken, “Bu sezonu planlarken en büyük motivasyonumuz, öğrenecek büyük isimlerle gençleri buluşturmak. Yani kültür sanat sezonunda çocuk oyunlarından konferanslara, tiyatrodan konserlere, sinemadan edebiyata, tarihten bilime birçok alanda etkinliklerle karşınızda olacağız.”

Konferansta konuşan tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Elber Ortayle, İbrahim Mutivrica’nın hayatından bahsederken, Türklerin modern tarihinden de bahsetti. Profesör. Dr. Ortaille, “Bu millet yayıldığı coğrafya, sayısı ve tarihte her zaman oynadığı rol nedeniyle büyük bir millettir. Türk milleti M.Ö. 5. yüzyılda kendi alfabesini kullanmaya başlamıştır. Bu tabi ki bazı eski milletlere kıyasla çok yeni. Makaleyi oldukça geç kullanmaya başladık. “.

Felsefenin Türkçe yapılamayacağı eleştirisini anlatan Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti:

Bu sorun matbaa ile Türk milleti ile halledilir. Türkler, dili konuşurken fiilin ikinci değil, sonuncusu olduğunu söylüyorlar. “Okula gidiyorum” diyoruz. Diyor ki: Onunla konuştuğunu kaç kez gördüm? Felsefe yapılamaz çünkü eylem sonundadır. Anlam düşer. Tamamen yalan beyan. Latincede fiiller de sonda kullanılır. Bu saçmalık. Önemli olan bu değil ama bir ülkede bir dilde fiil, sıfat veya isim kullanma ve türetme biçimleri felsefede çok önemlidir. Türkçeye çeviri yaparken aynı kökten kelimeler kullanırız. Fransızca, İngilizce veya Almanca tek kelimeyle ifade edemezsiniz. Bu dillerde yan tümceler gereklidir. Açık bir cümle gereklidir. Dünyadaki başlıca felsefi diller Yunancaydı. Ortaçağ Arapçası, Rönesans’ta doğrudan Latince idi. Türk dilinde felsefe yoksa o bizim güzel kötü dilimiz değildir; gecikmeli hoparlörler. Bu çok açık bir şey. Konuşmacı önce dürüst bir adam olmalı.”

Konferansın sonunda Totok, Prof. Dr. Yalova’nın yazısı İlber Ortayle’ye teslim edildi. Konferansı AKP Yalova Milletvekili Melha Akyol, kurum yöneticileri ve STK temsilcileri izledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın