medyauzmani.com
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Olayı gerçekleştiren ve bombayı atan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından tutuklandı” dedi. – Haber Ajans

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Olayı gerçekleştiren ve bombayı atan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından tutuklandı” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından açıklama yaptı. Bakan Soylu, “Kazayı gerçekleştiren ve bombayı atan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından tutuklandı” dedi.

Saat 16.20 sıralarında Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bomba dolu bir bavul patladı. Patlamanın ardından polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi alırken, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yayalara ve araçlara kapatıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda yetkili olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlama anından itibaren meydana gelen olayın ardından, “Öncelikle başsağlığı dileklerimizi ilettik. Geçmiş olsun. Terör ülkemize yakışmıyor. İstanbul’umuza özellikle istiklalimize yakışmıyor. Yaklaşık 6 yıl önce. dün gece istanbul’da yaşadığımız gibi bir terör olayına şahit olmadık bu konuda milletimizden utanıyoruz sadece bu yıl 200’e yakın terör olayını önledik bizimkinden daha ciddi sonuçlara yol açar ama terörün başka yüzü var dağda savaşırsın sınırın ötesinde savaşırsın şehirde savaşırsın ve birçok terör olayını önlersin bir tanesini kaçırdın ülke olarak bedelini çok ağır ödeyeceksin Kaybettiğimiz canlar Coğrafyamızda büyük bir imtihanla karşı karşıya olduğumuzu elbette biliyoruz Kimsenin coğrafyasında Kobani veya Aynîl Arap yoktur.Kimsenin coğrafyasında Rıfat Tepesi yoktur.Kimsenin coğrafyasında Münbiç yoktur, mersin olayının çıktığı ve emrin verildiği yer. Coğrafyasında Kızıltepe üzerinden Nusaybin gibi Kamışlı yok ama bunlar bizim coğrafyamızda var, R. Umutsuzluğa kapılıyoruz. İstiklal Caddesi milletimizin utangaç çocuğudur” dedi.

Bu işi yapanların bize vermek istediği mesajı biliyoruz. Bu mesajı aldık. Endişelenme, daha fazlasını ödeyeceğiz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu tedbiri yapanların bedelini ödeyeceklerini belirterek, “Bu tedbiri yapanların bize vermek istediği mesajı biliyoruz. Bu mesajı aldık. Merak etmeyin, daha fazlasını ödeyeceğiz. Amerika’nın taziye mesajını değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Bugün, katil olay yerine ilk ulaşanlardan biri ve bu mesaja verilecek yanıt çok net olacak. İnşaallah yakında ortaya çıkar. bu arada tabi ki büyük acısı var. 6 terörist şehidimiz var. nurlar içinde yat. her birinin ayrı bir hikayesi var. kimisi eşleriyle, kimisi babalarıyla birlikte olma fırsatı buldu. anne.Sayın Valim, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Bakan Yardımcılarımız birlikte hastaneleri ziyaret ettik.Bu arada tabii ki bu olayın faillerinin bulunması için hem Cumhurbaşkanımız hem de polisimizle koordineli olarak büyük çaba sarf edildi, polisimiz, terör şefimiz, İstihbarat şefimiz İstanbul Emniyet Müdürü, kaza anından itibaren teknik ve fiziki olarak atılabilecek her adım denenmiştir.Bu kaza sonucunda hayatını kaybeden kardeşlerimiz Arzu Özsoy, 1984 yılında İstanbul’da doğdu ve kızı Yağmur Avşar doğdu. 2007 yılında Airgli’de. Yusuf Maidan 1988 yılında Palu’da doğdu. Ekrin Maidan 2013 yılında Seyhan’da doğdu. Adem Topkara, 1982 yılında Gümüşhane Torul ve eşi Mukaddes Elif Topkara, 1995 yılında Rize Kalkandere’de doğdu. Rahmetli Rahman ile tanıştılar. Şehit oldular. Allah Peygamberimizi komşumuz eylesin. Allah onu cennetiyle ve güzelliğiyle mükafatlandırsın. Ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. 3 ailemiz vardı, 2 kayıp ve 81 yaralı. Yaralılarımızdan 50’si hastanelerden taburcu edildi. Bazıları kulak çınlamasına önlem olarak hastanede tutulan kardeşlerimizdi. Doktorlarımız gidebiliriz dedikten sonra hepsi evlerine gitti. Şu anda 5 hastamız yoğun bakımda. Yaralılarımızın durumu da ciddi. Diğerleri halen tedbir amaçlı hastanede tutuluyor. Cenab-ı Allah onlara şifa versin” dedi.

Harekete geçme emrinin Kobane’den geldiğine dair bir değerlendirmemiz var” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Eylem emrinin Kobani’den geldiğine dair değerlendirmelerimiz var,” “Bu eylemin yapıldığı andan itibaren bu eylemin yapıldığı andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve tüm birimlerimiz- çıkış yeri, emrin verildiği yer ve operasyonun failleri İlk değerlendirmelerden beri aynı yoldayız Eylem emrinin Kobani’den geldiğine dair bir değerlendirmemiz var Failin Afrin’den geçtiğine dair bir değerlendirmemiz var ve tabii bu olay olmasaydı can kaybımız olmayacaktı ama şimdi binlerce kahramanımız sınırların ötesinde, binlerce kahraman bölge içinde dağlarda…sınırlarda.. şehirler sadece terörü önlemek için savaşıyor.”

“Kazayı gerçekleştiren ve bombayı atan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından tutuklandı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bombayı atan kişinin tutuklandığını söyledi. Soylu, “Kazayı gerçekleştiren ve bombayı atan şahıs İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından tutuklandı. Ondan önce de yaklaşık 21 kişi daha tutuklandı. Bu konuda emek veren arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Çünkü onlar Nereye gideceklerine dair de açıklamalarda bulundular.” Yakalanmazlarsa. Bu, karşı karşıya olduğumuz operasyonun en açık ifadesidir. Belki de söylemek gerekir. Terörün yüzü acıdır. Ama devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu mücadelenin sonuna kadar, sözde müttefiklerimizin, özellikle de bize dost göründükleri tüm teröristleri kendi ülkelerinde saklayanların ya da işgal ettikleri bölgelerde teröristlere hayat verenlerin ikiyüzlülükleri, ve onlara meclislerinden para yollayın belki bellidir.PKK/PYD terör örgütü tespitlerimiz çerçevesinde tekrar söylüyorum.Yakın gelecekte onlara bir cevap göstereceğiz Beyoğlu’nda bize bu acıyı yaşatanlar nerede İstiklal Caddesi her geçen gün daha fazla acıyı hissedebiliyor.Şehitlerimize Allah’tan rahmet, mekanları cennet olsun.Ailelerine,yakınlarına,dostlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Basın açıklamasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Beyoğlu Kaymakamlığı’na gitti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın