https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Hangi taş, hangi ay ve neyi temsil ediyor? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Hangi taş, hangi ay ve neyi temsil ediyor?

Hangi taş, hangi ay ve neyi temsil ediyor?

Doğum taşları genellikle bir kişinin doğumunun ayını veya burcunu temsil eden değerli taşlardır. Günümüzde çok popüler olan doğum taşları uzun bir geçmişe sahiptir. Birinci yüzyıl tarihçisi Josephus, Musa’nın erkek kardeşi Harun’un göğüs zırhında bulunan on iki taşın on iki ayı temsil ettiğine inanıyordu. Sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllarda insanlar, İsa’nın on iki havarisini on iki değerli taşa bağladılar ve her ay farklı bir tane taşıdılar.

Öte yandan Amerika Ulusal Kuyumcular Derneği 1912’de bu taşları “doğum taşı” olarak kabul etti. Peki hangi doğum taşı neyi temsil ediyor? Gelin tam listeyi birlikte inceleyelim.

Ocak | cüruf

Ocak ayında doğanlar için doğum taşı genellikle kırmızı renkle ilişkilendirilir, ancak bu güzel taş hemen hemen her renkte bulunabilir. Ayrıca pek çok takı seçeneği de bulunmaktadır.

Tarih boyunca akik koruyucu olarak kabul edildi. Antik çağlarda savaşçılar ve kraliyet aileleri arasında bu kadar çok kullanılmasının nedeni budur. Bazı yerlerde carnelian olarak da bilinen carnelian, kırmızı renginden dolayı aşkı, kalbi ve kanı da simgeler. Kan deyince korkmayın çünkü akik kanın yaşam gücünü temsil eder ve kanamayı önlediğine inanılır.

Şubat | ametist

doğum

Ametist, renkleri soluk leylak renginden koyu kırmızımsı-mora kadar değişen kristal bir kuvarsdır. 7 sertlik derecesi sayesinde çizilmelere karşı oldukça dirençlidir. Şubat ayında doğanların doğum taşı olan ametist, hem ham hem de değerli taş formunda rahatlıkla bulunabilir.

Tarihsel olarak mor, nadir ve pahalı olduğu için kraliyet ailesiyle ilişkilendirilmiştir. Ametistin antik çağlarda yönetici sınıf tarafından kullanılmasının nedeni budur. Şu anda, bu güzel taş maneviyat, zihin açıklığı ve şifa ile karakterizedir. Koruyucu olduğuna da inanılan ametist bedeni, zihni ve ruhu iyileştirmek için kullanılır.

pazar | Akuamarin

doğum

Adını deniz suyunun renginden alan akuamarin Mart ayının doğum taşıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunduğundan, pek çok pürüzlü ya da mücevher taşı seçeneği de bulunmaktadır.

“Akuamarin” adı Latince’de “denizin suyu” anlamına gelir. Deniz kızlarının hazinesi olduğuna inanılan bu taşın denizcileri de koruduğuna inanılıyor. Bazıları ayrıca akuamarin’i mutlu bir evlilik ve yetenekle ilişkilendirir. Aynı zamanda mutluluğu, huzuru ve ebedi gençliği sembolize eder.

Mart Doğum Taşı Akuamarin Hakkında 15 Gerçek

nisan | Elmas

doğum

Elmas, dünya çapında en sevilen değerli taşlardan biridir. Klasik güzelliği ve netliği ile büyük saygı görüyor. Elmas yüzükler evrensel olarak bir statü sembolü olarak kabul edilir.

Çok sert ve güzel oldukları için, elmaslar genellikle güçlü ve sonsuz aşkı temsil eder. Bu değerli taş aynı zamanda sadakat, sevgi, saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilir ve aurayı temizlediğine inanılır. Bu nedenle nişan yüzüklerinde ve alyanslarda pırlanta yaygın olarak tercih edilmektedir.

Mayıs | zümrüt

doğum

Zümrüt, eski zamanlardan beri yeşil rengi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Güzel zümrüt gerçekten görülmesi gereken bir manzara. Elmas, yakut ve safir ile birlikte geleneksel “dört büyük” taşlar arasında yerini alan bu taş, genellikle takı olarak kullanılır.

Zümrüt takmanın, takan kişiye üstün zeka ve nesnel düşünme yeteneği sağlayacağına inanılır. Aynı zamanda kalp çakrasını açar ve duyguları sakinleştirir. İlham, denge, bilgelik ve sabır sağlar. Takan kişinin koşulsuz sevgi vermesini ve almasını sağlayarak dostluğu, barışı, uyumu ve ev içi mutluluğu teşvik ettiği söylenir.

Haziran | inci, alexandrite

doğum

Haziran ayında doğanlara müjde, bir doğum taşınız var! Bu taşlardan ilki incidir ve denizden çıkarılan bu güzel inciler, yaşayan bir organizmadan çıkarılan tek değerli taşlardır! İkinci taşınız, daha önce duymamış olabileceğiniz alexandrite taşıdır. “Gündüz zümrüt, gece safir” olarak tanımlanan alexandrite, güneş ışığında yeşil ve akkor ışıkta kırmızı görünür. Ancak bu taş o kadar nadir ve o kadar pahalı ki, onu bulmak neredeyse imkansız.

İnciler dürüstlüğü, saflığı ve bilgeliği temsil eder. Bazı kültürler incilerin cennetten gelen gözyaşları olduğuna inanır. Eski Çin öğretileri, incilerin gücü temsil ettiğini ve ejderhalar tarafından taşındığını söyler. Alexandrite ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Rusya’da keşfedildi ve adını Çar II. İskender’den almıştır. Alexandrite zekayı geliştirir ve iyi şanslar getirir.

temmuz | Yakut

Geleneksel takılarda en çok kullanılan taş olan safir, Temmuz doğum taşıdır. Bu son derece dayanıklı taş sadece kırmızı renkte mevcuttur. Yüksek kaliteli safirler 1.000.000 doları aşan rekor fiyatlara ulaşabilir.

Eski zamanlarda safirin insan vücuduyla yakından ilişkili olduğuna ve savaşçılar tarafından tercih edildiğine inanılıyordu. Safir ayrıca aşkı, sağlığı, bilgiyi ve zenginliği temsil eder ve öfkeyi yatıştırdığına inanılır.

Ağustos | akuamarin

Ağustos doğum taşı olan akuamarin, antik çağlardan beri bir değerli taş olarak saygı görmüştür. Her zaman yeşil renktedir, ancak taşlar arasında önemli farklılıklar vardır.

Peridot gece boyu kullanıcılarını korur. Bunun nedeni, taşın hayati yönü ile güneş arasında eski bir bağlantı olmasıdır. Karanlığın olduğu saatlerde taşı yakın tutmanın gece kötü ruhları kovduğuna inanılır. Aynı zamanda direnci iyileştiren ve güçlendiren bir araç olarak kabul edilir.

Eylül | safir

Saf mavi tonları ve mükemmel dayanıklılığı ile sıra dışı taş olan Safir, Eylül ayının doğum taşıdır. Sanılanın aksine tüm safirler mavi değildir ve birçok renkte bulunabilirler.

Safir bilgelik taşıdır, yaratıcılığı artırır, saflığı ve düşünce derinliğini destekler. Kullanıcıyı fiziksel zarardan, kötü niyetten ve kıskançlıktan koruyabilir. Safir, rahipler tarafından giyildiği için manevi bir taş olarak kabul edilir.

Ekim | Opal, turmalin

Ekim ayında doğanlar, sizin de iki taşınız var! İlk taşınız olan opal çok benzersizdir ve bulması kolaydır. İçinde gökkuşağı taşıyormuş izlenimi veren bu taşlar biraz narin. İkinci taşınız tek renk olsa da göz kamaştıran turmalinin farklı renk seçenekleri var!

Opal, ışık ve sihir ile ilişkilendirilir. Bu nedenle bazıları bu taşın gözler için özel iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanır. İkinci taşınız olan turmalinin de iyileştirici ve stres giderici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Turmalinler, yaratıcılığı arttırdığı için sanatçılar ve yazarlar tarafından da tercih edilmektedir.

Kasım | sitrin

Sitrin, sarı, kırmızı veya turuncu renklere sahip olabilen bir kristal kuvars türüdür. Kasım ayında doğanların taşı olan sitrin genellikle daha dünyevidir.

Ametistin kuzeni olan sitrin de kuvars ailesinin bir parçasıdır. Sitrin çoğunlukla şifa ve mutlulukla ilişkilendirilir. Mide ağrısı çekiyorsanız, uykusuzluk çekiyorsanız veya sadece stresli hissediyorsanız, bu taşların belaya iyi geldiğine inanılır.

aralık | Mavi topaz, tanzanit, mavi zirkon

Gelelim Aralık ayında doğanlara… Muhtemelen bu listedeki en şanslı kişi siz olabilirsiniz çünkü tam olarak üç tane doğal taşınız var! Bunlardan ilki, güzel mavi topaz, genellikle topraktan renksiz veya soluk mavidir. Ardından iki aşamalı ısı ve radyasyon işlemine tabi tutulan taşlar, bildiğimiz koyu mavi renge dönüşüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Tanzanya’da bulunan tanzanit, ısıl işlemden sonra mavi ve mor tonlar alır. Son taşınız yine mavi tonlu mavi zirkondur. Zirkon, antik çağlardan beri giyilen ve değer verilen doğal ve muhteşem bir taştır. Zirkon birçok yerde bulunsa da en değerlisi mavi zirkondur.

Topaz, çağlar boyunca zenginlik ile ilişkilendirilmiştir. Genel olarak sarı renkli olan bu taşın mistik bir şekilde altını çekme yeteneğine de sahip olduğuna inanılır. Tanzanit, bazıları tarafından farkındalığı, sezgiyi ve algıyı açtığı düşünülen bir taştır. Mavi rengin giyen kişiye dinginlik verdiğine inanılır. Mavi zirkon, huzur ve saflık ile ilişkilendirilir.

İlginizi çekebilir:

Doğal taşlar: Kıymetli ve doğal taşlar ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

Zihninizi temizleyecek ve empati seviyenizi artıracak 10 doğal taş

Güzel sözün kaybolacağı 14 doğal taş

Kaynak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın