https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Hangi ittifak hangi partiyle temas halinde? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Hangi ittifak hangi partiyle temas halinde?

Hangi ittifak hangi partiyle temas halinde?

Kimilerine göre 14 Mayıs 2023 seçimleri son dönemin en önemli Türkiye seçimleri. Bu nedenle seçimler uzun süredir ülke gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı imzalayarak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçim hazırlıkları hız kazandı. Birçok siyasi parti, 14 Mayıs seçimlerinde kendilerine başarı sağlamak için farklı formüller üzerinde çalışıyor. Yeni ittifaklar kuruluyor, mevcut ittifaklar “genişlemenin” yollarını arıyor ve Ankara hemen her saniye yeni bir siyasi gelişmeye ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle siyasi gündemi takip etmek oldukça zordur. Peki bugüne kadar hangi ittifaklar kuruldu, ittifak hangi partiyle temas halinde, gelin birlikte bakalım.

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin yenilenmesi kararı geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kararın ardından YSK, seçim takviminin başlangıç ​​tarihi olarak 18 Mart’ı belirlediğini duyurdu. Böylece tüm siyasi partiler bir süre önce yaptıkları seçim hazırlıklarına hız verdiler. Pek çok parti yaklaşan seçimlerde başarılı olmak için yeni formüller üzerinde çalışıyor.

Elbette “başarı” kriteri de partiden partiye değişir. Bazı partilerin parlamentoda birkaç sandalye kazanacağı hesaplanıyor. Bazı partilerin amacı cumhurbaşkanı adaylarını seçmektir. Diğer bir deyişle, bir sonraki seçimde başarıya giden yol dikkatli hareket etmekten geçiyor. İttifaklar, genişleme çabaları ve işbirlikleri bunun bir parçasıdır. Önce bugüne kadar kurulan ittifaklara bir göz atalım.

Ana muhalefet 2018 seçimlerinden bu yana Millet İttifakı çatısı altında.

Parlamenter sistemin güçlendirilmesi amacıyla gelen koalisyon ise yaklaşık 1,5 yıl önce DEVA ve gelecek partilerin katılımıyla genişledi ve koalisyondaki siyasi parti sayısı 6’ya yükseldi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı.

Millet İttifakı “genişletmek” için harekete geçmiyor

Ancak koalisyona bağlı olmayan bazı partiler ile koalisyonu oluşturan partiler arasında seçim iş birliğinin gerçekleşebileceği söyleniyor. Ancak parlamenter sisteme geçiş hedefiyle mecliste çoğunluğa sahip olması gereken Millet İttifakı’nın en fazla sayıda temsilciyi elde etmek için farklı formüller üzerinde yoğunlaştığı ve koalisyonun bu konuda yeni adımlar atabileceği belirtiliyor. bu konuda yön.

Muhalefet cephesinde oluşturulan bir diğer koalisyon ise Emek ve Özgürlük Koalisyonu.

Koalisyonda HDP, TİP, İşçi Partisi, İşçi Hareketi Partisi, Sosyal Özgürlük Partisi ve Sosyalist Dernekler Birliği yer alıyor. Koalisyonun önemli bileşenlerinden Halkların Demokratik Partisi, seçimlere tek listeyle girilmesini destekliyor. Ancak TİP’in bazı bölgelerde adı, sloganı ve adayıyla seçime girmek istediği aktarılıyor.

Zafer Partisi, Adalet Partisi, Kem Partisi ve Türk İttifakı Partisi 11 Mart’ta Ata İttifakını kurdu.

Nitekim geçtiğimiz dönemde Zafer Partisi ile Parti Devlet arasında bir ittifak oluşturmak için adımlar atıldı. Ancak Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanlığına aday göstermesi üzerine Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “küçük cumhurbaşkanı adayı olmayacağını” söyleyerek görüşmeleri noktaladı. “. “.

İnce’nin ayrılmasının ardından Zafer Partisi, Adalet Partisi, lkem Partisi ve Türkiye İttifakı Partisi ile ATA koalisyonunu kurdu. İttifak geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı adayı olarak eski MHP Milletvekili Sinan Ogan’ı gösterdi. Ancak Balad Partisi lideri Muharrem İnce, partisinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

İktidar kanadı Cumhur İttifakı çatısı altında seçime girecek.

ittifak

Ana unsurları Adalet ve Kalkınma Partisi, Terakkiperver İşçi Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oluşturduğu koalisyonun adayı Erdoğan. Ancak ittifakın son zamanlarda “genişleme” arzusu var.

Hüda Bar’ın önümüzdeki dönemde Cumhur İttifakı’na katılması dikkat çekiyor.

ittifak

Ayrıca Refah Partisi ile Cumhur İttifakı arasında da müzakereler sürüyor. Bu kapsamda YRP’nin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik de dahil olmak üzere 30 talebi AKP’ye yönlendirdiği ve “Sorun değil” yanıtı aldığı bildirildi. Öte yandan koalisyonda yer alan siyasi parti sayısını artırmaya çalışan Cumhur İttifakı’nın diğer bazı siyasi partilerle temas halinde olduğu biliniyor.

Anavatan Partisi ve Demokratik Sol Parti’nin Cumhur İttifakı’nı destekleyeceği iddia edildi.

ittifak

Ancak SDP yetkilileri parti olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. Ayrıca Anavatan Partisi’nin AKP listelerinden milletvekili kontenjanı alacağı da bildirildi. Kısacası YRP, HÜDAPAR ve Anavatan Partisi ile Cumhur İttifakı müzakereleri devam ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde Ümmet İttifakı dışındaki partileri de ziyaret etmesi bekleniyor.

ittifak

Emek ve Özgürlük İttifakı üyesi HDP ve TİP’in Kılıçdaroğlu’na destek kararı aldığı biliniyor. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde Meclis dışındaki bazı siyasi partileri ziyaret edeceği bildirildi.

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın