medyauzmani.com
Hala keşfedilmemiş neden, otizmde kaygı artıyor – Haber Ajans

Hala keşfedilmemiş neden, otizmde kaygı artıyor

Kocaeli (İHA) – 1985 yılında yapılan bir araştırmada 2500 çocuktan birinde görülen otizm, bugün her 44 çocuktan birinde görüldü. Otizmin kesin nedeni bilinmemekle birlikte aileler için en büyük ilaç yoğun özel eğitimdir. Erken yaşlarda görülen otizmden kurtulma şansı oldukça yüksektir.

Kesin nedeni bilinmeyen ancak dijital dünyanın gelişmesiyle yaygınlaşan otizm, artık her 44 çocuktan birinde görülüyor. 1985 yılında her 2500 çocuktan birinde görülen otizm belirtileri aslında çok genç yaşta ortaya çıkıyor. Bazı aileler bu belirtilerden hemen haberdar olurken, bazı aileler çocuğun yaşı geçtiği halde ya farkına varmaz ya da “iyileşecek” derler ve ölürler. Öğretmenlere göre otizmi erken yaşta tanımak, çocuğun normal yaşama adapte edilmesinde büyük önem taşımaktadır. Özel eğitimin erken yaşlarda başlamasıyla otizm çocukların hayatından neredeyse siliniyor.

Aşağıdaki belirtiler

Uzmanlar, ebeveynleri çocuklarının tepkilerini takip etmemeleri ve şüphe durumunda bir uzmana başvurmaları konusunda uyardı. Otizm yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar ve bir tür gelişimsel yetersizliktir diyen Hatice Elsel, “Otizmli çocukların iletişim ve sosyal iletişimde kısıtlılıkları vardır. İlgi alanları sınırlıdır. Bu çocuklar yoktur. Onlar, sosyal bir gülümsemeye sahiptirler. altıncı aya ulaşırlar Sesle etkileşime girmezler ve göz teması sınırlıdır.Hiçbir şeyi umursamazlar ya da tek bir şeyi umursarlar.12 aylık olduklarında yani gevezelik dönemlerinde gecikmeler olur ses ve konuşmada yaşıtlarıyla oyun oynamıyorlar, oyun kullanmayı bilmiyorlar ve başvuru yapmak zorundalar.”

1985 yılında 2500 çocuktan 1’inde görülürken, günümüzde 44 çocuktan 1’inde görülmektedir.

1985 yılında 2 bin 500 çocuktan 1’inde, bugün ise 44 çocuktan 1’inde otizm görüldüğünü doğrulayan Hatice Elsel, “Otizm herhangi bir kan tahlili veya doktor muayenesi ile saptanamıyor. Uzmanın çocuğu izlemesi gerekiyor. Uzmandan sonra. izler ve teşhis koyar Çocuk, aile yoğun bir eğitim programına başlar.Doğru yerde doğru eğitim önemlidir.Bu çocuklar yaşıtlarından bir adım, iki adım, üç adım geridedir.Eğitim başlamazsa bu oran daha da artar ve akranlarıyla iletişimleri kopuyor.Ailelerin çocuklarını altı ayda bir gelişim testi yaptırmaları gerekiyor “Bu kadar genç yaşta teşhis konarak daha hızlı ilerleyebiliyoruz. Çünkü çocuk daha hızlı öğrenir. Belli bir yaştan sonra çocuk daha yavaş anlar, daha yavaş öğrenir. Ve ne kadar hızlı, o kadar iyi. Kesintiler veya zaman kaybı olmamalıdır. “

Otizmle aşının alakası yok.

Ailede bir çocuğun da aşıların otizme yol açtığına dair açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Hatice Elkel, “Aileler aşıların otizme yol açtığına inanıyor. Ama kesinlikle öyle bir şey yok. Aşılar kesinlikle otizme yol açmaz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın