medyauzmani.com
Görüşünüzün zaman zaman bulanık olup olmadığına dikkat edin – Haber Ajans

Görüşünüzün zaman zaman bulanık olup olmadığına dikkat edin

Her yıl bir buçuk milyon insan doğrudan diyabetle ilgili nedenlerden ölmektedir. Birçok hastalığın altında yatan sebeplerden biri olan Diabetes Mellitus; Kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği ve hatta körlüğe neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, diyabetli her 10 kişiden birinin görme yeteneği zayıf. Profesör Dr. Dr. Nur Akar Guchciel, erken teşhisin, semptomların değerlendirilmesinin ve tedavi sürecinin önemine vurgu yaptı.

Günümüzde yaygın olan ve her yaşta görülebilen diyabet hastalığı nedeniyle her yıl bir milyondan fazla insan ölmektedir. Hastalığın risklerine rağmen ne yazık ki çoğu hasta şeker hastası olduğunun farkında bile değildir. Diyabetle mücadelede en önemli faktör yaşam tarzı değişiklikleridir. Bu farkındalığı artırmak için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kabul edildi.

Her 10 diyabetliden biri ciddi görme kaybı yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2014 yılı verilerine göre dünya genelinde 422 milyon kişi diyabet hastasıdır. Bu sayı, 40 yıl önceki verilerin dört katından fazla. Her yıl en az 1,5 milyon insan doğrudan diyabetle ilgili nedenlerden dolayı ölmektedir. Kandaki şekerin işlenememesinden kaynaklanan veya halk arasında bilindiği üzere şeker hastalığı, kontrol altına alınmadığında kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği ve hatta körlük gibi kötü sonuçlara yol açmaktadır.

Şeker hastalığı birçok göz hastalığının nedenidir.

A.D. doğruladı. Dr. Nur Akar Guchciel, hastalıkla mücadelede erken teşhis ve tedavinin önemine vurgu yaptı.

Gözde şeker hastalığına bağlı körlük riski

Ve özellikle kötü kontrol edilen diyabet nedeniyle kalıcı görme kaybına neden olabilen bir göz hastalığı olan diyabetik retinopati konusunda uyardı. Dr. Nur Akar Guchciel, “Retina, iyi beslenmeye ihtiyaç duyan ve beyin kadar hızlı çalışan hassas bir dokudur. Kontrolsüz ve uzun süreli diyabette retinadaki kan dolaşımı bozulur. Damarlardan sıvı sızmaya ve ödem başlar. makülerde gelişir ve damarlarda tıkanıklıklar meydana gelir.İnce.Retinanın beslenmesinde bir bozukluk meydana geldiğinde vücut yeni damarlar yapmaya çalışır ancak bunlar anormal damarlardır ve çabuk kanarlar.Retinaya kanarsa veya göze girerler, hızla retinada hasara, büzülmeye ve kalıcı görme kaybına neden olurlar. Retinanın etkilendiği tüm bu duruma diyabetik retinopatili göz deriz.

Her 10 diyabetliden biri görme bozukluğundan muzdarip.

A.D.’yi işaret etti. Dr. Gotchel, “Diyabetin gözleri etkileyen bir komplikasyonu olarak yaşadığımız diyabetik retinopati, tedavi edilmediğinde giderek artıyor” dedi. .

Rutin göz muayenesi çok önemlidir.

A.D.’yi işaret etti. Dr. Nur Akar Guchciel, “Diyabetik retinopati, DSÖ 2017 verilerine göre Avrupa bölgesinde önlenebilir görme kaybı ve körlüğün en sık nedenidir. Hastalığın erken teşhisi ancak dikkatli bir göz muayenesi ile konulabilir. Hasta fark ettiğinde Görmede azalma.Zaman kaybetme.Diyabetik retinopatide başlıca şikayetler, bulanık görme ve giderek artan bulanıklık, görüşte dalgalanmalar, görüntüde nokta ve çizgiler, uçuşmalar, ani görme kaybı, çarpık görme ve görmede renk değişikliğidir. .

“Şeker hastalığı olan bir kişi yılda en az bir kez kapsamlı bir göz muayenesinden geçmelidir.”

Profesör A. dedi ki: Dr. Gotchel, “Diyabet teşhisi konduğunda bile, genellikle bir hastalık öyküsü vardır ve biz oftalmologlar olarak bazen rutin taramalarda diyabetik retinopati ve katarakt görürüz ve hastalarımızı diyabet tanısı için bir endokrinologa yönlendiririz” dedi. yılda en az bir kez göz muayenesi. Erken teşhis erken tedavi ve görmenin korunmasını sağlar.

Diyabetik retinopatiyi tedavi etmek mümkün mü?

Gottschgl, diyabetik retinopati tedavisinin hastalığın tipine ve şiddetine göre değişiklik gösterdiğini belirterek, şu ifadelerle devam ediyor:

Diyabetik retinopati, hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösterir. Erken diyabetik retinopatide hastalık hafif veya orta şiddettedir; Makula tutulumu yoksa hastanın görüşü iyi düzeydedir. Retinanın düzenli olarak izlenmesi esastır. Düzenli kontrol ve iyi bir kan şekeri seyri ile hastalık tersine çevrilebilir veya ilerlemesi yavaşlatılabilir. Gerekirse gözdeki ödemi düzeltecek ilaç enjeksiyonları veya lazer tedavisi yapılır.

“Uygun tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.”

İkinci tip hastalık olan ileri ve prolifere olan diyabetik retinopatide ise bir retina uzmanı tarafından en kısa sürede uygun tedaviye başlanmalıdır. Argon lazer tedavileri ömür boyu kalıcıdır. Göz içi ilaç enjeksiyonu ile uygulanabilir. Kan şekerini ve yüksek tansiyonu kontrol etmek için vazgeçilmezdir. Gözde çok kanama veya retinada küçülme, yırtılma ve ayrılma varsa vakit kaybetmeden cerrahi tedavi gerekir. Vitrektomi dediğimiz ve retina cerrahisi konusunda uzmanlaşmış göz doktorları tarafından gerçekleştirilen bu ameliyat ile gözün arka boşluğundaki kanamalar giderilmekte; Retinayı çeken zarlar çıkarılır ve ayrılan retina yerine yerleştirilir. Ameliyat sırasında lazer özel aletlerle içeriden uygulanır ve gerekirse ilaçlar enjekte edilir.

“Görme en önemli duyumuzdur”

Vitrektomi, ileri teknolojinin kullanımında uzmanlık gerektiren hassas bir mikrocerrahi tekniğidir. Son yıllarda hem teknolojideki hızlı gelişmeler hem de cerrahi uzmanlığın artmasıyla vitrektomi cerrahisindeki başarı çarpıcı bir şekilde artmıştır. Ancak iyi bir görme büyütme ameliyatı geçirmenin yanı sıra ameliyatın zamanında, gecikmeden yapılması ve hastanın sistemik durumunun kontrol altında olması büyük önem taşımaktadır. Görmenin en önemli duyumuz olduğunu unutmamalıyız. Görme kaybı ve körlük, toplumun üretkenliğini hem sosyal hem de ekonomik olarak azaltır ve hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürür.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın