medyauzmani.com
Google Chrome kullanıcılarının denemesi gereken 9 ayar – Haber Ajans

Google Chrome kullanıcılarının denemesi gereken 9 ayar

Günümüzde Microsoft Edge her ne kadar yeni bir bilgisayarda standart olarak gelse de kullanıcılar en popüler tarayıcılardan biri olan Google Chrome’u indirmektedir. Chrome, tarayıcı pazarının yaklaşık üçte ikisini kapsayan en popüler web tarayıcısıdır. Ancak Google Chrome, yapmasını istediğiniz her şeyi yaparken, istemediğiniz ve muhtemelen bilmediğiniz birçok başka şeyi de yapabilir.

Daha iyi, daha özel veya kişisel bir web deneyimi için kontrol etmeniz ve değiştirmeyi düşünmeniz gereken 9 ayarı listeledik

Güvenlik kontrolü denetimi

İnternette gezinmek günlük hayatımızın o kadar düzenli bir parçası haline geldi ki çoğumuz bunu düşünmüyoruz bile. İnterneti arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim halinde olmak, soruları yanıtlamak veya sadece randevular arasındaki anları doldurmak için kullanıyoruz.

Ancak, interneti kullanmak doğası gereği bağlantılı bir faaliyettir. Tarayıcımızı her açtığımızda, bazıları kötü niyetli olabilecek diğer insanlarla dolu birbirine bağlı bir alana giriyoruz. Paylaşılan parolalara, ödeme paylaşımına veya diğer kişisel bilgilere sahip hesaplar oluşturduğumuzda özellikle savunmasızız. Bu bilgiler, tarayıcıya girildikten aylar hatta yıllar sonra yanlış ellere geçebilir, bu nedenle verilerinizin korunmasını sağlamak önemlidir. Chrome Güvenlik Kontrolü burada devreye giriyor.

Güvenlik kontrolünü denetlemek için:

 • Hesabınızın yanındaki üç noktayı tıklayın veya arama sekmesine “chrome://settings/privacy” yazın.
 • Gelen ayarlar sekmesinin solundaki Gizlilik ve Güvenlik bölümüne tıklayın.
 • Burada Güvenlik Kontrolü altında Şimdi Kontrol Et düğmesini göreceksiniz.

Böylece, Google Chrome tarayıcı güncellemelerini, saldırıya uğramış veya zayıf şifreleri, kötü amaçlı uzantıları ve daha fazlasını tarar.

Site izinlerini yönet

Google Chrome

Bazen belirli bir site size bildirim göndermek isteyebilir. Buna ek olarak; Konumunuza, mikrofonunuza veya kameranıza erişebilir. Bir sitenin bu işlevlerden birine veya tümüne geçici olarak erişmesinin birçok nedeni vardır. Burada kullanılan en yaygın mazeret “hizmetlerimizi geliştirmek” idi.

Muhtemelen hangi sitelerin bilgisayarınızın özelliklerine eriştiğinin farkında bile değilsiniz. Chrome’da, hangi sitelerin neye erişimi olduğunu görebilir ve bunları istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

 • Üç nokta menüsüne tıklayın ve Ayarlar’a gidin.
 • Açılan pencerede Gizlilik ve Güvenlik bölümünü seçin.
 • Burada Gizlilik ve Güvenlik menüsünün beşinci satırındaki Site Ayarları’na tıklayın.

Gelen sayfanın İzinler bölümünün altında konum, kamera, mikrofon, bildirimler ve arka plan senkronizasyon ayarlarını göreceksiniz. Ayrıca burada açılır pencere olarak ek izinler bölümünde birkaç ayar bulunuyor.

Pop up’ları engelle

Google Chrome

Pop-up’lar, İnternet tarihindeki en sevilmeyen şeylerden biri olabilir. Ancak günümüzde bazı basit ayarlarla bunu engelleyebiliyoruz.

Her zamanki gibi, ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüsünü seçin ve Ayarlar’a dokunun. Buradan, Güvenlik ve Gizlilik’i ve ardından Site Ayarları’nı açın. Ortadaki “İzinler” başlığı altında “İçerik” başlığını göreceksiniz. Bu ayarlar bölümünün altındaki Pop-up’lar ve Yönlendirmeler’e tıklayın. Açılan sayfada “Varsayılan davranış” bölümünde belirtilen pop-up’ları ve yönlendirmeleri aşağıdaki izinle değiştirin.

Konum bildirimlerini kapat

Google Chrome

Chrome’un varsayılan ayarı, bir site veya uzantı size bilgi göndermek istediğinde sizi bilgilendirmektir. Özellikle hemen hemen her site bildirim eklemenizi gerektirdiğinden, bu bildirimler birikmeye başlayabilir. Zamanla, bildirimler o kadar bunaltıcı hale gelebilir ki, web’de rahatça gezinme yeteneğinizin önüne geçerler.

Üç nokta menüsüne tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Ardından Güvenlik ve Gizlilik menüsüne tıklayın. Buradan Bildirimler bölümünü seçin. Bu listeden, hangi sitelerin size bildirim göndermesine izin verildiğini ve hangilerinin verilmediğini görebilirsiniz. Ayrıca, tüm sitelerin sizi taciz etmesini veya bildirim göndermesini engellemeyi seçebilirsiniz. Bildirimler, normal göz atmayı rahatsız etmemek için ek bir kolaylık olmalıdır. Site izinleri listesinin düzenli olarak kontrol edilmesi, kontrolün sizde olmasını sağlar.

İlginizi çekebilir:

Oyun bilgisayarı satın alırken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken her şey

Geçmişinize bir otomatik silme seçeneği ekleyin

Google Chrome

Yaptığınız her şeyin sonsuza kadar kaydedilmesi fikri herkesi kızdırdı. Doksan gün önce internette yaptığımız her şeyi unutarak hepimiz kendimize iyi bir hizmet etmiş oluruz. Bu konuda şanslıyız çünkü Google, web geçmişini ve web sitelerini belirli bir süre sonra silme olanağı sağlıyor.

Bunun için Google Etkinlik kontrollerine erişmemiz gerekecek. Buradaki bağlantı aracılığıyla Etkinlik Kontrolleri sayfasına gidin (yeni bir sekmede açılır). Belirli zamanlarda Web ve Uygulama Etkinliğiniz, konum geçmişiniz ve YouTube geçmişiniz dahil olmak üzere bu sayfadaki geçmişinizi otomatik olarak silebilirsiniz. İstediğiniz seçenek ekranına otomatik silme girerek açılan yeni sayfadan 3, 18 ve 36 ay seçeneklerini seçerek geçmişi otomatik olarak silebilirsiniz.

Arka plan uygulamalarını kapat

Google Chrome

Pek çok eklenti, tarayıcılar kapalıyken bile Chrome veya diğer tarayıcılarda çalışır. Buradaki niyet her zaman kötü niyetli olmak zorunda değildir. Eklentiler ve siteler, size en son güncellemeleri ve bildirimleri sağlamak için çalışmaya devam eder.

Ancak, uygulamalarınızın arka planda sürekli olarak çalıştırılması, sistem ve pil kaynaklarını tüketir. Bilgisayarınızın hızı ve pil ömrü sürekli güncellemelerden daha önemliyse, Chrome aracılığıyla arka planda çalışmasına izin verilen uygulamaları sınırlamak veya kaldırmak isteyebilirsiniz. Chrome, varsayılan olarak bu arka plan etkinliğine izin verir.

 • Kısıtlamak veya kapatmak için Chrome’un sağ üst köşesindeki üç nokta menüsünü tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Sol menüden Performansı Oynat
 • Ekranın üst kısmında hafıza tasarrufu ayarını göreceksiniz.
 • Burada, Chrome kapatıldığında arka plan uygulamalarının çalışmaya devam etmesine izin veren bir anahtar göreceksiniz.
 • Tüm arka plan uygulamalarını kapatmak için düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

Sekme gruplarını düzenle

Google Chrome

Herhangi bir zamanda düzinelerce açık sekmesi olan ve hangi sayfada olduklarını bulmakta zorlanan türden biriyseniz, sekme grupları aradığınız cevap olabilir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, burada değiştirebileceğiniz hiçbir ayar yoktur.

Belirli bir sekmeye sağ tıklayın ve onu bir gruba ekleyin. Henüz bir grubunuz yoksa, ihtiyacınız olduğunda oluşturabilirsiniz. Burada e-posta, Slack ve Discord gibi bir grup oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde Spotify, YouTube ve Netflix de eğlence grubuna girebilir. Sekmelerinizi nasıl bölmeyi seçerseniz seçin, en kolayı onları gruplara ayırmak olacaktır.

Her şeye çeviri ekleyin

Duymakta zorlandığınız anlar olabilir veya her şeyi altyazılı izlemeye alışmışsınızdır. Google bunun için oldukça kullanışlı bir çözüm sunuyor.

 • Bunun için her zamanki gibi Ayarlar menüsünü açın.
 • Buradan, sol paneldeki Erişilebilirlik bölümüne girin.
 • Erişilebilirlik sayfasının üst kısmındaki Canlı Geri Bildirim seçeneğini etkinleştirin.

Bu, ister sosyal medyada geziniyor, ister YouTube izliyor veya Spotify’dan bir şey dinliyor olun, ses mevcut olduğunda Chrome’un her zaman altyazı oluşturacağı anlamına gelir.

Uzantılara klavye kısayolları atama

Chrome’un yaygın kullanımının ardındaki en büyük nedenlerden biri, kullanıcıların Chrome’u değiştirmesine ve ona daha fazla güç vermesine olanak tanıyan uzantılara yönelik büyük desteğidir.

Chrome uzantıları için klavye kısayolları ayarlamak üzere:

 • Chrome’un sağ üst köşesinde yapboz parçası simgesi bulunan Uzantılar bölümüne tıklayın.
 • Açılan küçük pencerenin altındaki Uzantıları Yönet’e tıklayın.
 • Gelen sayfanın sol üst kısmındaki üç yatay çizgiye tıklayarak menüyü açın ve Klavye Kısayolları seçeneğine tıklayın.

Burada istediğiniz uzantı için kendi klavye kısayolunuzu atayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

FPS sorunlarından dalgalı grafiklere: PC oyun deneyiminizi geliştirmek için 9 ayar

BONUS: Google Chrome ayarlarını nasıl sıfırlarım?

Google Chrome

Google Chrome tarayıcınızı orijinal orijinal durumuna sıfırlamak isteyebilirsiniz. Bu işlem, tüm tanımlama bilgilerini temizleyecek, tüm uzantıları devre dışı bırakacak ve başlangıç ​​sayfası yapılandırmasını temizleyecektir. Yer imlerinizi, kayıtlı şifrelerinizi ve web geçmişinizi silmez.

Bunu yapmak için sağ üstteki üç noktalı menüye dokunun ve Ayarlar’ı seçin. Ardından sol menüden Ayarları Sıfırla seçeneğine girin. Buradan, Ayarları sıfırla düğmesini kullanarak tüm Chrome ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın