medyauzmani.com
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldız: “Yaşananlar unutulmadı ve unutulmayacak” – Haber Ajans

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldız: “Yaşananlar unutulmadı ve unutulmayacak”

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Musa Yıldız, “Tam 78 yıl önce, 14 Kasım 1944’te, kısa sürede, asırlardır yaşadıkları topraklarında barış içinde yaşamaktan başka amaçları olmayan on binlerce Türk Ahıska kardeşini, çerçeve, silah zoruyla, ne olduğunu anlamadan. Çocuk, çocuk, kadın, yaşlı adam; o dönemde Sovyetler Birliği’nin acımasız hükümdarı olan Stalin’in acımasız kararıyla, hayvan taşıyan vagonlar insanlık dışı koşullarda dolduruldu.” Bilmedikleri coğrafyalara sürgün edildiler” dedi.

Gazi Üniversitesi Yönetim Binası’nda bulunan Mimar Kamaluddin Konferans Salonu’nda Ahıska Türklerinin Sürgününü Anma Programı gerçekleştirildi. Programda Ahıska Türk sürgünlerinin mücadelesine ilişkin konular ele alındı. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, gazeteci yazar Yusef Kaplan ve Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyat al-Din Kasanov’un kabul ettiği program, müdürlük binasında bulunan Mimar Kemaleddin konferans salonunda gerçekleştirildi. Programda konuşan Dr. Dr. Yıldız, Ahıska Türkleri; Bebek, çocuk ya da yaşlı fark etmeksizin sürgüne gönderildiğini belirterek, “Tam 78 yıl önce, 14 Kasım 1944’te barış içinde yaşamaktan başka hiçbir amacı olmayan on binlerce Türk Ahıska kardeşimiz şehit oldu. asırlardır yaşadıkları topraklarına, içeride, silah zoruyla, çocuk, çocuk, kadın, yaşlı demeden, o dönemin Sovyetler Birliği’nin acımasız hükümdarı Stalin’in acımasız kararıyla, Hayvanları taşıyan vagonlar içi dolduruldu. İnsanlık dışı koşullarda, bilmedikleri coğrafyalara sürgün edildiler.”

Yaşananlar unutulmadı ve unutulmayacak” dedi.

Toplantının asıl amacının hayatını kaybeden Ahıska Türklerinin anısını yaşatmak olduğunu kaydeden üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yıldız “20. Yüzyılın en trajik ve acımasız soykırımı olarak değerlendirebileceğimiz bu menfur olayla ilgili yaşananlar unutulmadı ve unutulmayacak. Bugünkü anma toplantısının asıl amacı da budur. Kendini savunmak için basit bir silahı bile olmayan Ahıska kardeşlerimizi düşman olarak gören ve rejimin sınır güvenliğini tehdit ettiği bahanesiyle dünyanın dört bir yanına dağıtan bu talihsiz ve acımasız olayı kınıyoruz. Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan başta olmak üzere Türk dünyasının farklı bölgelerine sürgünleri sırasında şehit olan tüm kardeşlerimize rahmet ve saygıyla selamlar.

“Elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz”

A.D. doğruladı. Dr. Yıldız, “Gazi Üniversitesi olarak özellikle 1944 yılında sürgünde olan Türk Ahıska kardeşlerimizin vatanlarına dönüşleri, sürgünden doğan haklarının iadesi gibi birçok konunun uluslararası platformlarda duyurulması gerektiğini görüyoruz. dünyadaki tüm Türk topluluklarının sorunlarıyla ilgilenme bilinciyle hareket ediyoruz. Bu anlamda elimizden geldiğince destek vermeye devam edeceğiz.”

Kaplan: Türkiye coğrafi, herkesi kucaklıyor

Programa konuşan gazeteci ve yazar Yusef Kaplan, “14 Kasım 1944 soykırımı ile zulüm görenlere vahşice zulmedildi. Ahıska Türkleri Azerbaycan’a, Özbekistan’a, Kazakistan’a, Kırgızistan’a ve zorunlu olarak Türkiye’ye sürgün edildi. Coğrafi bir Türkiye. herkesi ağırlıyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın