medyauzmani.com
Esat’tan Eset’e, Eset’ten Esat’a – Haber Ajans

Esat’tan Eset’e, Eset’ten Esat’a

Bir önceki yazımda Suriye’de başlayan iç savaş ve ayaklanma hakkında kısa bilgiler paylaşmıştı.

Suriye’deki mevcut yönetim, çeşitli terör örgütlerine mensup gruplar, DAİŞ savaşının şiddetlenmesi ve Esat’ın Rusya’dan yardım istemesi ile olaylar farklı bir boyut kazanmaya başladı.

Tarihler 24 Ağustos 2016’da gösterildiği gibi Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattı. Tarihler 20 Ocak 2018’de Türkiye terör örgütlerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’na başladı. Suriye’deki olaylara müdahil olan Türkiye, bu kez 9 Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı.

Baştan sona dağılma ile karşı karşıya olan Suriye’de Devlet Başkanı Esad’ın direnişinin kırılmaz olması ABD’yi özellikle endişelendirdi.

ABD’nin Türkiye’nin karşı olduğu terör örgütlerini beslemesi karşısında Rusya ile işbirliği kaçınılmaz olarak başlamıştır.

Tarihler 27 Şubat 2020’de ortaya çıktığında Türkiye, İdlib’deki rejim unsurlarına karşı Bahar Kalkanı Harekatı’nı başlatıyordu.

Bu operasyon, Türkiye ile Suriye devlet yönetimi arasındaki gerilimin tırmanmaya başlaması üzerine Cumhurbaşkanı İsat’a da yapıldı. Türkiye’nin muhalif gruplara verdiği destek çeşitli gelişmelere sahne oldu.

5 Mart 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib’de ateşkes konusunda anlaştılar.

Suriye’de iç savaş sürerken ve çeşitli terör örgütleri ülkenin belirli yerlerini kontrol ederken, 26 Mayıs 2021’de halkın yarısından fazlasının katılmadığı seçimler yapıldığını ve Cumhurbaşkanı İşat, şunları söyledi: seçimlere katıldı. Oyların yüzde 95,1’ini aldı.

ABD’nin Suriye’deki ana hedefi IŞİD olduğu için 3 Şubat 2022’de ABD, IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi öldürdüğünü açıkladı.

Ağustos 2022’nin ilk haftasında Türkiye’nin Suriye’de yeni bir operasyon başlatmaya çalıştığı yönündeki açıklamaların ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 11 Ağustos 2022’de yaptığı açıklamada, “Bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Suriye’de rejim ve muhalefet”.

Bu talebin Rusya Devlet Başkanı Putin’den geldiğine dair açıklamalar Suriye’de Türk destekli muhalefeti kızdırmış olmalı.

Yani Esad karşıtı muhalif gruplar, “anlaşma yap” açıklamalarıyla harekete geçerek Türk bayrağını yakacak kadar ileri gittiler. Tabiri caizse; “Kargayı besle, bırak gözlerini” denebilirdi.

Gelinen noktaya baktığımızda 11 yıldır arkadaş olan Esat’la yıllarca birbirimize tek kelime bırakmamanın ardından “dostluk köprüleri”nin yeniden oluşmaya başladığını hissediyoruz.

Aslana “eset” diyenler şimdi gelip “eset” demeye başlayacak mı?

Asıl sorun Suriye’de ve tüm dünyada barışçıl ve sakin bir ortamın sağlanması olmalıdır. Barış olmadan, kan ve gözyaşları bastırılamazdı. Tek çözüm emperyalizmin oyunlarının tuzağına düşmemek olmalıdır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın