medyauzmani.com
Ersizlerere Tabiat Parkı ziyaretçilerini bekliyor – Haber Ajans

Ersizlerere Tabiat Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan ve Avrupa’nın 13. Pan Parkları statüsünde, Türkiye’nin ise tek Pan Parkları statüsündeki Ersizdere Tabiat Parkı ziyaretçilerini bekliyor. Ersizdekire Kalkınma Eğitim ve Eko-Turizm Derneği Başkanı Mustafa Kajir, sonbaharın eşsiz güzelliğine tanık olmak için İsviçre’deki Alplere gitmeye gerek olmadığını söyledi.

Zengin bitki örtüsü, bitki örtüsü ve ormanlarındaki kanyonlarıyla dikkat çeken Küre Dağları, sonbaharın eşsiz güzelliğini yansıtan Türkiye’nin 13. ve tek Avrupa Pan Parkı statüsünü elinde tutuyor. Ekoturizm potansiyeli yüksek Küre Dağları’nın eteğinde yer alan ve sonbahar mevsiminin tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunan Küre’nin Ersizdere köyünün vadi ve ormanlık alanlarında renkler yeşilden sarıya ve kahverengiye dönüşüyor.

“Tabiat parkı görmek için İsviçre Alpleri’ne gitmenize gerek yok”

Tabiat parkı hakkında bilgi veren Ersizdekire Kalkınma Eğitim ve Eko-Turizm Derneği Başkanı Mustafa Kajer, “Küre Dağları’na adını veren ve İstiklal Yolu Milli Parkı’nın da içinde bulunduğu Ersizzlere Kanyonu’nun geçtiği bölgedeyiz. Ülkemizde 252. Tabiat Parkı ilan edilmiştir.Burada yeşilin her tonunu görebilirsiniz.İsviçre Alplerine gitmenize gerek yok.Ersizdekire Kanyonuna gelin ve Ersizdekire Tabiat Parkının güzelliklerini görün. Bu harika renk cümbüşünde haftasonunuzu geçirin.Birçok bölgeden ziyaretçi ve misafirler Ersizdekire Tabiat Parkı’na geliyor.Gelenler bu manzarayı görünce hayran kalıyorlar.Burada başka yerde huzur ve rahatlık bulamadıklarını söylüyorlar.Biz, yöre halkı misafirlerimizden çok memnun.Doğa yürüyüşleri düzenleyin.12 kilometrelik toprak topraktan oluşan bir yürüyüş parkurumuz var.Burası Çuha zirvesinden başlayıp Ersizdekire Vadisine kadar devam ediyor.Bu rota adını çuha çiçeklerinden almıştır.Burası çiçek alçakta beyaz, yüksekte mavi çiçektir.Misafirlerimizle bu ultra yolda huzur içinde yürüyoruz Toprak zeminde bahar çiçeklerinde bir renk cümbüşü olan yerim. Burası Türkiye’nin en güzel sonbahar manzarasının görüldüğü bir alandır, doğa içinde yürüyüş yapacaksınız. Hafta sonu burada geçirdiğiniz zaman ile tekrar hareketleneceksiniz. Sizleri şehrin stresinden ve araba gürültüsünden uzaklaşıp Ersizdekire Kanyonu Tabiat Parkı’nı görmeye davet ediyorum.

Savaşlarda bütün askerlerini kaybettiği için köyümüze Ersizdekire adı verilmişti.

Erszedkir Tabiat Parkı’nın İstiklal Yolu Milli Tarih Parkı Yolu üzerinde yer aldığını ifade eden Cajri, “Erszedkir ilçesine Birinci Dünya Savaşı, Balkan Savaşı, 1. İstiklal Yolu ve köyde cenaze namazını kılacak kimsenin kalmamış olması Ersizdekire Tabiat Parkı İstiklal Yolu Milli Tarih Parkı güzergâhında yer almaktadır.Bölgemizde 95 kilometrelik parkur bulunmaktadır.Başlayan bölüm İnebolu Türk Ocağı’nın önünde bulunan ve Cumhuriyet Meydanı’nda kararlaştırılan Kastamonu, Türkiye’nin en uzun üçüncü trekking rotasıdır.Her yıl yaz ve kış aylarında Doğa’da yürüyüş turları düzenlenmektedir. istiklal ruhu ve milli mücadele ruhu yaşıyor.Bununla çok gurur duyuyoruz, böyle bir coğrafyada doğduğumuz için çok mutluyuz.

“Kor Dağları, Türkiye’de Pan Parks onaylı tek bölgedir”

Kor Dağları’nın Türkiye’de Pan Parks’a izin verilen tek bölge olduğuna işaret eden Çağır, “Avrupa’da 13’üncü, Türkiye’de tek Pan Parks olan Kor Dağları Milli Parkı aslında adını Kor ilçesinden alıyor. Küre, Bakır anlamına geliyor. Ocak Bakır madenlerinin merkezi anlamına gelir.Kalkolitik dönemden yani M.Ö.5000 yılından günümüze kadar sürekli bir kronolojiye sahiptir.Küremizde her devirde bakır işlenmiştir.Çalışmalarda kullanılan ev aletleri ve taşıtlar gibi eşyalar. Küre Bölgemiz, ticaretinin gücü sayesinde Sinop’tan Ilgaz Dağı’nın eteklerine kadar geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Küre Dağları Milli Parkı’na Pan Park statüsü verilmiştir. Küre Dağları Milli Park, Pan Parks’ın 10 bin hektardan büyük alanlara ödül olarak verilen, Türkiye’nin dünyaya armağanı sayılan, insan eli değmemiş bölge olarak tanımlanan bir alan olduğunu söyledi.

“Dört mevsimi aynı gün içinde yaşayabileceğiniz tek yer Ersizdere Tabiat Parkı”

4 mevsimin aynı gün yaşanabileceği tek yerin Ersizlerre Tabiat Parkı olduğuna değinen Ersizler Köyü Muhtarı Nihat Kaya, “Ekoturizm Şefi Mustafa Kağır’ın çalışmaları sonucunda Ersizdekire ilçesi tabiat parkı ilan edildi. Son yıllarda park.Şimdi ilçemiz Tasarım aşamasında.Bölge için yeni projeler hazırlanıyor.Burası güzel ve bakir bir bölge.Mutlaka görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken bir bölge.Bölgenin turizme kazandırılması gerekiyor.Bence Türkiye’nin bir çok yerindeki tabiat parklarından daha güzel olacak ve daha çok yerli ve yabancı turist çekecek.Görüyorsunuz sabahleyin bölgemizde sis var öğlene doğru yağmur yağıyor akşam bir bakın güneş açtı Yükseldi.Akşamları serin oluyor.Aynı gün içinde dört mevsimi yaşayabileceğiniz bir atmosferi var.Havası ve suyu çok güzel bir bölge o yüzden köyümüzün dışına çıkmadık her yerden tavsiye ederim ülkemize gelip bu güzellikleri görmek için.Önümüzdeki günlerde köye yatılılığı ve evde kalmayı daha aktif hale getirmeyi umuyoruz.hatta ona yer arıyoruz.30 odalı bir otel yapmayı da planlarımıza dahil ettik. malikane inşallah bizde aynısını yaparız a “.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın