https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Eroğlu’nun İBB eleştirisinden Haliç: “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur” – Haber Ajans

Eroğlu’nun İBB eleştirisinden Haliç: “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur”

Eski Orman ve Su Bakanı ile Afyon Karahisar’ın yardımcısı Vesel Eroğlu, Haliç’teki gemicilik hareketini eleştirerek, “Temiz bir haliç sunduk. Hatta Metropolis World Awards’da Japonya’daki küresel şehirlerden çevre ödülü bile aldık. Yani bakarsan cömertliğe, bakmazsan dağ olur, baksınlar, sevap olsun.”

2011-2018 yılları arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda görev yapan Afyonkarahisar Milletvekili Vesel Eroğlu, Kırklareli’ni ziyaret etti. Kırklareli Valisi Birol Ekeci’yi makamında ziyaret eden Eroğlu, daha sonra AKP bölge başkanlığını ziyaret etti.

AKP bölge başkanlığı ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Eroğlu, sorulduğunda Haliç’teki durumu değerlendirdi. Haliç için çok uğraştıklarını belirten Eroğlu, “Haliç’i dezenfekte etmek için yedi adım gerekiyordu. Haliç’in kuzeyinden gelen tüm kanalizasyonlar Haliç’e aktı, Haliç’in güneyinden de aktı. Kemerburgaz’dan başlayarak , Balta Limanı’na arıtma tesisi kurduk ve tüm pis suları toplama tünellerinden taşıdık.Boğaz’da iki dere var.Alt dere Karadeniz’e, üst dere Marmara’ya gidiyor.Böylece İstanbul’a verdik. Haliç’in güneyinde ve Yenikapı’da bulunan Küçükköy, Eyüp, Fatih ve Eminönü’nün kanalizasyonunu artırdık ve Haliç’e bir gram atık su girmesin diye büyük yatırımlar yaptık. Haliç’e akarsulardan çöp geliyordu. İstanbul’da ilk kez çöp toplama sistemini kuran Recep Tayyip Erdoğan’dı. çamurdur. Haliç’te birikmiş 5 milyon metreküp çamur. Hiçbir şey çalışmıyor, batıyor. Hiçbir şey canlı değil, arabanın camını kapatıyor. Kilometrelerce kokudan sonra. Geçmişte Haliç’i temizlemek için bir proje yürüttüler. Projeye göre Haliç’in kurtarılamayacağını söylediler. Buranın üzerini hafriyat toprağı ile kaplayalım ve ortasından oluk gibi bir şey açalım dediler. Biz bu projeyi yok ettik. Sonra gidip sayın şefimize bunu kurtaracağımızı söyledik. Bu beş milyon metreküpü araçlarla taşırsak en fazla 5 metreküp kadar temizlik yapabiliriz. İstanbul’un kokusuyla birlikte İstanbul’da trafik alt üst olur. Bu dünyanın ilk teknolojisi dedik, suyu çamurla sildik. İki boru hattı ile taş ocağına girdik, kil dibe çöktü, üstündeki suyu süzüp bir boru hattı ile Haliç’e geri getirdik. Çevresindeki tarihi eserleri de canlandırdık. Biz deneyimledik. Bu yüzden onu bir çiçek gibi yaptık.”

“Tesisleri çalıştırmazsanız ne olur, tekrar kirlenecekler”

Eroğlu, Haliç’te canlı yokken yapılan çalışmalar sonucunda 41 tür balık bulunduğunu söyledi. Belediyenin tesisleri işletemediğini vurgulayan Eroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız da İstanbul’da Boğaz’dan bir akış olsun diye İstanbul Boğazı üzerinden tünel açtığımızı, İstanbul’dan Kağıthane deresine daha temiz su temin ettiğimizi söyledi. İşte o akışı sağladı. Ama sen yönetmezsen belediye, tesisleri açmazsan yine kirlenir. Kanalizasyona bakmazsan, yapmazsan’ Rögarları temizlemeyin, açmazsanız yine kirlenir. Tertemiz Haliç’i teslim ettik. Metropolis World Awards’da Japonya’da küresel şehirlerden çevre ödülü bile aldık. bak cömertliğe dönüşüyor, bakmazsan dağ oluyor, baksınlar, sevap olsa gerek.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın