https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ebeveyninizin sizi aşırı derecede eleştirdiğini gösteren 9 işaret - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Ebeveyninizin sizi aşırı derecede eleştirdiğini gösteren 9 işaret

Ebeveyninizin sizi aşırı derecede eleştirdiğini gösteren 9 işaret

Eleştirel bir ebeveyn tarafından yetiştirilmek, gelecekteki kişiliğiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Eleştirel ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar, büyüdükçe benzer özellikleri paylaşma eğilimindedir. Bu etkiler sadece görünür değil, aynı zamanda ölçülebilir. Araştırmalar, aşırı eleştirel ebeveynlerin çocukları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Öyle ki bu çocuklar yetişkinlik döneminde kendileriyle ve başkalarıyla içsel olarak mücadele etme eğilimindedirler. Bu yazımızda eleştirel ebeveynler tarafından yetiştirilen çocukların gelecekte karşılaşabilecekleri sorunlardan bahsedeceğiz.

1. Duygularınızı dengelemekte zorlanıyorsunuz

Aşırı eleştirel ebeveynlerle büyüyenler, duygularını dengelemekte zorlanabilirler. Bu, ani ruh hali değişimlerine sahip olmalarına neden olabilir.

2. Kendinize güvenmekte zorlanıyorsunuz

çok önemli

Doğduğumuz andan itibaren ebeveynlerimizle kurduğumuz iletişim sayesinde özgüven ve özgüven duyguları geliştiririz. Bir bakıma ebeveynlerimiz bize kendimize nasıl güveneceğimizi gösteriyor. Bununla birlikte, babanızı aşırı derecede eleştirmek öz görüşünüze zarar verebilir.

3. Başkalarına güvenemezsiniz

Yukarıdaki maddeye ek olarak, ebeveynlerimizle olan iletişimimiz de başkalarına nasıl güvendiğimizi etkiler. Anne babamız bizi sürekli eleştirir ve sürekli kötü hissettirirse ileride başkalarına güvenmemiz zor olabilir.

4. En ufak değişiklikten bile korkuyorsunuz

çok önemli

Hayatınızdaki küçük şeylerin bile değişeceğinden mi korkuyorsunuz? Bilinmeyenin korkusu, aşırı eleştirel bir ebeveyne sahip olmaktan kaynaklanabilir. İçten içe hayatın zorluklarını kaldıramayacağınızı düşünebilirsiniz. Çünkü aşırı eleştirel anne babalar, siz hayatı yeni yeni tanımaya başladığınızda özgüveninizi zedelemiş olabilir.

5. Hata yapmak dayanılmazdır

çok önemli

Aşırı derecede eleştirel bir ebeveyniniz olduğunda en küçük bir hata bile dünyanın sonu gibi gelebilir. Başkalarına karşı nazik ve bağışlayıcı olurken kendinize karşı katı olabilirsiniz.

6. Sen çok mükemmelsin

Ebeveynlerini eleştiren birçok çocuk aşırı mükemmeliyetçilikten muzdariptir. Onlara göre, eğer mükemmel olabilirlerse, onları eleştirecek hiçbir şey yoktur. Ne yazık ki mükemmellik diye bir şey yok, bu yüzden bu anlaşılması zor standart hayatı daha da zorlaştırıyor.

7. Sürekli özür dileme ihtiyacı hissediyorsunuz

Her zaman özür mü dilersin? Son derece eleştirel bir ebeveynle büyürken, yaptığınız hiçbir şeyin yeterli olmadığını hissedebilirsiniz. Küçük bir hata yaptığınızda bile özür dilemenizin nedeni bu olabilir.

8. Aşırı savunmacısınız

Aşırı eleştirel ebeveynler tarafından yetiştirilmek sizi gelecekte strese sokabilir. Savunmacı hissedebilir ve eleştiriye çok alışık olduğunuz için agresif tepki verebilirsiniz.

9. Sosyal olarak endişeli hissediyorsunuz

Aşırı eleştirel ebeveynlerle büyüyen birçok insan sosyal kaygıdan muzdariptir. İnsanların aşırı ilgisine alıştıkça bu duygu hayatınızda kalıcı hale gelir. Bu, karıştırmayı zorlaştırır.

Güzel Kız Sendromuna Sahip Olduğunuzun 7 İşareti

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın