medyauzmani.com
Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı – Haber Ajans

Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun bugün 8 milyara ulaştığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya nüfusunun bugün itibariyle 8 milyara ulaştığını açıklayarak, iklim değişikliği nedeniyle kaynak sıkıntısı çeken bölgeleri daha fazla zorluğun beklediği konusunda uyarıda bulundu. BM tahminlerine göre, 2080 yılında dünya nüfusuna yiyecek, su, pil veya petrol gibi 2,4 milyar kişinin daha ekleneceği kaynaklara erişim daha da zorlaşacak. Ve bir eve ihtiyacı var.”

Uzmanlar, özellikle nüfusunun önemli ölçüde artması beklenen Afrika ülkelerinde kaynak yetersizliğinin büyük sorun olacağı konusunda uyarıda bulunurken, bu ülkelerin iklim değişikliğine karşı en savunmasız ülkeler arasında yer aldığından ve çoğunun dış finansmana ihtiyaç duyduğundan söz ediliyor. İklim değişikliğini önlemek için adımlar. Ekonomi ve Barış Enstitüsü’ne göre, yaklaşık 738 milyon insanın yeterli gıda kaynağından yoksun olduğu Sahra altı Afrika’da, nüfus yüzyılın ortasına kadar yüzde 95 artacak. 2037 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşmayacağı tahmin edilmektedir.

Son on bir yılda dünya nüfusuna bir milyar insan eklendi. BM Nüfus Birimi Direktörü John Wilmuth, 8 milyar insana ulaşmak “insan başarısının bir işareti ama aynı zamanda geleceğimiz için büyük bir risk” dedi. Artış, çoğu Asya’da bulunan ve 2011’den bu yana nüfuslarına 700 milyon kişi ekleyen orta gelirli ülkelere bağlanıyor.

Hindistan, nüfusuna yaklaşık 180 milyon kişi ekleyerek gelecek yıl Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olurken, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da doğumlar düşüyor. Çin tek çocuk politikasına son verdi ve geçen yıl aileleri ikinci, hatta üçüncü bir çocuğa sahip olmaya çağırarak tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı. Dünya nüfusu her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşsa bile, demograflar büyüme oranının her yıl yüzde 1’in altına düştüğünü söylüyor.

Birleşmiş Milletler nüfus projeksiyonlarına göre dünya nüfusu 1980’lerde 10,4 milyar civarında zirve yapacak ve 2100 yılına kadar bu seviyelerde kalacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın