https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
DSİ’den Açıklama: Sorgen Barajı’nda su tutulması başladı – Haber Ajans

DSİ’den Açıklama: Sorgen Barajı’nda su tutulması başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Mersin Surgen Barajı’nın su tutmaya başladığı duyuruldu.

Drake & Scull tarafından yapılan yazılı açıklamada. Tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplama çalışmaları ile tarım arazilerinden en fazla faydayı sağlamak, çeşmelere sıhhi, içme suyu getirmek, yerleşim yerlerini ve tarım alanlarını sel tehlikelerinden korumak için çalışmalara başlandığı duyuruldu. Mersin’de Sorgen Barajı tamamlandı ve su tutulması başladı.

Mersin ve çevresinde su yapılarının artmasının bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığına dikkati çeken DSİ Genel Müdürü Prof.Dr. Dr. Lütfi Akka, “Türkiye’nin Erdemli ilçesinde 60 bin dönüm tarım arazisine sulama suyu sağlayacak Surgen Barajı’nın en önemli etaplarından biri olan su tutma işlemi tüm bileşenlerinin tamamlanmasıyla başladı. Mersin.”

Acre, Mersin Surgen Barajı’nın tabandan 109 metre yükseklikte olduğuna ve 53 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olduğuna dikkat çekti. Sulanacak ve yaklaşık 38 milyon kilovat saat enerji üretecek. Derivasyon tüneli giriş kapılarının kapanmasıyla göl bölgesinde su birikmeye başladı. Bir damla suyu bile israf etmemek için “Su Evdir” duyarlılığıyla çalışmaya devam edeceğiz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın