medyauzmani.com
DPU GSF’nin düzenlediği “22’den 22’ye” sergisi İzmir’de açıldı – Haber Ajans

DPU GSF’nin düzenlediği “22’den 22’ye” sergisi İzmir’de açıldı

Kütahya Valiliği himayesinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Yüksekokulu (GSF) tarafından düzenlenen “22-22” Uluslararası Afiş Yarışması İlk 50 Finalist için İzmir Üniversitesi Çatip Çelebi (İkash) Sanat Galerisi’nde sergileniyor. .

Akash Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Savit Kos, DPU Başkanı Prof. Dr. Kazem Uysal, İkash Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Boldoçlu, Prof.Dr. Dr. Süleyman Akbulut ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Salman, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Final çalışmalarına Levent Mercin konukları ve tasarımcılar katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Güzel Sanatlar Yüksekokulu Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Hollanda, Rusya, ABD, Maldivler, Gürcistan, Japonya, Arnavutluk, Somali, Afganistan, Avustralya, Brezilya ve Tunus gibi 16 farklı ülkeden her seviyeden profesyonel, akademisyen ve öğrencinin katılımıyla 22’den 22’ye kadar sunum yaptı. toplam 533 öğrenci ile çalışmanın uygulandığını ifade etmiştir.

“Adil felsefemizi İzmir’e getirdik”

Serginin felsefesini İzmir’e taşıdıklarını söyleyen Dekan Levent Mersin, “Rektörümüz Prof. Dr. Zaferin yüzüncü yılı olan 30 Ağustos 2022’de Kazem Uysal önderliğinde Dumlupınar Atatürk Karargahı’nda gösterildi.Gün sonra finalistler için üniversitemizde tören düzenlendi.22-22. fuar bizi İzmir’e taşıdı. Çünkü İzmir kurtuluşumuzda çok önemli bir yere sahiptir.30 Ağustos 1922’de Atatürk’ün önderliğinde Dumlupınar’da kazandığımız büyük zaferden sonra Türk Ordusu’ndan Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı vermiş O tarihi ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ Emri verdi ve Yunan ordusunu İzmir’de denize döktü. Büyük taarruz sonucu İzmir’de meydana geldi. Bu sergi ile bu şanlı zaferin felsefesini yaşattık.”

“Domlupınar’ın DPU’daki zaferinin yüzüncü yılını kutladık”

Üniversite Rektörü Prof. Dr. DPU’da Dumlupınar Zaferi’nin birçok yüzüncü yıl etkinliklerinin gerçekleştirildiğine değinen Kazım Uysal, “Bu fuarı İKÇÜ’ye kazandırdığımız için çok mutluyuz. Dumlupınar’da ilan edilen büyük zaferi hatırlamamız, anlamamız ve yeni nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu büyük zaferi anarak ve hatırlatarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi diyoruz ki; “Yüz yıl öncesini hatırla.” O zamandan çok daha güçlüyüz. Sanat yoluyla yeni nesillere verilen mesajların aktarılması çok önemlidir. Bazen sanat eserleri, kitaplar için açıklanamaz bir duyguyu anlatır. Bu eserler bize Domlupınar’ın zaferini afişlerle aktardı. Özellikle GSF öğrencilerinin ilgisi ve katılımı bizleri mutlu etti. Bu sergide emeği geçen tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“İkash’ta zafer sevinci Kütahya’dan İzmir’e kadar uzanıyor”

İKCU Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öte yandan, kurtuluş mücadelesinin zaferiyle sonuçlanan iki önemli şehrin, yüzüncü yıl etkinlikleri çerçevesinde bir sanat etkinliği olan Kassem’de buluşmasını çok faydalı bulduğunu söyleyen Safit Kos, şunları kaydetti:

Profesör. Dr. Saffet Köse, “Milletimize yönelik her türlü iç ve dış saldırılar her dönemde bertaraf edilmiştir. Atalarımızın bize emanet ettiği bu aziz vatanı korumak ve onların fedakarlıklarını her zaman anmak, bizlere ve yeni nesillere en önemli görevimizdir. Duygularımızı ifade eden bir misyon içeren sanatsal ve kültürel etkinliklerin öneminin farkındayken, kardeş üniversitemiz Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin İkash’ta düzenlediği bu amaca yönelik yarışmanın final çalışmalarını sergilemekten gurur duyduk. Tarihimizden ve istiklal ruhundan aldığımız güçle, milli bilinçle birlikte ülkemizin gelecek vizyonlarına doğru yürüyoruz. 1922-2022 yılları arasında Büyük Zafer coşkusunu yaşatan tüm işletme sahiplerini tebrik ediyorum “22’den 22’ye” ve sergide emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Protokolün açılış kurdelesi kesimiyle “22’den 22’ye” adlı uluslararası afiş tasarım yarışmasının ilk 50 finalisti sanatseverleri bir araya getirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın